Wedy a Biblia

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Mario
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2019, 09:29

Wedy a Biblia

Post autor: Mario » 29 kwie 2019, 18:10

Z perspektywy człowieka dorastajacego w środowisku katolickim chciałbym zapytać jak się mają Wedy do Biblii, nie słyszałem nigdy o Wedach przedtem więc jak to jest czy uzupełniają się wzajemnie, czy są to dwie różne księgi z różnych kręgów kulturowych, uzupełniają się czy wykluczaja?

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Wedy a Biblia

Post autor: padmak » 30 kwie 2019, 00:48

Ciekawe pytanie. Biblia to Stary Testament i Nowy Testament. Możemy znaleźć tu opis powstania świata (stworzenie) oraz człowieka. Jest też historia ludzkości począwszy od Adama i Ewy.

Podobnie Wedy dają opis powstania świata i człowieka. Jednak opis Wed jest bardziej szczegółowy.

Temat porównania obu ksiąg jest bardzo rozległy. Dobrze by było, gdybyś mógł zadać pytania, które tematy Cię interesują.

Mario
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2019, 09:29

Re: Wedy a Biblia

Post autor: Mario » 30 kwie 2019, 05:42

Temat duszy niesmiertelnej jest ciekawy, kościół twierdzi że po śmierci dusze wędrują do piekła lub nieba jednak np świadkowie Jehowy na podstawie tej samej Biblii twierdzą że to człowiek jest duszą (Ezechiela 18 werset 20) i w momencie śmierci zarówno człowiek jak i dusza umierają, czekając na zmartwychwstanie w dniu ostatecznym. Więc teoria o nieśmiertelności duszy i rekinkarnacji jest sprzeczna ale również bardzo ciekawa, dlatego z tego powodu warto wiedzieć jaka jest prawda bo te teorie są sprzeczne, a od tego zależy nasze życie, dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Wedy a Biblia

Post autor: padmak » 01 maja 2019, 01:13

Dusza wg Wed jest inaczej nazywana jaźnią. Czyli to dusza jest źródłem świadomości w ciele.

Kościół na jednym z soborów uznał nieśmiertelność duszy:
1513 rok – Sobór Laterański V ogłasza dogmat o nieśmiertelności duszy.

Wedy zawierają wszystkie te teorie o tym czym jest dusza - podając wiedzę na różne sposoby. Wedy dają do zrozumienia, że każdy jest indywidualny i ma prawo do innego spojrzenia na świat. Dlatego Wedy określają wiedzę o duszy i człowieku na trzy podstawowe sposoby: wiedza w dobroci, wiedza w pasji i wiedza w ignorancji.

1. Osoba, która widzi jednakową duszę w każdej żywej istocie, czy to w półbogu, czy istocie ludzkiej, zwierzęciu, ptaku, istocie wodnej czy roślinie, posiada wiedzę w gunie (sile) dobroci. We wszystkich żywych istotach dusza jest taka sama, chociaż mają one różne ciała odpowiednio do swojego przeszłego postępowania.

2. Koncepcja, według której to materialne ciało jest żywą istotą, i wierzenie, że wraz ze zniszczeniem ciała zniszczeniu ulega również świadomość, nazywana jest wiedzą w gunie pasji. Według tej wiedzy, przyczyną różnic pomiędzy ciałami jest rozwinięcie różnych typów świadomości poprzez te ciała, i nie ma oddzielnej duszy, która przejawiałaby świadomość. Ciało samo jest duszą i nie ma duszy oddzielnej od tego ciała. Według takiej wiedzy, świadomość jest tymczasowa.

3. „Wiedza” pospolitego człowieka jest zazwyczaj w gunie ciemności, czyli ignorancji, Dla niego Bogiem są pieniądze, a wiedza sprowadza się do zaspokajania potrzeb cielesnych.

Innymi słowy, wiedza dotycząca duszy odrębnej od ciała jest wiedzą w gunie dobroci. Wiedza produkująca wiele teorii i doktryn za pomocą zwykłej logiki i spekulacji umysłowych jest produktem guny pasji; podczas gdy wiedza dotycząca jedynie wygód cielesnych jest wiedzą w gunie ignorancji.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Wedy a Biblia

Post autor: Waldemar » 01 maja 2019, 09:33

Gdy umiera istota ludzka istnieje pięć możliwości dalszej wędrówki:

1. Wraca do świata duchowego, jeżeli rozwinęła cechy boskie i świadomość Boga.
2. Idzie w górę i rodzi się jako półbóg na planetach niebiańskich, jeżeli rozwinęła w życiu cechy dobroci.
3. Zostaje na Ziemi i rodzi się znów jako istota ludzka, jeżeli rozwinęła cechy pasji.
4. Idzie w dół i rodzi się jako demon na planetach piekielnych, jeżeli rozwinęła cechy demoniczne.
5. Idzie w dół i rodzi się jako zwierzę, albo jeszcze niżej, jeżeli była bardzo grzeszna, i rozwinęła cechy ignorancji.

Mario
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2019, 09:29

Re: Wedy a Biblia

Post autor: Mario » 01 maja 2019, 18:23

Witaj, dzięki za odpowiedź, przeczytałem i wydaje mi się że ma to sens jednakże jest to bardzo skomplikowane i stąd moje pytanie, czy to jest możliwe że Bóg który chce żeby oddawać mu cześć we właściwy sposób, dał swoim podanym księgę, której nie można samemu zrozumieć, przecież to wiedzie wprost do korupcji i wykorzystywania tych prostych ludzi, nie twierdzę że wszyscy przywódcy religijni oszukują, ale w przeszłości tej dalekiej i zupełnie bliskiej zdarzały się takie rzeczy i w kościele i w innych religiach również, więc ludzie którzy naprawdę chcą mieć więź z Bogiem, taką prawdziwą, mogą się zawieść, więc czy możesz mi to wytłumaczyć? Dzięki za odpowiedź, mam tutaj znajomego który jest członkiem ISKCON, ale pochodzi z Litwy i choć oboje znamy angielski to nie jest to język mego serca więc jest trudno mi się czasem wyrazić, jemu zresztą też, dlatego jestem wdzięczny że możemy to zrobić online, raz jeszcze dzięki.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Wedy a Biblia

Post autor: padmak » 02 maja 2019, 00:48

Kiedy Bóg stwarza ten świat materialny - dołącza do niego instrukcję obsługi.
Wedy dosłownie oznacza 'wiedza' - na temat tego, czym jest ten świat, jak powstał, kim jest człowiek, kim jest Bóg, i jaki jest związek człowieka z Bogiem.

Zatem Wedy są instrukcją do świata :)
Podobnie jak kupujesz jakieś urządzenie, to z reguły każde skomplikowane urządzenie posiada instrukcję obsługi.
Dla przykładu telefon komórkowy posiada prostą instrukcję zawartą na kilku stronach z opisem, tak, by każdy potencjalny użytkownik nauczył się korzystać z opcji telefonu.
Podobnie Bóg daje osobiście, lub poprzez swoich wysłanników podstawowe informacje w postaci ksiąg objawionych, o tym jak funkcjonuje ten świat, i co człowiek może robić, by go nie popsuć a jednocześnie właściwie skorzystać.

Teraz jeśli niestety ale obchodzimy się z telefonem niezgodnie z instrukcją, jest niemal pewne, że ten się popsuje. Wówczas udajemy się z telefonem do serwisu aby tam go naprawili. Serwisanci również posiadają instrukcję do telefonu od jego producenta - ale ta instrukcja jest znacznie obszerna i bardzo skomplikowana dla przeciętnego człowieka.

Na podobnej zasadzie Wedy dzielą się część dla zwykłego użytkownika świata - napisane są w przystępny sposób, gdzie wiedza przekazywana jest poprzez różne historie.
Wedy również zawierają część dla serwisantów - czyli osób zajmujących się duchowością/religią itp - ta część jest bardziej skomplikowana i bardzo szczegółowa. Wymaga studiowania pod okiem doświadczonych osób.

Bóg wg Wed nie ma na uwadze by człowiek skupił się jedynie na oddawaniu czci. Bardziej zależy Mu na rozwinięciu związku opartego na dobrowolnej miłości.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Wedy a Biblia

Post autor: Waldemar » 03 maja 2019, 06:14

Mario pisze:
01 maja 2019, 18:23
Witaj, dzięki za odpowiedź, przeczytałem i wydaje mi się że ma to sens jednakże jest to bardzo skomplikowane i stąd moje pytanie, czy to jest możliwe że Bóg który chce żeby oddawać mu cześć we właściwy sposób, dał swoim podanym księgę, której nie można samemu zrozumieć, przecież to wiedzie wprost do korupcji i wykorzystywania tych prostych ludzi, nie twierdzę że wszyscy przywódcy religijni oszukują, ale w przeszłości tej dalekiej i zupełnie bliskiej zdarzały się takie rzeczy i w kościele i w innych religiach również, więc ludzie którzy naprawdę chcą mieć więź z Bogiem, taką prawdziwą, mogą się zawieść, więc czy możesz mi to wytłumaczyć? Dzięki za odpowiedź, mam tutaj znajomego który jest członkiem ISKCON, ale pochodzi z Litwy i choć oboje znamy angielski to nie jest to język mego serca więc jest trudno mi się czasem wyrazić, jemu zresztą też, dlatego jestem wdzięczny że możemy to zrobić online, raz jeszcze dzięki.
W swoich poszukiwaniach i wędrówce, kieruj się głosem serca.

Więcej Ci nie mogę napisać, bo za każdym razem, gdy coś napiszę, na tej stronie www.nama-hatta.pl, przez dwa dni bardzo źle się czuję.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Wedy a Biblia

Post autor: Waldemar » 17 maja 2019, 11:19

Stare dobre przysłowie mówi :

"Poznasz drzewo po owocach."

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Wedy a Biblia

Post autor: Waldemar » 29 maja 2019, 09:15

Czyli inaczej mówiąc:

Należy unikać słuchania pism i nauk od diabła, i od osób będących na służbie u diabła, gdyż ma to trujące skutki, tak jak mleko, które zostało dotknięte językiem węża, jest trujące.

Istnieje drzewo diabła rodzące trujące owoce.

Co w praktyce oznacza, że dla własnego bezpieczeństwa, należy nauczyć się odróżniać sługi diabła, od sług Krsny.

ODPOWIEDZ