Składane śluby

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 17 maja 2008, 14:26

Można żyć w celibacie. Nazywa się to brahmaczarja.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 17 maja 2008, 14:42

John pisze:A Czy śluby są wogóle obowiązkowe, czy można być wyznawcą bez ślubów ??
To zależy jakiej kategorii wyznawcą chcesz być I MOŻESZ być AKTUALNIE. Istotne jest zrozumienie zasadności przestrzegania tych ślubów. Ponad wszystko intonowanie imion Boga: Hare Kryszna, Hare Kryszna, Kryszna Kryszna, Hare, Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare, Hare jest najistotniejsze. Wszystko inne może jedynie pomagać w coraz czystszym i uważnym intonowaniu tej maha (wielkiej) - mantry. Powodzenia !
Ostatnio zmieniony 17 maja 2008, 15:01 przez Caturmukha dasa, łącznie zmieniany 1 raz.

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 17 maja 2008, 15:00

Dopowiedziałbym do tego jeszcze, że wiele osób rzuca się na początku na baaaardzoooo głębokie wody nie zdając sobie sprawy ze swoich AKTUALNYCH możliwości. Lepiej jest robić postęp stopniowo, krok po kroczku i nie zapominać o używaniu swego rozsądku. Możesz na początku ustalić sobie jakąś ilość rund (runda to cała maha-mantra zacytowana powyżej), którą jesteś W STANIE intonować dziennie, a co do przestrzegania czterech zasad, to sam zadecyduj, czego możesz NA POCZĄTKU przestrzegać i na ile zrozumiałeś ważność przestrzegania tejże zasady. I jeszcze raz POWODZENIA.

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 17 maja 2008, 15:07

Bardzo fajna odpowiedź właściwie tego oczekiwałem, stopniowo postaram się przejść do przestrzegania 4 zasad, właściwie cały cza się staram no i myślę że z dnia na dzień będzie coraz lepiej. No i oczywiście Maha Mantra jest najważniejsza, bo książki Prabhupady mam już prawie wszystkie poza Bhagavatam, Nektarem Instrukcji i Oddania. W końcu Kryszna sam powiedział w BhagawadGicie że nawet niewielki postęp przynosi sukces, lepsze odrodzenie i szansę na dalszy postęp w świdomości. Poprawcie mnie jeśli coś źle napisałem.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

ODPOWIEDZ