Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: misiek » 28 mar 2017, 17:17

Haribol.
Wiem, że temat był omawiany przynajmniej w dwóch wątkach, ale nie udzielono tam odpowiedzi na jakiej mi zależy, więc tworzę nowy post.

Wytłumaczenie, że z jajka może powstać życie nie jest dla mnie argumentem, bo w Świadomości Kryszny obowiązuje m.in. zasada nie zadawania cierpienia (ahimsa), a to, że się zabija rośliny jedząc je już jest w porządku, bo coś jeść trzeba. Przy jedzeniu jajek nie mogę się dopatrzeć zadawania jakiegokolwiek cierpienia, stąd nie wiem czemu taki zakaz obowiązuje.

Więc - Dlaczego nie można spożywać jajek? Słyszałem, że jest to pokarm, którego nie można ofiarować Krysznie, ale interesuje mnie skąd pochodzi ta informacja. Prosiłbym o podanie odnośnika do jakiegoś Pisma.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 28 mar 2017, 18:30

Bg 9.26
Jeśli ktoś z miłością i oddaniem złoży Mi liść, kwiat, owoc, czy trochę wody w ofierze – przyjmę to.

Pan Kryszna – oznajmiwszy wcześniej, że jest jedynym podmiotem radości, pierwotnym Panem i prawdziwym obiektem wszelkich ofiar – wyjawia, jakiej ofiary pragnie. Jeśli ktoś pragnie zaangażować się w służbę oddania dla Najwyższego po to, aby się oczyścić i osiągnąć cel życia – transcendentalną służbę miłości dla Boga – wtedy powinien dowiedzieć się, czego Pan pragnie od niego. Kto kocha Krysznę, da Mu wszystko czego On zapragnie, i będzie unikał ofiarowania Mu czegokolwiek, czego nie pragnie albo o co nie prosił. Nie należy więc ofiarowywać Krysznie mięsa, ryb ani jajek. Gdyby pragnął takich rzeczy w ofierze, powiedziałby o tym. Zamiast tego wyraźnie prosi On o liść, owoc, kwiat i wodę, i o takiej ofierze mówi: ’Przyjmę ją.’ Zatem powinniśmy zrozumieć, że nie przyjmie On mięsa, ryb ani jajek. Odpowiednim dla ludzkich istot pożywieniem są warzywa, zboża, owoce, mleko i woda, i takie pożywienie poleca Sam Pan Kryszna. Jeśli spożywamy coś innego, wtedy nie możemy Mu tego ofiarowywać, gdyż nie przyjmie On takiej ofiary. Jeśli będziemy ofiarowywać takie pożywienie, nie będziemy działać na płaszczyźnie miłości i oddania.

misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: misiek » 28 mar 2017, 19:20

Niestety, ale nie przyjmuję takiej odpowiedzi :)

Nie obraź się, ale cytując same słowa Kryszny z tego wersetu i jedynie na nim się opierając można by dojść do wniosku, że nawet mleka nie można Mu ofiarować, bo o tym tu nie wspomina. Znam ten werset, ale dla mnie z niego nie wynika czy można jeść jajka czy nie. A poza tym wnioskowanie w komentarzu do niego jest dla mnie naciągane. Dlatego liczę na inny werset/ wytłumaczenie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 28 mar 2017, 20:25

BG 4.34 Spróbuj poznać prawdę przez zbliżenie się do mistrza duchowego. Zadawaj mu pokorne pytania i służ mu z oddaniem. Samozrealizowana dusza może udzielić ci wiedzy, gdyż ona ujrzała prawdę.
ZNACZENIE: Ścieżka realizacji duchowej jest niewątpliwie trudna. Dlatego Pan radzi nam przyjęcie mistrza duchowego z linii sukcesji uczniów zapoczątkowanej przezSamego Pana. Nikt nie może być bona fide mistrzem duchowym, jeśli nie przestrzega tej zasady sukcesji uczniów. Oryginalnym mistrzem duchowym jest Sam Pan, a osoba pochodząca z sukcesji uczniów może wyjawić swemu uczniowi przekaz Pana w postaci niezmienionej. Nikt nie może zrealizować się duchowo wymyślając swój własny proces, tak jak jest to zwyczajem niemądrych oszustów.Bhagavatam (6.3.19) mówi: dharmam tu saksad bhagavat-pranitam – ścieżkareligii została wskazana bezpośrednio przez Pana. Zatem ani spekulacje umysłowe, ani jałowe dyskusje nie mogą nikomu pomóc w uczynieniu postępu w życiu duchowym.

Jeżeli jesteśmy szczerzy i uczciwi, to akceptujemy wszystkie stwierdzenia Pana Kryszny, bo znajomość jednego wersetu nie wskazuje na znajomość całej Bhgagavat gity. Trzeba rozumieć jedno zdanie w powiązaniu z innymi. Odrzucanie nauk Śrila Prabhupada, jako mniej istotnych, jest poważną przeszkodą w poznaniu prawdy.

Ale dobrze, podamy przykład na potwierdzenie słów Prabhupada, że Kryszna lubi produkty mleczne:

Śbh 10.13.11

Kryszna jest yajua-bhuk – co oznacza, że spożywa On tylko ofiarowania z yajni – lecz by przejawić Swe dziecięce rozrywki, usiadł teraz ze Swym fletem wetkniętym z prawej strony pomiędzy talię i obcisłe ubranie i z trąbką z rogu oraz kijem do pasienia krów z lewej. Trzymając w Swej rączce smakowitą potrawę z jogurtu i ryżu, z kawałkami odpowiedniego owocu pomiędzy palcami, siedział niczym baldaszek kwiatu lotosu, patrząc przed Siebie na wszystkich Swych przyjaciół i jedząc, osobiście żartował z nimi i wywoływał ich radosny śmiech. W tym czasie mieszkańcy niebios w zdumieniu obserwowali, jak Osoba Boga, który posila się jedynie w yajni, je teraz razem ze Swymi przyjaciółmi w lesie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 28 mar 2017, 20:40

Nasza droga przyjaciółko Yaśodo, twój syn przychodzi czasami do naszych domów przed dojeniem krów i spuszcza cielęta, a gdy pan domu wpada w gniew, twój syn po prostu się uśmiecha. Czasami wynajduje sposoby kradzieży smacznego sera, masła i mleka, które następnie zjada i wypija. Gdy gromadzą się wokół Niego małpy, dzieli się z nimi, a kiedy i one maje brzuchy tak pełne, że nie chcą jeść więcej, wówczas rozbija garnki. Czasami, gdy nie ma sposobności ukradzenia masła czy mleka z jakiegoś domu, wówczas zaczyna się gniewać na gospodarzy domu i aby się zemścić, drażni małe dzieci, szczypiąc je. A gdy dzieci zaczynają płakać, Kryszna odchodzi.

Sbh 10.8.29

misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: misiek » 29 mar 2017, 08:55

Dobrze. Czyli w innych wersetach mamy potwierdzenie, że Kryszna jada produkty mleczne. Ale skoro Mistrz Duchowy opiera się na przekazie Kryszny i Pism, to w takim razie Prabhupada musiał skądś wiedzieć, że Kryszna nie przyjmie jajek, bo przecież sam by tego nie wymyślił.

Więc wracając do pierwotnego wątku, czy dysponujesz wersetem, gdzie jest napisane, że nie można spożywać/ ofiarować jajek?

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 29 mar 2017, 13:55

Dobrze, że temat mleka mamy wyjaśniony i zaakceptowany.
Skupimy się na jajkach.
Więc wracając do pierwotnego wątku, czy dysponujesz wersetem, gdzie jest napisane, że nie można spożywać/ ofiarować jajek?
Bg 17.8
Pożywienie, w którym gustują osoby w gunie dobroci, przedłuża życie i oczyszcza je, daje siłę, zdrowie, szczęście i zadowolenie. Taki zdrowy pokarm jest soczysty, oleisty i smaczny.
Bg 3.13
Wielbiciele Pana uwolnieni są od wszelkich grzechów, albowiem spożywają pokarm wpierw ofiarowany. Inni, którzy przygotowują pożywienie dla zadowolenia własnych zmysłów, zaprawdę jedzą tylko grzech.
Bg 3.14
Wszystkie żyjące ciała utrzymują się przy życiu spożywając ziarno, ziarno z deszczu powstaje, deszcz ze spełniania yajni (ofiary), a yajna z pełnienia nakazanych obowiązków.

Śbh. 2.10.37 wyjaśnia, że żywa istota powstaje:
żywe istoty zrodzone z embrionów, jaj, potu i z nasion, i wszystkie inne, czy są w wodzie, na ziemi czy w przestrzeni, w szczęściu, w nieszczęściu czy w przeplatającym się szczęściu i nieszczęściu – stworzone zostały przez Najwyższego Pana zgodnie z ich przeszłymi uczynkami

Zatem jeśli nie możemy ofiarować mięsa z kury, to jak możemy jeść jej zarodki w postaci jaj.
Jaja są mięsem, wytwarzane są z krwi oraz spermy i wychodzą z odbytu umazane odchodami. Innymi słowy pożywienie w ignorancji.
Kiedyś ludzie byli bardzie inteligentni i nie trzeba było rozdrabniać zasad, jak dzisiaj.

misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: misiek » 29 mar 2017, 16:13

Ale to mi wyjaśnij teraz - nie można jeść mięsa czy nie można zadawać cierpienia innym istotom (ahimsa)?

Bo żeby zjeść schabowego to muszę zabić zwierzę i zadać mu cierpienie. Ale taka kura znosi jajko, które jest bardzo pożywne i nie ma tam aktu zadawania cierpienia.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 29 mar 2017, 19:01

Jednak kiedy w jajku umieszczona jest żywa istota, to jest całkowicie bezbronna i ten akt zabijania staje się bardziej grzeszny.
Śbh 9.9.31
Jesteś dobrze znany i wielbiony w uczonych kręgach. Jakże zatem śmiesz zabić tego bramina, który jest osobą świętą i bezgrzeszną, dobrze znającą wiedzę wedyjską? Pozbawienie go życia byłoby niczym zgładzenie płodu w łonie czy uśmiercenie krowy.

W jajku jest jednak płód kurczaka.

Śbh 3.16.10
Bramini, krowy i osoby bezbronne są Moim własnym ciałem. Ci, których zdolność sądu została osłabiona ich własnym grzechem, widzą ich jako różnych ode Mnie.

Porzucenie jedzenia jajek zależy od naszego stopnia wrażliwości na krzywdę innych żywych istot oraz determinacji w przestrzeganiu instrukcji pism świętych, które manifestują się w sercach czystych bhaktów.

misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: misiek » 29 mar 2017, 21:14

Jesteś wspaniały! W końcu mi to wytłumaczyłeś. Dziękuję ci bardzo. Jajek nie jem już dłuższy czas, ale nie do końca rozumiałem intencje. A wersetem który przytoczyłeś poruszyłeś moje serce i wywołałeś współczucie dla kurczaczka w jajku. Teraz to rozumiem.

ODPOWIEDZ