Postęp duchowy

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
vasuda
Posty: 31
Rejestracja: 19 lut 2007, 17:25

Postęp duchowy

Post autor: vasuda » 21 lut 2007, 16:10

mam takie pytanie :
.JAKI JEST POSTĘP DUCHOWY OSOBY W HARE KRYSZNA
KTÓRA NIE MA GURU?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 lut 2007, 23:55

Ja nie mam guru, więc nie jestem na siłach ci powiedzieć. Lepiej jak to zrobi osoba posiadaj?ca mistrza duchowego.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 22 lut 2007, 02:08

Nie ma takiej osoby.

Adept, ?cieżki bhakti Yogi w instytucji Iskcon przyjmuje najpierw:

1) Siksa Guru - Srila Prabhupada.

Przyjęcie schronienia w naukach Param Guru - Prabhupada - oznacza przyjęcie Guru. Guru znaczy, ten który uwalnia od ciemno?ci (oprócz znaczenia cięzki - przeciwienstwo laghu).

Następnie zainspirowany przekazem Param Guru, oraz zrozumiawszy Jego przekaz poszukuje Diksa Guru - osoby, której dedykuje służbę oraz życie na ?cieżce bhakti. Ta dedykacja nie jest pełna, ale staje się taka w tym lub następnym życiu.

Także osoba, która nie ma Guru (w tym sensie/kontek?cie) to osoba, która (1) nie jest inicjowana oraz (2) nie pod?ża za instrukcjami Prabhupada (siksa-upadesa).
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

pasikonik
Posty: 11
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:43
Lokalizacja: Jawornik

Post autor: pasikonik » 22 lut 2007, 09:21

RafalJyot pisze: Ta dedykacja nie jest pełna, ale staje się taka w tym lub następnym życiu.
Z tym nie można się zgodzić. Nie ma powodu, aby dedykacja dla misji i nauk guru nie stały się pełne w tym życiu.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 22 lut 2007, 09:29

Przeczytaj powoli jeszcze raz to zdanie.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Re: Postęp duchowy

Post autor: Kula-pavana » 22 lut 2007, 14:34

vasuda pisze:mam takie pytanie :
.JAKI JEST POSTĘP DUCHOWY OSOBY W HARE KRYSZNA
KTÓRA NIE MA GURU?
czy masz na mysli brak formalnego przyjecia guru? to nie jest zwykle warunek wstepny robienia postepu duchowego.

adau sraddha tatah sadhu-
sango 'tha bhajana-kriya
tato 'nartha-nivrttih syat

"Na poczatku musi byc w nas wstepne pragnienie i wiara w samo-realizacje. To pragnienie prowadzi nas do kontaktu z osobami zaawansowanymi duchowo i uczenia sie od nich. Nastepny krok to przyjecie inicjacji od prawdziwego mistrza duchowego, pod ktorego kierunkiem zaczynamy proces sluzby oddania. Dzieki dobrej sluzbie oddania uwalniamy sie od materialnych przywiazan i rozwijamy smak do zycia duchowego i Osoby Boga"
(Bhakti-rasamrta-sindhu 1.4.15)

vasuda
Posty: 31
Rejestracja: 19 lut 2007, 17:25

postęp duchowy

Post autor: vasuda » 23 lut 2007, 18:34

Bardzo dziękuję za wasze wyja?nienia,
może kto? z Was podzielił by się swoimi realizacjami odno?nie
tematu Guru -uczeń
a w szczególno?ci interesuje mnie :
jak wygl?da zycie po przyjęciu mistrza duchowego?
chętnie poczytam ciekawych historii napisanych przez życie

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 27 lut 2007, 09:26

Każdy ma Guru. Dla większo?ci żywych istot Guru to ich własny umysł. Dla nielicznych Guru to osoba reprezentuj?ca Boga, Najwyższ? Osobę - ?ri Krysznę.
Kiedy pogodzimy sie z tym, że nie warto rywalizować z Kryszn? i Jego towarzyszami i zaczynamy działać zgodnie z nasz? wieczn? pozycj? - jivera svarupa haya krsnera nitja dasa - sługi Kryszny, wtedy raz na zawsze uwalniamy się od tak zwanych guru - suda guru - czyli naszych materialnych pragnień i osób, które maja nieczyste motywacje.
Jak to jest być wolnym - wspaniale uczucie.
Możesz go do?wiadczyć w czasie wspólnego kirtanu (?piewów z wielbicielami Kryszny) - zwłaszcza w dniu takim jakim jest Gaura Purnima . :)
Tylko uważaj, je?li chcesz pobierać nauki od tak zwanych suda guru, je?li chcesz rodzić się, chorować, starzeć i umierać raz za razem w różnorodnych formach, je?li nie chcesz wiedzieć kim tak na prawde jeste?, je?li chcesz "rozkoszować się" trzema rodzajami cierpień - nie idĽ do miejsca w którym wielbiciele Boga intonuj? Jego chwały :)
Ostatnio zmieniony 28 lut 2007, 07:43 przez Divya, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
Trisama
Posty: 254
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:31

Re: Postęp duchowy

Post autor: Trisama » 27 lut 2007, 10:52

vasuda pisze:mam takie pytanie :
.JAKI JEST POSTĘP DUCHOWY OSOBY W HARE KRYSZNA
KTÓRA NIE MA GURU?
Postęp zależy od dobrze ukierunkowanego wysiłku.
W wypadku gdy nie masz guru to, albo go już szukasz, albo nie. Gdy go szukasz to zwykle radzisz się innych i to oni graj? jego rolę. Gdy go nie szukasz Twój postęp zależny jest od łaski innych wielbicieli i od tego jak uważnie intonujesz mantrę Hare Kryszna.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Post autor: Aniruddha das » 02 mar 2007, 09:34

Brak guru wynika z trudno?ci zaakceptowania autorytetu i pod?żanie za nim. Zdumiewaj?ce jest to, że maj?c ochronę starszego, do?wiadczonego oraz dobrze nam życz?cego bhakty jest nam znacznie łatwiej praktykować proces duchowy. Jednak w naszym rozumowaniu powstaje tak wiele przeszkód zwanych wytworami umysłowymi, które skutecznie blokuj? marsz ku prawdziwej wolno?ci.
Kto dryfuje gdzie? na ?rodku oceanu na pocz?tku my?li: poradzę sobie. Jestem taki zaradny, wykształcony, znam dużo języków obcych, moje konto w banku gwarantuje pełn? ochronę; to ja pomagam innym. Wraz z upływem czasu, kiedy rzeczywi?cie zmęczony, wyziębiony, wychudzony, bez jakichkolwiek złudzeń pomy?li o Bogu,wtedy zaczna się modlić. Na pocz?tku nie?miało, ale z każd? chwil? coraz żarliwiej, aż zobaczy w oddali nadzieję i usłyszy głos żebraka /czystego bhakty/, który mu powie: proszę płyń za mn?. Po drodze zbieraj? jeszcze wielu rozbitków. W tym momencie wszyscy s? bardzo wdzięczni guru. Sytuacja jest bardzo dynamiczna albowiem pojawia się l?d. W nieczystych sercach powstaje pragnienie odł?czenia sie: poradzimy sobie. Jednak nieliczni pod?żaj? dalej nie ulegaj?c nieczystym my?lom, ponieważ znaj? ich prawdziw? przyczynę.
Inn? grupę rozbitków prowadził przewodnik, który nagle znikn?ł z pola widzenia. Ze swej bezprzyczynowej łaski Pan Kryszna przysłał im nowego przewodnika, ale większo?ć już go nie przyjęła. Pomy?leli, że teraz sami już mog? prowadzić rozbitków. Nieliczni przyjęli ponownie przewodnika zdaj?c sobie w pełni sprawę , że niebezpieczeństwo jeszcze nie minęło.
Każdy potrzebuje czasu jak owoc, by dojrzeć.
Bg 7.3 Spo?ród wielu tysięcy ludzi, jeden może d?ży do doskonało?ci, a spo?ród tych, którzy doskonało?ć osi?gnęli, zaledwie jeden zna Mnie naprawdę.
Hare kryszna !

ODPOWIEDZ