Kozie mleko?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Green_Tea
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2007, 00:06

Kozie mleko?

Post autor: Green_Tea » 30 gru 2007, 21:00

Ktos mnie kilka dni temu pytal, czy bhaktowie uzywaja koziego mleka, czy mozna ofiarowac takie?

Caturmukha dasa

Re: Kozie mleko?

Post autor: Caturmukha dasa » 03 sty 2008, 23:19

Green_Tea pisze:Ktos mnie kilka dni temu pytal, czy bhaktowie uzywaja koziego mleka, czy mozna ofiarowac takie?
Jesli chodzi o zasady czczenia Bóstw, to koziego mleka nie można ofiarować Bóstwom.

Forbidden foods

Common forbidden foods include meat, fish, eggs, onions, mushrooms, garlic, masur-dal (red lentils), burned rice, white eggplant, hemp (marijuana), citron, saps from trees (if not boiled first), buffalo- and goat-milk products, and milk with salt in it. Also, one should not offer canned or frozen foods to the deity, and it is best to avoid offering foods containing unhealthy substances such as yeast and white sugar.

Srila Prabhupada comments:

Frozen means nasty. I never take frozen.... All rotten, rather the same vegetable, as we have got in India practice, we dry it and keep it. That is tasteful.

So far the cucumber pickles: As far as possible we should not offer to the deity things which are prepared by nondevotees. We can accept from them raw fruits, grains, or similar raw things. So far cooking and preparing, that should be strictly limited to the initiated devotees. And aside from this, vinegar is not good; it is tamasic, in the darkness, nasty food.

Concerning the use of sour cream in the temple, it should be stopped immediately. Nothing should be offered to the Deities which is purchased in the stores. Things produced by the karmis should not be offered to Radha-Krishna. Icecream, if you can prepare, is O.K., but not otherwise.

Unpolished rice which looks like brown can be used... We do not mind polished or unpolished, but doubly-boiled [siddha rice] mustn't be used. Doubly-boiled rice is considered impure. Sunbaked rice (atapa) is all right.

Soya beans and lentils are unofferable.

Regarding purchasing things in the market, these items are considered as purified when we pay the price for them. That is the general instruction. But when we know something is adulterated, we should avoid it. But unknowingly if something is purchased, that is not our fault. Things which are suspicious, however, should be avoided.

…no, it is not very good to use yeast in preparing prasadam.

Since it is offensive to offer anything to Krsna that He will not accept, one should be extremely cautious not to offer (or eat) anything questionable.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 07 sty 2008, 13:25

Z tego co ja wiem to koza oddaje dosc dużo moczu do mleka a mocz kozi nie jest czysty jak krowi, zresztą krowa oddaje ułamkową część procenta moczu do mleka.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 07 sty 2008, 13:32

Arkadiusz pisze:Z tego co ja wiem to koza oddaje dosc dużo moczu do mleka a mocz kozi nie jest czysty jak krowi, zresztą krowa oddaje ułamkową część procenta moczu do mleka.
Z punktu widzenia Ayurvedy mleko kozie bardzo polecane 8)
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 07 sty 2008, 14:02

Z punktu widzenia ayurvedy to i czosnek może być polecany w pewnych dolegliwościach... a może i alkohol.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 07 sty 2008, 15:08

Arkadiusz pisze:Z punktu widzenia ayurvedy to i czosnek może być polecany w pewnych dolegliwościach... a może i alkohol.
Tak, czosnek i cebula dają bardzo duzo ojasu!

Alkohol, szczegolnie wino sura, jest najlepszym lekiem jesli chodzi o depresje (charaka samhita). Tak jak stare ghee jest najlepsze jesli chodzi o choroby mentalne.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Anantabhakti das
Posty: 74
Rejestracja: 18 gru 2006, 19:25

Post autor: Anantabhakti das » 07 sty 2008, 23:14

Co kozy i jej mleczka nasowaja sie dwa wnioski;
1.Opracowac inna technologie pozyskiwania mleka z wymienia kozy
2.Poprosic kozke by zrobila siusiu przed dojeniem :D
spiritual sens gratification SB 1.12.6 purport

Awatar użytkownika
sabinq
Posty: 21
Rejestracja: 12 gru 2007, 02:08
Lokalizacja: bochnia tarnoof

Post autor: sabinq » 11 sty 2008, 22:40

eeeej to jak to wreszcie z tym czosnkiem???
czosnek, cebula...jest jeszcze coś?

Awatar użytkownika
Green_lake
Posty: 396
Rejestracja: 30 kwie 2007, 17:25
Lokalizacja: z jeziora, z zielonego jeziora
Kontakt:

Post autor: Green_lake » 12 sty 2008, 10:10

Arkadiusz pisze:Z tego co ja wiem to koza oddaje dosc dużo moczu do mleka a mocz kozi nie jest czysty jak krowi, zresztą krowa oddaje ułamkową część procenta moczu do mleka.
:shock: :shock: :shock:

Jak to człowiek się cały czas uczy:)

Ale tak sobie myślę, oczywiście tak dyletancko, że może jeśli tak jest, to może to czemuś służy? Przecież ona złośliwie tego nie robi? Może jakieś bakterie są mleku potrzebne i to tak ma być o jest dobre?

A tak w ogole to ja koziego mleka nie piłbym z innego powodu:
1- przetwory kozie są strasznie drogie
2- koza przypomina katolickiego diabła:)
[i]"Jedyną stałą rzeczą jest zmiana"[/i]

ODPOWIEDZ