Tysiąc rąk Banasury

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Jacktafari
Posty: 25
Rejestracja: 27 lip 2015, 21:43
Lokalizacja: Chorzów

Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Jacktafari » 09 kwie 2017, 08:24

Drodzy i Kochani,
mam pytanie odnośnie Banasury, syna króla Bali i tysiąca rąk, które otrzymał w prezencie od Pana Siwy - czy nie wydaje Wam się to, delikatnie mówiąc, dziwne, a nawet trudne do wyobrażenia sobie? Jest to rzecz, która mnie niepokoi i nie wiem co z nią począć :wink:

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 09 kwie 2017, 11:41

Banasura – wielki bohater, syn Maharajy Bali – był wielkim wielbicielem Pana Śivy, zawsze gotowym mu służyć. Dzięki swemu oddaniu dla Śivy, osiągnął on bardzo wysoką pozycję w społeczeństwie. Darzono go szacunkiem pod każdym względem. Był on bardzo inteligentny i liberalny i wszystkie jego czyny godne były czci, bowiem nigdy nie zdarzyło mu się nie dotrzymać słowa honoru czy złożonej obietnicy. Był prawdomówny i nigdy nie odstępował od swych ślubowań. W tamtych dniach rządził on miastem o nazwie Śonitapura. Dzięki łasce Pana Śivy, Banasura miał tysiąc rąk i stał się tak potężny, że nawet półbogowie tacy jak Indra służyli mu jak najbardziej posłuszni słudzy.
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 61 – Spotkanie Usy i Aniruddhy

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 09 kwie 2017, 12:00

Drodzy i Kochani,
mam pytanie odnośnie Banasury, syna króla Bali i tysiąca rąk, które otrzymał w prezencie od Pana Siwy - czy nie wydaje Wam się to, delikatnie mówiąc, dziwne, a nawet trudne do wyobrażenia sobie? Jest to rzecz, która mnie niepokoi i nie wiem co z nią począć :wink:
Problem z zaakceptowaniem aranżacji energii materialnej, jest czymś naturalnym, bo przekracza w jakiś sposób nasze możliwości zrozumienia. To, co zbliża nas do Pana Kryszny, to nasza pobożność i wiara w istnienie nadprzyrodzonych mocy. Chociaż nie mamy pełnego zrozumienia, ale nie kwestionujemy stwierdzeń pism wedyjskich. Wiara stanowi pierwszy etap w postępie duchowym. Później pojawi się stałość, przywiązanie oraz atrakcja.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 09 kwie 2017, 12:12

Pierwsza żywa istota w tym naszym wszechświecie, Pan Brahma, również został oszołomiony manifestacją energii Śri Kryszny, a co tu dopiero mówić o nas.
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 13
Brahma zaczął myśleć: "Zabrałem wszystkich tych chłopców, krowy i cielęta i wiem, że nadal jeszcze pozostają w uśpieniu. Więc jak to możliwe, że podobne stada krów i cieląt i gromady chłopców bawią się z Kryszną? Czyżby nie działały na nich moje siły mistyczne? Czy przez cały rok bezustannie pozostawali oni z Kryszną?" Brahma usiłował zrozumieć, kim byli oni wszyscy i jak to się stało, że nie oddziaływały na nich jego siły mistyczne, lecz nie był w stanie tego sprawdzić.
Kiedy Brahma stał tak zmieszany z powodu swoich ograniczonych mocy i świadomy ograniczonych możliwości swoich jedenastu zmysłów, mógł przynajmniej zdać sobie sprawę z tego, że sam również jest stworzeniem tej materialnej energii, podobny marionetce.
Pan Brahma, który ma pełną kontrolę nad boginią nauki i który uważany jest za największy autorytet w wiedzy wedyjskiej, był całkowicie zbity z tropu, nie będąc w stanie zrozumieć niezwykłej mocy zamanifestowanej przez Najwyższego Osobowego Boga.

W tym świecie materialnym nawet osoba taka jak Brahma nie jest w stanie zrozumieć potencjalnych sił Najwyższego Pana.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 09 kwie 2017, 12:27

Nawet święci, jak Narada Muni, mogą mieć problem ze zrozumieniem rozrywek Pan Kryszny.
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 68 – Narada odwiedza domy Kryszny
Najwyższy Osobowy Bóg, Pan Kryszna, odpowiedział Naradzie w następujący sposób: "Mój drogi Narado, który jesteś mędrcem pośród półbogów, ty wiesz, że Ja jestem najwyższym nauczycielem wszelkich zasad religijnych, których Sam przestrzegam w pełni, i Ja jestem najwyższym spośród tych, którzy je ustanawiają. Osobiście przestrzegam tych zasad, aby dać całemu światu przykład właściwego postępowania. Mój drogi synu, Moim pragnieniem jest, abyś nie dał się zwieść tym manifestacjom Mojej wewnętrznej energii."

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 09 kwie 2017, 12:36

Możemy patrzeć na działania energii materialnej, jako cudowne i z podziwem.
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 12 – Zabicie demona Aghasury
Kryszna jest dla każdego ostoją bezpieczeństwa. Ale kiedy ujrzał, że Jego przyjaciele są już poza zasięgiem Jego rąk, i leżą wszyscy w żołądku wielkiej żmiji, na moment zasmucił się. Zdziwił się również kiedy pomyślał, w jak cudowny sposób działa energia zewnętrzna.

My też możemy być zadziwieni, ale niewątpiący, chociaż dociekliwi.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 09 kwie 2017, 12:46

Na podstawie Bg możemy stwierdzić, że wątpliwości zostają rozproszone
przez wiedzę transcendentalną. Należy tylko przestrzegać instrukcji Gity, tak jak nakazuje to Pan, Najwyższy Osobowy Bóg, a dzięki łasce wiedzy transcendentalnej – uwalniamy się od wszelkich wątpliwości.
Bg 4.42
Zatem wszelkie wątpliwości, które powstały w twoim sercu z powodu niewiedzy, powinieneś zwalczyć bronią wiedzy.

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: DCH » 09 kwie 2017, 23:14

Śrimad-Bhagavatam Canto-8

08.05.06 Choć wielkie czyny i transcendentalne cechy rozmaitych inkarnacji Najwyższej Osoby Boga zostały opisane, czasem nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć. A jednak dla Pana Visnu wszystko jest możliwe. Jeśli ktoś potrafiłby zliczyć atomy wszechświata, mógłby wówczas zliczyć cechy Najwyższej Osoby Boga. Lecz nikt nie potrafi zliczyć atomów wszechświata ani też nikt nie zliczy transcendentalnych cech Pana.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 11 kwie 2017, 13:12

W zrozumieniu tego tematu może pomóc poznanie jak funkcjonują moce mistyczne.
Doskonałości yogi mistycznej:
SB 2.2.22
Na wyższych systemach planetarnych przyjemności materialne są miliony razy większe niż na niższych planetach. Najwyższe systemy planetarne składają się z takich planet, jak: Brahmaloka i Dhruvaloka (Gwiazda Polarna), i leżą ponad Maharloką. Ich mieszkańcy obdarzeni są ośmioma rodzajami doskonałości mistycznej. Nie muszą oni uczyć się i praktykować mistycznego procesu yogi.
W naturalny sposób potrafią:
1. Zmniejszyć się do rozmiarów atomu - anima-siddhi.
2. Stać się lżejszym od puchu - laghima-siddhi.
3. Mogą dosięgnąć dowolnej rzeczy znajdującej się w dowolnym miejscu - prapti-siddhi.
4. Stać się cięższym niż najcięższe - mahima-siddhi.
5. Działać z zupełną swobodą, stwarzając i niszcząc dowolne obiekty - iśitva-siddhi.
6. Kontrolować wszelkie elementy materialne - vasitva-siddhi.
7. Spełniać każde swoje pragnienie - prakamya-siddhi.
8. Przyjmować dowolną formę i kształt, stosownie do swych nawet najbardziej kapryśnych pragnień - kamavasayita-siddhi.


Wszystkie te zdolności są czymś zupełnie zwyczajnym dla mieszkańców wyższych systemów planetarnych. Nie potrzebują oni żadnej mechanicznej pomocy do podróży w przestrzeni kosmicznej i na każde swe życzenie w ułamku sekundy przenoszą się z jednej planety na drugą

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Tysiąc rąk Banasury

Post autor: Aniruddha das » 11 kwie 2017, 13:52

Trzeba przyznać, że współczesna myśl techniczna w pewnym sensie osiąga doskonałości yogi mistycznej. Anima-siddhi to siła mistyczna, dzięki której można stać się tak małym, co pozwala przeniknąć do wnętrza kamienia. Osiągnięcia współczesnej nauki także pozwalają nam przeniknąć do wnętrza kamienia, poprzez drążenie wielu tuneli i przejść podziemnych. Tak więc anima-siddhi – mistyczna doskonałość, dzięki której można przeniknąć do wnętrza kamienia, została także osiągnięta przez naukę materialistyczną. Wszystkie moce mistyczne (yoga-siddhi) są sztukami materialnymi. Na przykład w jednej z mocy mistycznych rozwija się zdolność stania się tak lekkim, że można unosić się w powietrzu. Tego też potrafią dokonać materialni naukowcy. Latają oni w powietrzu i pływają po powierzchni wody oraz pod wodą.

Po porównaniu mocy mistycznych z doskonałościami materialistycznymi okazuje się, że materialistyczni naukowcy próbują osiągnąć to samo, co yogini-mistycy. Tak więc w rzeczywistości nie ma różnicy między doskonałością mistyczną i perfekcją materialistyczną.

Oczywiście pośród doskonałości mistycznych są pewne procesy, których jak do tej pory nie potrafili rozwinąć materialni naukowcy. Na przykład yogin-mistyk potrafi udać się na Słońce po prostu używając do tego celu promieni słonecznych. Ta moc mistyczna nazywa się laughima. Yogin potrafi również dotknąć swym palcem Księżyca. Chociaż współcześni astronauci latają na Księżyc statkami kosmicznymi, to jednak sprawia im to wiele trudu, podczas gdy osoba, która osiągnęła doskonałość mistyczną, może po prostu wydłużyć rękę i w ten sposób dotknąć Księżyca swoim palcem. Ta moc nazywa się prapti, czyli po prostu przez wydłużenie ręki zdobywanie tego, czego się tylko zapragnie. Przy pomocy prapti, yogin potrafi nie tylko dotknąć Księżyca, lecz może także wydłużyć swoją rękę wszędzie, i w ten sposób dosięgnąć wszystkiego, czego tylko zapragnie. Może znajdować się on tysiące mil od pewnego miejsca, ale jeśli zapragnie, może zerwać owoc rosnący w tamtejszym ogrodzie. Na tym polega prapti-siddhi.

Współcześni naukowcy wyprodukowali broń nuklearną, przy pomocy której mogą zniszczyć nieznaczną część tej planety, lecz poprzez moc mistyczną iśita można siłą woli stworzyć albo unicestwić całą planetę. Inna doskonałość mistyczna nazywa się vaśita, i dzięki niej można uzyskać kontrolę nad każdym. Jest to rodzaj hipnotyzmu, któremu prawie nie można się oprzeć. Czasem zdarza się, że yogin, który rozwinął w sobie trochę mocy mistycznych vaśita, udaje się między ludzi i wmawia im wszelkiego rodzaju bzdury. Posiadając kontrolę nad ich umysłami, wykorzystuje ich, wyłudza od nich pieniądze i odchodzi.
W dzisiejszych czasach ta moc jest również osiągnięta. Ofiary programów kontroli umysłów MK ULTRA i Monarch, którym udało się odkryć manipulacje na swoich umysłach i je zdeprogramować, twierdzą, że były marionetkami w rękach wysokich rangą oficerów służb specjalnych i polityków.
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/kontr ... ta-2015-04

Inna moc mistyczna nazywa się prakamya (magia). Dzięki niej można osiągnąć wszystko, czego się zapragnie. Np. można sprawić, aby woda weszła do oka, a następnie z niego wyszła. Takich cudownych wyczynów można dokonywać po prostu dzięki sile woli.

Najwyższa doskonałość mocy mistycznych nazywa się kamavasayita. Ta moc także należy do magii, lecz w przeciwieństwie do mocy prakamya, dzięki której można dokonywać cudownych wyczynów w zakresie ograniczonym przez prawa natury, kamavasayita pozwala zaprzeczyć naturze i jej prawom, czyli-mówiąc innymi słowy-pozwala dokonać tego, co niemożliwe. Oczywiście, z osiągnięcia takich materialistycznych doskonałości yogicznych można czerpać wiele tymczasowego szczęścia.
NO 1

ODPOWIEDZ