Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 25 Lis 2017, 00:20Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Stroje - Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 29 Mar 2010, 18:01
Posty: 4
Miejscowość: Jugów/Góry Sowie
Post Stroje - Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Czy mnie oczy nie mylą i HDG twierdzi, że dhoti jest indyjskie, a nie duchowe ? Czy on jeszcze jest w Isckonie ?


30 Mar 2017, 22:26
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lis 2006, 18:43
Posty: 4551
Miejscowość: Kraków
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Sariologia


Allen Ginsberg: „Tak, ale [ISKCON] wymaga od adeptów przyjęcia indyjskiego stroju…”

Prabhupada: „To nie jest bardzo ważne.”

________________

Guru-gauranga Dasa: „Jeśli mówimy o strojach — Pan Prezydent powiedział, że był w Indiach i rozumie, że tam ludzie ubierają się w taki sposób. Ale dlaczego robią to Twoi uczniowie w Ameryce lub Europie? Czy to jest niezbędne?”

Prabhupada: „To nie jest konieczne. Można ubierać się tak, jak się chce. To jest bez znaczenia, ponieważ ubranie to martwa rzecz. Prawdziwe jest to, że chcemy żywej istoty, która jest w stanie zrozumieć. To jest nasze prawdziwe stanowisko.” [powitanie Srila Prabhupady przez Gubernatora w Hotelu De Ville — Genewa, 30 maja 1974 r.]

________________

Dr. Wolfe: „Srila Prabhupada, a zatem dhoti nie jest ważne.”

Prabhupada: „To prawda. Można nosić dhoti lub spodnie… to jest bez znaczenia.” [rozmowa w ogrodzie z profesorami — Los Angeles, 24 czerwca 1975 r.]

________________


Prabhupada: „O tak, o tak, możesz stać się duchowy w swoim obecnym stroju. Musisz po prostu dowiedzieć się prawdy z książek. Ubiór nie jest bardzo ważną rzeczą.” [5 marca 1975 r.]

_________________

http://nama-hatta.pl/artykul/artykul-numer/460/

_________________
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada


30 Mar 2017, 23:06
Profil WWW

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Sanatana Goswami odpowiedział: "O Haridasie Thakuro, kto może równać się tobie? Jesteś jednym z towarzyszy Śri Caitanyi Mahaprabhu. A więc jesteś najszczęśliwszą osobą.
Niektórzy zachowują się właściwie, lecz nie głoszą kultu świadomości Kryszny, podczas gdy inni nauczają, lecz nie postępują w odpowiedni sposób.
"Własnym zachowaniem i nauczaniem spełniasz jednocześnie oba obowiązki w odniesieniu do świętego imienia. Dlatego jesteś mistrzem duchowym całego świata, jako że jesteś w tym świecie najbardziej zaawansowanym bhaktą."

Caitanya Caritamrita — Antya-lila
Rozdział 4 – Sanatana Goswami odwiedza Pana w Jagannath Puri
Tekst 101, 102 i 103

acara pracara – właściwie się zachowując i nauczając

Trudno jest zrozumieć postępowanie zaawansowanych osób, ale jeśli są wątpliwości, to zwracamy uwagę na postępowanie i ubiór Śrila Prabhupada. Na pewno mogą wystąpić kontrowersje po obejrzeniu tego wywiadu.


31 Mar 2017, 08:21
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Wielbiciele próbują dotrzeć ze Świętym Imieniem do jak najszerszej grupy osób. Na pewno są osoby, którym nasze atrybuty, jak strój, korale tulasi czy tilak mogą przeszkadzać, ale wielu natomiast przyciąga. Nauczający zawsze szuka sposobu dotarcia do różnych środowisk, bo taką ma naturę. Trzeba wiedzieć, że Śrila Prabhupada też krytykowano za nowatorskie rozwiązania, gdy rozpoczynał Ruch Hare Kryszna na Zachodzie.


31 Mar 2017, 08:43
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Podczas pory deszczowej odświeżone zostają wszystkie żywe istoty: na lądzie, w powietrzu i w wodzie, dokładnie jak jest to w przypadku tego, kto angażuje się w transcendentalną służbę miłości dla Pana. Mamy tego praktyczne doświadczenie w Międzynarodowym Towarzystwie Świadomości Kryszny. Zanim moi uczniowie zostali studentami życia duchowego, wyglądali na bardzo brudnych, pomimo swoich pięknych cech osobowych. Ale z powodu tego, że nie mieli wiedzy o świadomości Kryszny; wyglądali na bardzo brudnych i nieszczęśliwych. Od kiedy jednak przyjęli świadomość Kryszny, polepszyło się ich zdrowie, a dzięki przestrzeganiu zasad zwiększyło się ich piękno cielesne. Kiedy mają na sobie szafranowe szaty, tilak na czołach, koraliki na szyi i korale japa w rękach, wyglądają tak, jak gdyby przybyli prosto z Vaikunthy
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 20 – Opis jesieni


03 Kwi 2017, 10:31
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Czarne, połyskujące włosy Maharajy Prithu były bardzo delikatne i pofalowane, a jego szyję, podobnie jak konchę, dekorowały pomyślne linie. Miał na sobie kosztowne dhoti i luźną szatę wokół górnej części ciała.
Śbh 4.21.17


03 Kwi 2017, 10:45
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Jak Prabhupada odpowiedział na podobne pytanie:
Ojciec: Co ma świadomość Kṛṣṇy takiego, czego nie oferują inne religie?
Prabhupāda: To jest religia. Już wyjaśniłem, że religia oznacza kochanie Boga. To jest religia. Tam, gdzie nie ma miłości do Boga, nie ma religii. Religia, jak już objaśniałem, znaczy poznanie Boga i kochanie Go. Jeśli nie znacie Boga, jak możecie Go kochać? To nie jest religia. To się dzieje w imię religii. Ale religia znaczy poznanie Boga i kochanie Go. Dharmaṁ tu sākṣād bhagavat-praṇitām ((SB 6.3.19)). (na stronie) Czy możesz znaleźć ten werset? Daj mu. Nie możesz znaleźć?
Nitāi: Tak, 3.19.
Prabhupāda: Trzeci rozdział, wers dziewiętnasty.
Nitāi:
dharmaṁ tu sākṣād bhagavat-praṇitām
na vai vidur ṛsayo nāpi devaḥ
na siddha-mukhya asura manuṣyaḥ
kuto nu vidyādhara-cāraṇādayaḥ
(SB 6.3.19)
Prabhupāda: Dharmaṁ tu sākṣād bhagavat-praṇitām: "Bóg daje zasady religijne." To tak jak z prawem. Prawo to rodzaj działań polecanych przez rząd. Nie możecie tego prawa stworzyć w domu. Czy to jasne?
Ojciec: Nie, obawiam się, że mam problem z językiem?
Jayatīrtha: On mówi, że rząd tworzy prawo. Nie możesz go napisać sam w domu. Podobnie religia to jest coś, co ogłasza Pan. Nie możesz wymyślić własnego procesu.
Ojciec: Chyba czegoś tu nie rozumiem. Moje pytanie dotyczyło tego, co świadomość Hare Kṛṣṇa ma do zaoferowania, czego inne religie nie mają...
Prabhupāda: Oferta jest taka, jeśli chcesz być pobożny, próbuj zrozumieć zasady religijne dane przez Boga. Jeśli ktoś chce zostać prawnikiem, musi nauczyć się praw ustalonych przez rząd. Nie może zostać prawnikiem siedząc w domu. I jeśli chcesz być pobożny, to musisz się nauczyć od Boga, czym jest religia. Nie wymyślaj własnej. To nie jest religia. To jest pierwsza zasada. Jeśli ja nie wiem, kim jest Bóg, co nakazuje, to czym jest religia? A to ma miejsce. Każdy wymyśla własną religię. To jest współczesna metoda, że religia to coś prywatnego, że każdy może przyjąć wszelki jej rodzaj. To jest liberalizm, czy tak?
Jayatīrtha: Tak
Prabhupāda: Spróbuj go przekonać.
Jayatīrtha: Rozumiesz teraz? Chodzi o to, że ruch Hare Kṛṣṇa opiera się na autorytecie Wed. A literatura wedyjska pochodzi bezpośrednio od Kṛṣṇy. Przyjmujemy za prawdę jedynie to, co mówi Kṛṣṇa: i nie przyjmujemy niczyich umysłowych wymysłów czy domysłów na temat prawdy. Taki jest problem z wieloma innymi religiami obecnie, że polegają na interpretacji lub...
Prabhupāda: Na wymysłach.
Jayatīrtha: ...filozofii zwykłych ludzi. To jest podstawowa różnica.
Prabhupāda: Nie mówimy niczego, czego Bóg nie powiedział w Bhagavad-gicie. Dlatego wszędzie jest to pociągające. Choć napisane w sanskrycie, to nadal pociągające. Tak jak na ulicy jest znak: "Skręć w..."
Jayatīrtha: "Skręć w prawo."
Prabhupāda: "Skręć w prawo," to jest prawo. Nie mogę powiedzieć: "Co złego, jeśli skręcę w lewo?" Wtedy jestem przestępcą. Nie możesz decydować. Rząd powiedział: "Skręć w prawo." Musisz to zrobić. Takie jest prawo. Jeśli łamiesz je, to jesteś przestępcą i płacisz karę. Ktoś może pomyśleć: "Co złego się stanie, jeśli zamiast w prawo skręcę w lewo?" Ktoś może tak myśleć, ale nie wie, że jest to przestępstwo.
http://nama-hatta.pl/artykul/artykul-nu ... %3D-ab-%3D


03 Kwi 2017, 11:09
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Jest 5 działów bezbożności, odpowiednio znanych jako: niereligijność [vidharma], zasady religijne nieodpowiednie dla danej osoby [para-dharma], religia pretensjonalna [abhasa], religia analogiczna [upadharma] i religia oszukańcza [chala-dharma]. Kto świadomy jest prawdziwego życia religijnego, musi porzucić te pięć działów jako bezbożność.

ZNACZENIE: Wszelkie religijne zasady przeciwne zasadzie podporządkowania się lotosowym stopom Najwyższego Osobowego Boga, Kryszny, powinny być uważane za niewłaściwe zasady religijne czy oszustwo, i osoba prawdziwie zainteresowana religią musi je porzucić. Należy po prostu przestrzegać instrukcji Kryszny i podporządkować się Jemu. Oczywiście, aby to uczynić, trzeba mieć bardzo dobrą inteligencję, którą można rozbudzić po wielu, wielu narodzinach w dobrym towarzystwie bhaktów i przez praktykę świadomości Kryszny. Wszystko poza tą zasadą religii poleconą przez Krysznę – sarva-dharman parityajya mam ekam śaranam vraja – należy porzucić jako bezbożność.
Śbh 7.15.12


03 Kwi 2017, 11:25
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Zasady religii, które przeszkadzają przestrzegać własnej religii, są zwane vidharmą. Religijne zasady wprowadzone przez innych zwą się para-dharmą. Nowy typ religii stworzony przez osobę pełną fałszywej dumy, która sprzeciwia się zasadom Ved, jest zwany upadharmą. A interpretacja poprzez żonglowanie słowami jest zwana chala-dharmą.

ZNACZENIE: W tym wieku stwarzanie nowego typu dharmy stało się modą. Tzw. svami i yogini utrzymują, że można być zwolennikiem jakiegokolwiek systemu religii, odpowiednio do własnego wyboru, ponieważ wszystkie systemy są ostatecznie tym samym. Jednakże Śrimad-Bhagavatam nazywa takie modne idee vidharmą, ponieważ są one przeciwne naszemu własnemu systemowi religijnemu. Prawdziwy system religii opisuje Najwyższy Osobowy Bóg: sarva-dharman parityajya mam ekam śaranam vraja. Prawdziwy system religii jest systemem podporządkowania się lotosowym stopom Pana. W szóstym Canto Śrimad-Bhagavatam, w związku z wyzwoleniem Ajamili, Yamaraja mówi, dharman tu saksad bhagavat-pranitam: prawdziwa religią jest ta, która została dana przez Najwyższego Osobowego Boga, tak jak prawdziwym prawem jest prawo dane przez rząd. Nikt nie może wytworzyć prawdziwego prawa w domu, ni też nikt nie może stworzyć prawdziwej religii. W innym miejscu jest powiedziane, sa vai pumsam paro dharmo yato bhaktir adhoksaje: prawdziwym systemem religijnym jest system kierujący nas ku temu, byśmy stali się bhaktami Najwyższego Pana. Dlatego wszystko, co jest przeciwne temu systemowi religijnemu postępowej świadomości Kryszny, jest zwane vidharmą, para-dharmą, upadharmą lub chala-dharmą. Błędna interpretacja Bhagavad-gity zwana jest chala-dharmą. Kiedy Kryszna mówi coś bezpośrednio, a jakiś łotr poprzez interpretację nadaje temu inne znaczenie, to jest to chala-dharma – oszukańczy system religii – albo śabda-bhit, żonglerka słowna. Trzeba być niezwykle ostrożnym, by unikać tych różnorodnych oszukańczych systemów religii.
Śbh 7.15.12


03 Kwi 2017, 11:26
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: Kryszna West i Jezus - wywiad telewizyjny
Pretensjonalny system religijny wytworzony przez osobę, która rozmyślnie lekceważy obowiązki przypisane jej porządkowi życia, nazywany jest abhasa [niejasnym odzwierciedleniem albo fałszywym podobieństwem]. Lecz jeśli ktoś spełnia obowiązki swego określonego aśramu czy varny, dlaczego nie wystarcza to, by uśmierzyć wszelkie materialne niedole?

ZNACZENIE: Jak orzeka ten werset, każdy powinien ściśle przestrzegać zasad varny i aśramu, tak jak podane zostały w śastrach. W Visnu Puranie (3.8.9 jest powiedziane:

varnaśramacaravata purusena parah puman
visnur aradhyate pantha nanyat tat-tosa-karanam

Należy skupić się na celu postępu, jakim jest stanie się świadomym Kryszny. Taki jest cel i przeznaczenie wszystkich varn i aśramów. Jeśli jednakże nie jest wielbiony Visnu, zwolennicy instytucji varnaśrama wytwarzają jakiegoś wymyślonego Boga. Teraz modne stało się wybieranie na Boga jakiegokolwiek łotra czy głupca i jest wielu misjonarzy, którzy wymyślili swoich własnych bogów, porzucając związek z prawdziwym Bogiem. Bhagavad-gita wyraźnie mówi, że osoba wielbiąca półbogów straciła inteligencję. Niemniej jednak widzimy, że na Boga wybiera się nawet analfabetę, który jest pozbawiony wszelkiej inteligencji i chociaż ma świątynię, mieszkają w niej jedzący mięso sannyasini i odbywa się tam wiele nieczystych czynności. Ten typ systemu religijnego, który zwodzi swych biednych zwolenników, jest ściśle zakazany. Takie pretensjonalne religie powinny być całkowicie powstrzymane.

Oryginalny system jest taki, że bramin powinien rzeczywiście stać się braminem; powinien nie tylko przyjść na świat w rodzinie bramina, ale również musi być kwalifikowany. Za bramina powinna być także uważana osoba, która nie przyszła na świat w rodzinie bramina, ale ma bramińskie kwalifikacje. Poprzez ścisłe przestrzeganie tego systemu można być szczęśliwym bez żadnych dodatkowych starań. Sva-bhava-vihito dharmah kasya nestah praśantaye. Prawdziwym celem życia jest uśmierzenie niedoli, a z łatwością można tego dokonać poprzez przestrzeganie zasad śastr.
Śbh 7.15.14


03 Kwi 2017, 18:20
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 13 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.