zagadka ?!? :)

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Krzysiek
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2006, 23:49
Lokalizacja: Wałbrzych

zagadka ?!? :)

Post autor: Krzysiek » 30 sty 2008, 18:16

Hari bol Drodzy Bhaktowie!

Mam (jako student) do rozwikłania zagadnke z logiki. Osobiście nie mogę sobie z nią poradzić, pomyślałem, że może tu na forum waisznawa, gdzie 'porusza' się tyle mądrych osób, znajdzie się ktos kto mi pomoże?!:)
Zagadka brzmi:
Jest dwóch braci, jeden prawdomówny (zawsze mówi prawde), drugi kłamliwy (zawsze o co bysmy go niespytali usłyszymy kłamstwo). Nie wiemy który z nich jest ten, który zawsze mówi prawde a który ten zawsze kłamliwy. Bracia stoją na rozwidleniu dróg, konkretnie 3 dróg; jedna prowadzi do złota, druga do smoka, trzecia nieawiadomo do kąd, (możemy koło niej postawić jaki kolwiek cel - jest to mało ważne). Chcemy dojść do złota! Możemy zadać tylko jedno pytanie i nie może oczywiście być to pytaniem - która droga prowadzi do złota.

ps. Profesor dał nam podpowiedz, że rozwiązanie tej zagadki można znaleźc w dwóch filmach i jednej książce... No i zapewne mogę prosić Kryszne i Was o pomoc:)

Czekam na Wasze pomysły!

Jaya Jagannatha !!!
Hare Kryszna !

Promyczek

Re: zagadka ?!? :)

Post autor: Promyczek » 30 sty 2008, 18:55

Krzysiek pisze:Hari bol Drodzy Bhaktowie!

Mam (jako student) do rozwikłania zagadnke z logiki. Osobiście nie mogę sobie z nią poradzić, pomyślałem, że może tu na forum waisznawa, gdzie 'porusza' się tyle mądrych osób, znajdzie się ktos kto mi pomoże?!:)
Zagadka brzmi:
Jest dwóch braci, jeden prawdomówny (zawsze mówi prawde), drugi kłamliwy (zawsze o co bysmy go niespytali usłyszymy kłamstwo). Nie wiemy który z nich jest ten, który zawsze mówi prawde a który ten zawsze kłamliwy. Bracia stoją na rozwidleniu dróg, konkretnie 3 dróg; jedna prowadzi do złota, druga do smoka, trzecia nieawiadomo do kąd, (możemy koło niej postawić jaki kolwiek cel - jest to mało ważne). Chcemy dojść do złota! Możemy zadać tylko jedno pytanie i nie może oczywiście być to pytaniem - która droga prowadzi do złota.

ps. Profesor dał nam podpowiedz, że rozwiązanie tej zagadki można znaleźc w dwóch filmach i jednej książce... No i zapewne mogę prosić Kryszne i Was o pomoc:)

Czekam na Wasze pomysły!

Jaya Jagannatha !!!
słyszałem wersję o dwóch drogach i tam trza było się zapytać, "którą drogę wskazałby twój brat?"
po odpowiedzi trzeba pójść drogą, która nie została wskazana.

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 31 sty 2008, 02:28

wydaje sie z negacja jest najlepszym hakiem na klamliwe i zazdrosne odoby...rupa goswami mowi o tym...
jesli chcesz pozostac w przyjazni ze swymi znajomymi, jesli chcesz caly czas byc w posiadaniu swych bogactw, jesli masz afekt do czlonkow swej rodziny - to nie idz - nad brzeg jamuny gdzie mozna spotkac zgietego w trzech miejscach kryszne
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 31 sty 2008, 13:11

haha dobra odpowiedz :D
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Kumbha
Posty: 93
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:32
Kontakt:

Re: zagadka ?!? :)

Post autor: Kumbha » 31 sty 2008, 14:35

Krzysiek pisze: i nie może oczywiście być to pytaniem - która droga prowadzi do złota.
A czemu nie można o to pytać? To jest w treści zadania, czy to już Twój dopisek?
Bo w moim rozumieniu inaczej się nie da i gdyby tak było, to możliwe, że mam rozwiązania.

Awatar użytkownika
Madhumalati
Posty: 71
Rejestracja: 31 sty 2008, 12:57
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: Madhumalati » 31 sty 2008, 14:43

Poszukaj coś o Paradoksie Epimenidesa :)
Może Ci to pomoze:)

Kumbha
Posty: 93
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:32
Kontakt:

Re: zagadka ?!? :)

Post autor: Kumbha » 31 sty 2008, 15:44

Kumbha pisze:
Krzysiek pisze: i nie może oczywiście być to pytaniem - która droga prowadzi do złota.
A czemu nie można o to pytać? To jest w treści zadania, czy to już Twój dopisek?
Bo w moim rozumieniu inaczej się nie da i gdyby tak było, to możliwe, że mam rozwiązania.
Eeeee tam, właściwie to nie ma znaczenia. W pytaniu może równie dobrze być mowa tak o smoku jak i o złocie.
Ustalmy co wiemy.
Mamy dwóch braci: BP- brat prawdomówny, BK- brat kłamca.
Są 3 drogi: Z- do złota, S- do smoka, N- w nieznane

Moim zdaniem istotne jest tutaj, że nie wiadomo dokąd prowadzi droga N, bo skoro tak jest, to może też prowadzić np. do smoka lub złota.
Ważne jest też, że odpowiedź jaką usłyszymy, musi kierować nas bezpośrednio do złota. Mamy bowiem 3 drogi i nie możemy typować odpowiedzi przeciwnej do otrzymanej.

Spróbujmy skonstruować pytanie:

"Dobry człowieku, idę gdzie mnie oczy poniosą(nie musimy się zdradzać, że szukamy złota :) ), lecz nie chciałbym dojść do smoka. Którą z tych trzech dróg wskazałby mi Twój brat, gdyby chciał
postąpić wbrew swej naturze?"

Załóżmy że spotkaliśmy BP.
Gdyby BK postępował zgodnie ze swoją naturą wskazałby S. Czemu nie Z to oczywiste. Ale nie mógłby także wskazać N, bo nie wiadomo dokąd ta droga prowadzi i jest jakaś szansa, ze moglibyśmy nią dojść do złota, czyli nie do smoka. Zatem BK postępując wbrew swej naturze wskazałby Z, bo w ten sposób na pewno nie doszlibyśmy do smoka. Tak też właśnie pokierowałby nas BP.

W drugiej sytuacji spotykamy BK.
Gdyby BP postępował zgodnie ze swą naturą wskazałby Z. Czemu nie S to oczywiste. N nie, bo kierunek nieznany i moglibyśmy jednak jakoś dojść do smoka. Postępując przeciwnie do swojej natury wskazałby S. N nie, bo ta może również prowadzić do Z.
BK kłamie. Skoro BP postępując przeciwnie do swojej natury wskazałby S, to BK wskaże Z. BK nie może wskazać N, bo teoretycznie BP postępując wbrew swej naturze może także skierować nas drogą N, gdyż jest szansa, że ta droga prowadzi do S, czyli nie do Z.

W obu przypadkach kierowani jesteśmy do Z- złota.

Uffff, nie wiem czy czegoś nie poplątałem. :)

Krzysiek
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2006, 23:49
Lokalizacja: Wałbrzych

zagadka c.d.

Post autor: Krzysiek » 03 lut 2008, 20:41

Hare Kryszna!
Dziękuję za chęci pomocy i udzielenie mi powyższych odpowiedzi.

Jeśli chodzi o odp Promyczeka, to rzeczywiście, gdyby były dwie drogi było by wszystko jasne.. Gratuluje wiedzy! :)

Odpowiedz Divya, niestety jest dla mnie niezrozumiała:/ Historia Rupy Gosvamiego o zgiętym w trzech miejscach Krysznie, jest zapewne bardzo ciekawa, ale nie znam jej i moge tylko mieć nadzieję, że w przyszłości poznam i zrozumiem ją :)

Jesli chodzi Madhumalati o paradoks Epimenidesa - paradoks kłamcy, to troszkę poczytałem o nim, ale obawiam sie że nie będzie on pomocny w rozwiązaniu tej zagadki?! :)

Jeśli chodzi o próby rozwiązania zagadki przez Kumbha, to nie wiem czy Ty się poplątałes, ale ja napewno tak ;) A trzecia droga chyba raczej nie ma znaczenia, nie prowadzi ona ani do złota ani do smoka, poprostu jest aby utrudnić zadanie dojścia do celu:) Chociaz moge sie mylić..:)
Zaczyman sie zastanawiać czy czasem odpowiedzią jest, że nie ma możliwości dowiedzenia się dzieki odpowiedzi na jedno pytanie?!

W każdym badz razie dziekuje wszystkim za pomoc! Gdyby przysżło komuś coś jeszcze do głowy - czekam na pomysły! :)
Pozdrawiam! Haribol!!!
Hare Kryszna !

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 03 lut 2008, 21:33

napisz prosze prawidlowa odpowiedz, jak juz sie dowiesz;)
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Kumbha
Posty: 93
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:32
Kontakt:

Post autor: Kumbha » 03 lut 2008, 22:04

No ja również przyłączam się do prośby Rafała.

ODPOWIEDZ