Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 22 Lis 2017, 07:48Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 15 Sty 2014, 00:04
Posty: 31
Post Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Hare Kryszna wszystkim bhaktom!

Ostatnio nasunęło mi się pytanie. Jaki los czeka tych co są wierzący i jednocześnie nie tolerancyjni dla innych religii? Oczywiście opierając się na prawie przyczyny i skutku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.


08 Sty 2016, 00:26
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2009, 02:01
Posty: 724
Miejscowość: Birmingham/Milanówek
Post Re: Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Opierając się na prawie przyczyny i skutku to "Jaki stan istnienia pamięta ten co porzuca swoje ciało - taki stan bez wątpienia osiągnie po śmierci"
Jeżeli Muzułmanin będzie ciągle myślał o Żydach w negatywny sposób - w następnym życiu narodzi się w rodzinie Żydowskiej.
Podobnie jeżeli Żyd będzie z nienawiścią myślał o Muzułmanach - kolejne narodziny przyjmie w Muzułmańskiej rodzinie.
Dlatego nie należy żywić nienawiści do innych wyznań....


10 Sty 2016, 18:20
Profil WWW

Rejestracja: 15 Sty 2014, 00:04
Posty: 31
Post Re: Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Opierając się na ty co napisałeś zastanawia mnie los do osoby która twierdzi że jest Chrześcijanką a gada różne bzdury typu "Wy innowiercy,wyznawcy szatana,żydzi" itp to można wywnioskować że albo zostanie bhaktinką albo żydówką ;)


10 Sty 2016, 18:35
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2009, 02:01
Posty: 724
Miejscowość: Birmingham/Milanówek
Post Re: Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Można spotkać relacje ludzi, którzy mieli doświadczenie ze śmiercią np podczas wypadku samochodowego, albo podczas operacji. Opisują oni, że w kluczowym momencie niejako wyświetla się film z całego ich życia. Są świadkami najważniejszych momentów swego życia.

Teraz wiedząc o tym, że to o czym człowiek myśli w momencie śmierci, jaki stan istnienia pamięta, to taka świadomość kreuje kolejne narodziny.

Zatem, o czym jest ten "ostatni" film, to o tym myślimy w momencie śmierci.
A o czym myślimy w momencie śmierci, to takie będą kolejne narodziny.


13 Sty 2016, 11:07
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2007, 13:18
Posty: 107
Miejscowość: Kraków
Post Re: Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Oprócz tego co zostało powiedziane powyżej, dodałbym, że brak tolerancji wskazuje na niewielką ilość siły sattva (która otwiera na wiedzę o duszy i postrzeganie jedności dusz), a duży wpływ siły rajas (która zmusza do czynienia rozróżnień na platformie ciała).

A jakie jest przeznaczenie ludzi pod wpływem siły rajas? Ostatecznie cierpienie. Osoba działająca pod wpływem pasji, działając dla zaspokojenia własnych pragnień, zawsze działa bez wyższej wiedzy, niewłaściwie.

I odwrotnie w przypadku osoby będącej pod dużym wpływem siły dobroci - lepsze zrozumienie, lepsze działanie, i lepsze - czyli mniej bolesne - rezultaty działania.

_________________
Trust no future, however pleasant...
Ten świat nie jest miejscem dla gentelmana...


13 Sty 2016, 17:04
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1418
Post Re: Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Na początek należy zdefiniować słowo tolerancja.
Zgodnie z definicją podaną w Bg tolerancja oznacza, że trzeba umieć znosić zniewagi i obrazy oraz brak okazywanego nam szacunku ze strony innych.

Wg słownika PWN tolerancja jest rozumiana jako:
1. «poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych»
2. «zdolność żywego organizmu do znoszenia bez szkody dla niego niektórych bodźców chemicznych, fizycznych i biologicznych»
Definicja podana przez Śrila Prabhupada różni się od słownikowej i głównie dotyczy znoszenie przez nas wszelkich upokorzeń jakie mogą spotykać nas przez innych. Również wyrozumiałość do wszelkich warunków w jakich możemy się znaleźć. Dobrze jest rozpatrzyć, to zagadnienie biorąc pod uwagę prawo wypływające z karmy, czyli działania.

Bhagavad-gita
Rozdział 4 – Wiedza Transcendentalna
Tekst 17

karmano hy api boddhavyam boddhavyam ca vikarmanah
akarmanaś ca boddhavyam gahana karmano gatih

Niełatwo zrozumieć jest zawiłości działania. Należy posiąść właściwą wiedzę o tym, czym jest czyn, co to jest czyn zakazany i czym jest bezczyn.

ZNACZENIE: Jeśli ktoś poważnie traktuje wyzwolenie z niewoli materialnej, musi on zrozumieć różnicę pomiędzy działaniem, biernością i czynem nie popieranym przez autorytety. Należy starać się przeanalizować czyn, jego skutki i czyny niewłaściwe, jako że przedmiot ten jest bardzo trudny. Aby zrozumieć świadomość Kryszny i działanie zgodne z jej zasadami, należy dowiedzieć się o swoim związku z Najwyższym. Kto posiadł doskonałą wiedzę, ten wie, że każda żywa istota jest wiecznym sługą Pana i dlatego musi działać w świadomości Kryszny. Cała Bhagavad-gita zmierza do takiego wniosku. Wszystkie inne wnioski, nie będące w zgodzie z tą świadomością i odpowiadającemu jej działaniu, są czynami zakazanymi, czyli vikarmą. Aby to zrozumieć, należy obcować z autorytetami w świadomości Kryszny i od nich poznać tę tajemnicę jest to tak dobre, jak bezpośrednia nauka od Pana. W przeciwnym razie nawet najbardziej inteligentne osoby będą zdezorientowane.

Niełatwo jest zrozumieć te zawiłości działania , jak tłumaczy to werset wcześniejszy 16:
Nawet inteligentni nie są zdecydowani co do tego, co jest czynem a co bezczynem. Więc wytłumaczę ci teraz, czym czyn jest, a posiadłszy tę wiedzę, wyzwolony będziesz od złego losu.

Przede wszystkim należy zrozumieć trzy pojęcia jakie zostały podane w wersecie 17 , tj. karma vikarma i akarma.
Karma dotyczy działania zgodnego z instrukcjami wedyjskimi, vikarma określa nasze czynności niezgodne z naukami Ved i akarma wiąże się z działaniami już transcendentalnymi, wolnymi od skutków reakcji za takie czyny.
Teraz mamy bazę do dalszej dyskusji jeśli jest taka wola.


26 Mar 2016, 23:20
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1418
Post Re: Jaki los czeka tych co są nie tolerancyjni dla innych
Można podać przykłady ze Śrimad Bhagavatam, które przybliżą ten temat.
Król Nryga pomimo niekończących się zasług za swoją pobożność i dobroczynność został ukarany i w następnym życiu został jaszczurką.
Do Ajamili,w chwili śmierci, przyszli słudzy Yamarajy, by zabrać go na planety piekielne.
Jada Bharata z powodu przywiązania się do jelonka w następnym życiu otrzymał ciało jelenia, ale mógł pamiętać swoje poprzednie narodziny.
Kamsa pomimo przejawionej wrogości do Pana Kryszny i niezliczonych grzesznych czynności najwyższego kalibru, został wyzwolony z tego materialnego świata.
Mrygari, leśny myśliwy, który lubował się w zabijaniu zwierząt zadając im ból w powolnym konaniu, potem został wielbicielem Boga i z neutralizował swoje grzeszne działanie.
Potem można w szczegółach opisać historię wymienionych osób, by zrozumieć, że nie jest łatwo określić, co kogoś spotka w przyszłym życiu. Z reguły mamy za mało danych o osobach, które chcemy zanalizować, ale świadomość praw Boga może ustrzec nas od przykrych konsekwencji w przyszłości.


29 Mar 2016, 13:17
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.