Kalendarz Waisznawa

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Kalendarz Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 26 kwie 2018, 13:09

Haribol!

Spotykam się ostatnio z różnymi wersjami kalendarzu waisznawa, nie tylko w innych organizacjach jak bhakti marga, ale nawet w sieci rozpowszechniane przez zwykłych hindusów. Zauważyliście pewnie, że jedni myślą, że dziś jest święto, a inni, że jutro. Bhakti marga obchodziła sita navami dzień wcześniej niż my. Raczej nie ma to związku z miejscem przebywania na planecie bo różnica czasowa może mieć około 12 godzin z Kaliforni do Indii. Na przykład my obchodziliśmy gaura purnime 1 marca, ale w internecie pokazują, że pełnia była 2 marca. Co by oznaczało, że wszystkie obliczenia jakie podaje ISKCON są przesunięte o jeden dzień.

Tutaj oficjalny kalendarz ISKCON:
http://www.vaisnavacalendar.com/radhago ... &year=2018

Wiem, że mohini ekadashi obchodzimy w dvadashi, ale zobaczcie, że wczoraj było dasami, a jest już dwadashi dzisiaj. O co chodzi?

Z koleji ta strona pokazuje, że kolejna pełnia będzie 30 kwietnia, kalendarz waisznawa, że 29:
https://www.fullmoonphase.com/europe/poland/warsaw.htm

Jest jeszcze jeden aspekt, który umacnia mnie w niepewności. Jak jest ekadashi to zazwyczaj mam trudny dzień w ogóle. Wczoraj taki dzień miałem, gdzie musiałem się trochę zmusić do duchowego postępu, a dziś już czuje, że wszystko idzie prościej jakby normalnego dnia.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Aniruddha das » 27 kwie 2018, 11:28

Zmiana ważnych dat związanych z obchodzeniem pewnych wydarzeń jest domeną współczesnego świata..
Trudno jest manipulować ludźmi, którzy są pełni mocy duchowej np. tymi przestrzegają ściśle Kalendarz Vaisnava,
Czy jest on przedmiotem manipulacji? Trzeba zbadać i w tym wątku możemy się tym zająć.
Rozważając hipotetycznie: Bhakta przestrzega kilkadziesiąt lat poszcząc całkowicie w Ekadaśi. Myśli, że robi postęp duchowy, a jego zasługi są nieograniczone. Potem okazuje się, że dzień Ekadaśi przypadał w innym terminie. Ten wielbiciel zamiast spodziewanych zasług nagromadził dużo złej karmy, gdyż w rzeczywistym dniu spożywał ziarno, i tak naprawdę niszczył swoje życie duchowe z powodu nieprzestrzegania zasad. Kto zatem ponosi odpowiedzialność? Każdy z nas też, bo wyłączyliśmy myślenie. Dlatego ten problem należy przeanalizować. Najlepiej przytoczyć argumenty osób, które są zwolennikami innych dat i kalendarzy oraz jak oceniają Kalendarz Vaisnava.

Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 27 kwie 2018, 17:05

Nie spotkałem żadnych argumentów, po prostu ludzie zakładają coś z góry albo słuchają swoich autorytetów czy też niekompetentnych naukowców. Myślę, że Pan Krsna jest na tyle łaskawy, że bierze pod uwagę szczerość bhakty poszczącego z oddaniem i obdarza go korzyścią duchową bez względu czy pomylił się o jeden dzień czy nie. Jakąkolwiek złą karmę biorą na siebie moim zdaniem przełożeni, którzy nieprawidłowo informują swoich uczniów czy zwolenników. Jest to gruba sprawa dlatego poruszyłem ten temat. Uważam też, że każdy powinien mieć na tyle oleju w głowie, żeby samemu znać się na kalendarzu księżycowym choć odrobinę, a nie ślepo wierzyć we wszystko co mu mówią starsi i przyjaciele. Jest banalnie prosty:

Miesiąc zawsze ma 30 dni.
1 dnia jest purnima (pełnia), księżyc maleje przez 15 kolejnych dni i nazywa się ten jasny okres sukla paksha.
16 dnia jest amavasya (nów), księżyc rośnie przez 15 dni i mówi się na ten ciemny okres krishna paksha.

Ekadashi to 11 dzien sukla lub krishna pakshy i zarówno iskcon i bhakti marga zgadzają się, że wczoraj przypadło mohini ekadashi (obchodzi się dzień pózniej czyli w dwadashi), a jutro będzie Nrsimha Chaturdasi. Z koleji hindusi na facebooku pisali już dzień przed ekadashi, że je obchodzą. Ktoś tu jest niedoinformowany i sieje zamęt - może hindusi nie wiedzieli, że mohini ekadashi obchodzi się wyjątkow w dwadashi? Ciągnąc myśl dalej, 24.04 we wtorek świętowaliśmy w iskconie sita navami, a bhakti marga w poniedziałek 23.04. W naszym oficjalnym iskconowym kalendarzu brakuje drugiego ekadashi, jest dasami, a potem dwadashi:

http://www.vaisnavacalendar.com/radhago ... &year=2018

Czy powinno się omijać jeden dzień z jakiegoś powodu? Chyba to pomyłka. Jeżeli wczoraj było dwadashi, a iskcon tak stwierdza, to navami powinno być 23.04 i bhakti marga miała racje co do terminu świętowania. Tak się złożyło, że spotkałem się wtedy z nimi, więc mnie impreza nie ominęła. Dzięki Krsno!

W internecie najpopularniejsze strony na temat księżyca mówią, że obecnie mamy 93.5% przybywającego księżyca, a pełnia nastąpi 30.04, za to my mamy w kalendarzu waisznawa, że dzień wcześniej czyli 29.04. Czy wynika to z tego, że my specjalnie wyprzedzamy tę fazę księżyc, aby świętować ją przez cały następny dzień?

Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 30 kwie 2018, 13:36

Gauranga!

Kalendarz waisznawa sprawdza się na obecną chwilę. Wczoraj była pełnia i obchodziliśmy dzień pojawienia się Pana Buddy. Księżyc mienił się na pomarańczowo. Poza tym była to data pojawienia się czystych wielbicieli: Srila Sri Radha-Ramana, Srila Madhavendra Puri, Srila Srinivasa Acarya i dzień samadhi Srila Paramesvari Dasa Thakura.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Vaisnava-Krpa » 30 kwie 2018, 14:09

Nasz kalendarz jest bardzo dokładny i na naszej stronie masz kalendarze dla różnych miast. Dlatego, że czasami w Polsce w innym dniu wypada na Zachodzie Polski a w innym w centrum czy na wschodzie. To są bardzo dokładne dane astronomiczne.
Spotkałem się że w innych ogranizacjach wyznaczają daty mniej więcej, na oko, itp. Albo używają kalendarza z Indii a wtedy cześciej występuje różnica. Nasz kalendarz jest obliczany dla Polski i to przy użyciu nowszego, poprawionego programu, nie zawierającego błędów. Przede wszystkim obliczenia są wg metodologii astrologii wedyjskiej a nie tzw. zachodniej.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Aniruddha das » 01 maja 2018, 20:34

Miesiąc zawsze ma 30 dni.
1 dnia jest purnima (pełnia), księżyc maleje przez 15 kolejnych dni i nazywa się ten jasny okres sukla paksha.
16 dnia jest amavasya (nów), księżyc rośnie przez 15 dni i mówi się na ten ciemny okres krishna paksha.
Czasami Ekadaśi przypada co 14 dni, czasami co 15 dni, a i zdarza się, że nawet co 13 albo 16 dni. Nie jest to regularnie. Ponoć obliczono powtarzalność kalendarza księżycowego co 19 lat. Ekadaśi występuje w odstępach nieregularnych i stąd ta trudność oraz możliwość pomyłki.
Nasz kalendarz jest bardzo dokładny i na naszej stronie masz kalendarze dla różnych miast. Dlatego, że czasami w Polsce w innym dniu wypada na Zachodzie Polski a w innym w centrum czy na wschodzie. To są bardzo dokładne dane astronomiczne.
Większość musi takie dokładne wyliczenia przyjąć na wiarę, dlatego w tym miejscu dobrze jest podać szczegółowe wyjaśnienie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Aniruddha das » 02 maja 2018, 10:00

Co ile dni jest Ekadaśi w tym roku:
Ekadaśi
1. 16 dni 12.01-28.01,
2. 14 dni 28.01-11.02
3. 15 dni 11.02 – 26.02,
4. 15 dni 26.02-13.03
5. 14 dni 13.03 – 27.03,
6. 15 dni 27.03-11.04,
7. 15 dni 11.04-26.04,
8. 16 dni 26.04-11.05
9. 14 dni 11.05-25.05
10. 16 dni 25.05-10.06,
11. 13 dni 10.06-23.06,
12. 16 dni 23.06-9.07,
13. 14 dni 9.07-23.07,
14. 16 dni 23.07-8.08,
15. 14 dni 8.08-22.08,
16. 15 dni 22.08-6.09,
17. 14 dni 6.09-20.09,
18. 15 dni 20.09-5.10,
19. 15 dni 5.10-20.10
20. 14 dni 20.10-3.11,
21. 16 dni 3.11-19.11,
22. 15 dni 19.11-4.12,
23. 14 dni 4.12-18.12,
24. 14 dni 18.12-1.01,
25. 16 dni 1.01-17.01,
26. 14 dni 17.01-31.01
6 razy co 16 dni w ciągu roku, 8 razy co 15 dni, 9 razy co 14 dni i jeden raz po trzynastu dniach.
Wyliczenia nie są już tak klarowne i proste.
Na początku jest podany odstęp czasowy (dni) pomiędzy Ekadaśi, a potem dzień na który przypada i miesiąc.
Ekadaśi nie przypada regularnie.

Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 03 maja 2018, 20:05

Anirudha, ekadashi sa regularne, tylko ze czasami posty obchodzi sie w dwadashi etc. stad nieregularnosc w powyzszej rozpisce.

Vaishnava-Krpa, co do wyliczen dokladnych astrologicznych, to nie przekonuje mnie kalendarz iskconu, ktory pomija jedna dobe lunarna w kwietniu tego roku. jest po prostu nieprecyzyjny i ktos za to musi beknac.

tak zwani naukowcy tez sie nie znaja na niczym i polegaja na swoich niedoskonalych zmyslach i urzadzeniach. kali-yuga jak widac zbiera swoje zniwo i nie mozna juz oczekiwac niczego po ludziach. wniosek jest taki, ze trzeba podazac za kalendarzem i instrukcjami wyznaczonym przez swojego guru i nie zastanawiac sie nad niczym. dziekuje za wasze odpowiedzi - temat mozna zamknac. Hare Krsna!

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Vaisnava-Krpa » 04 maja 2018, 19:53

Nie zauważyłam żadnego pominięcia. Księżyc potrzebuje 29 dni, 12 godzin i 44 minut, by powrócić w to samo miejsce zodiaku.

Ekadaśi jest inne dla wisznuitów i Smarthasa . Według Kala Prakashika, tekstu Jyotish omawiającego pomyślne czasy rozpoczęcia działalności ("Muhurta"), post Ekādaśi odbywa się w dniu, który nie jest dotknięty ani zrujnowany przez jakikolwiek wpływ dziesiątego dnia tithi lub księżycowego dnia. Czas odcięcia wynosi 96 minut przed wschodem słońca. Jeśli dziesiąty dzień zakończy się zaledwie 96 minut przed wschodem słońca, wtedy ten dzień jest obchodzony jako Ekadaśi. Jeśli dziesiąty dzień jest niekompletny na 96 minut przed wschodem słońca, ale nadal jest Dashimi gdzieś w ciągu tego dnia, wtedy post Ekādaśi odbywa się następnego dnia. (Zasady muszą być zawarte przez Panchang z Dharma Sindhu i Nirnaya Sindhu.)

Dlatego czasami pościmy w Dwadasi.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Re: Kalendarz Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 06 maja 2018, 01:39

o takie wyjasnienie mi chodzilo prabhu, dziekuje

ODPOWIEDZ