Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 25 Lis 2017, 09:51Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
 DUSZA W SWIECIE MATERIALNYM 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2015, 15:35
Posty: 137
Post DUSZA W SWIECIE MATERIALNYM
HARIBOL
Chcialabym drodzy bhaktowie zadac wam takie pytanie odnosnie "poczatku pobytu" duszy w tym swiecie materialnym. Z tego co zrozumialam dusza przychodzac do tego swiata materialnego zaczyna od sata-yuga , to jaka sila nas pcha by grzeszyc i coraz bardziej upadac i oddalac sie od Boga ?? Pozadanie ??? Przychodzac do tego swiata materialnego w naszym sercu zamiast milosci pojawia sie pozadanie ??? Czy ktos moglby mi to bardziej wytlumaczyc ??
POZDRAWIAM

_________________
"harer näma harer näma harer nämaiva kevalam kalau nästy eva nästy eva nästy eva gatir anyathä"


16 Sie 2015, 16:41
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2009, 02:01
Posty: 724
Miejscowość: Birmingham/Milanówek
Post Re: DUSZA W SWIECIE MATERIALNYM
Dusza ma wolną wolę, czyli wybór. Świat materialny to wpływ trzech sił zwanych guny. Ignorancja, pasja i dobroć. Siły, które pchają by grzeszyć to pasja i ignorancja. Jednak dobroć, która uwolnić może od grzechu, nadal wiąże w świecie materialnym.
Pan Caytania powiedział, że znaleźliśmy się tu w świecie materialnym z jakiś niewytłumaczalnych powodów.


16 Sie 2015, 22:12
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2015, 15:35
Posty: 137
Post Re: DUSZA W SWIECIE MATERIALNYM
HARIBOL
Dziekuje Ci za odpowiedz Padmak ,,Wiem ze istnieja guny lecz jakos trudno bylo mi dokonca pojac jak one dzialają .. Te guny są energią , silą , ktora jest wszechprzenikajaca w tym swiecie materialnym, i na nas wplywa .??. Tylko prubowalam zrozumiec sam poczatek jak dusza przychodzi do tego swiata do saty yugi praktycznie usytuowana jest w gunie dobroci ..
POZDRAWIAM

_________________
"harer näma harer näma harer nämaiva kevalam kalau nästy eva nästy eva nästy eva gatir anyathä"


17 Sie 2015, 19:04
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1431
Post Re: DUSZA W SWIECIE MATERIALNYM
Cytuj:
Chciałabym drodzy bhaktowie zadać wam takie pytanie odnośnie "początku pobytu" duszy w tym świecie materialnym.


Jeśli chodzi o upadek żywej istoty ze Świata Duchowego i jego przyczynę, to dokładne wyjaśnienia znajdują się w modlitwach Ved uosobionych w książce Kryszna – Źródło wiecznej przyjemności:
Modlitwy Ved uosobionych

O Panie, jesteś w stanie uwolnić ze szponów mayi wszystkie uwarunkowane dusze, gorliwie modlimy się do Ciebie, abyś to uczynił. Wszystkie żywe istoty, będąc Twymi integralnymi cząstkami, są z natury radosne, wieczne i pełne wiedzy, lecz z powodu swych własnych błędów, starają się naśladować Ciebie, pragnąc stać się najwyższym podmiotem radości. W ten sposób naruszają Twoją supremację i obrażają Cię, i z tego powodu Twoja materialna energia bierze ich w swoją opiekę. Tak więc ich transcendentalne cechy, radość, szczęście i mądrość, zostają zakryte przez chmury trzech cech materialnych. Ta manifestacja kosmiczna, składająca się z trzech sił natury materialnej, jest dla uwarunkowanych dusz niczym więzienie. Bardzo ciężko walczą one, by wydostać się z tej niewoli, i odpowiednio do różnych warunków, w których się znalazły, otrzymują one różne rodzaje zajęć. Lecz wszystkie te zajęcia opierają się na Twojej wiedzy. Pobożne czynności mogą być spełniane tylko wtedy, kiedy inspirowane są Twoją łaską. Dlatego, bez przyjęcia schronienia u Twoich lotosowych stóp, nie można przezwyciężyć wpływu energii materialnej. W rzeczywistości my, jako Vedy uosobione, zawsze jesteśmy zajęci służeniem Tobie, aby w ten sposób pomóc uwarunkowanym duszom Cię zrozumieć."

Skoro Vedy uosobione stwierdzają, że żywe istoty, będąc Twymi integralnymi cząstkami, są z natury radosne, wieczne i pełne wiedzy, z pewnością oznacza to stan wyjściowy duszy jaki istnieje w Świecie Duchowym. Z powodu swych własnych błędów, starają się naśladować Ciebie, pragnąc stać się najwyższym podmiotem radości. Zatem dusze znają Boga Najwyższą Osobę, gdyż w innym przypadku, jak mogą starać się naśladować Osobę, której nie znają i popełnić błąd? Popełnić błąd -wskazuje na świadome działanie. W ten sposób naruszają Twoją supremację i obrażają Cię, i z tego powodu Twoja materialna energia bierze ich w swoją opiekę. Czyli z powodu popełnienia obrazy wobec Boga Najwyższej Osoby i naruszenia Jego supremacji następuje upadek żywej istoty ze Świata Duchowego do Świata materialnego. Żywa istota z objęcia energii wewnętrznej zostaje przeniesiona w objęcia energii materialnej. Tak więc ich transcendentalne cechy, radość, szczęście i mądrość, zostają zakryte przez chmury trzech cech materialnych.

Co dzieje się potem opisuje szczegółowo Bhagavad gita. W kontakcie z energią materialną rodzi się pożądanie:

2.37 Najwyższy Osobowy Bóg rzekł: To pożądanie jedynie, Arjuno, zrodzone z kontaktu z materialną siłą natury – pasją, później przemienione w gniew, jest wszechniszczącym, grzesznym wrogiem tego świata.

Znaczenie: Kiedy żywa istota wchodzi w kontakt ze światem materialnym, jej wieczna miłość do Kryszny – pod wpływem guny pasji – przemienia się w żądzę. Albo, innymi słowy, uczucie miłości do Boga przemienia się w żądzę, tak jak mleko w zetknięciu z kwaśną tamaryndą przemienia się w jogurt. A jeśli żądza ta nie zostanie zaspokojona, wtedy przemienia się w gniew. Gniew zmienia się w złudzenie, a złudzenie jest przyczyną kontynuacji naszego życia materialnego. Zatem pożądanie jest największym wrogiem żywej istoty i to jedynie ono skłania czystą żywą istotę do pozostania w matni tego materialnego świata. Gniew jest przejawem ignorancji – siły te objawiają się jako gniew i inne następstwa. Jeśli jednak guna pasji nie zostanie zdegradowana do guny ignorancji, ale, dzięki określonemu sposobowi życia i postępowania, wzniesie się do dobroci, wtedy można – dzięki przywiązaniu duchowemu – zostać ocalonym od degradacji przez gniew.

Najwyższy Osobowy Bóg rozwinął Siebie w wiele form, w celu bezustannego zwiększania Swego szczęścia duchowego, i żywe istoty są integralnymi cząstkami tego szczęścia. Posiadają one również częściową niezależność, ale poprzez niewłaściwe skorzystanie z tej swojej wolności – kiedy gotowość do pełnienia służby zmienia się w skłonność do uciech zmysłowych – stają się one niewolnikami żądzy. Pan stworzył ten świat materialny w tym celu, aby ułatwić uwarunkowanym duszom zaspokojenie ich zmysłowych skłonności. I kiedy, po długotrwałym zadowalaniu zmysłów, całkowicie zniechęcają się one do czynności zmysłowych, zaczynają wtedy dociekać swojej prawdziwej pozycji.
2.38 Tak jak dym przesłania ogień albo kurz zwierciadło, czy też jak łono okrywa płód, podobnie żywa istota w różnym stopniu spowita jest przez żądzę.


2.39 W ten sposób czysta świadomość mądrej, żywej istoty przykryta zostaje przez jej wiecznego wroga – żądzę, nigdy nie zaspokojoną i palącą jak ogień.
Znaczenie: Jest powiedziane w Manu-smrti, że żądza nigdy nie może zostać zaspokojona żadną ilością uciech zmysłowych, tak jak nigdy nie zagasi się ognia ciągle dorzucając do niego opał. Centrum wszelkiej działalności w tym świecie materialnym stanowi seks i dlatego świat ten nazywany jest maithunya-agara, czyli jarzmem życia seksualnego. W zwykłym więzieniu przestępców trzyma się za kratami; podobnie, przestępcy nieposłuszni prawom Pana zostają spętani przez seks. Postęp cywilizacji, której podstawą jest zadowalanie zmysłów, oznacza przedłużenie egzystencji materialnej żywej istoty. Zatem żądza jest oznaką ignorancji, zatrzymującą żywą istotę w tym świecie materialnym. Ktoś angażujący się w zadowalanie zmysłów może doznawać pewnego uczucia szczęścia, ale w rzeczywistości to tzw. szczęście jest jego największym wrogiem.
2.40 To ona – żądza, spowija prawdziwą wiedzę żywej istoty i oszałamia ją, a zmysły, umysł i inteligencja są jej siedliskiem.


17 Sie 2015, 19:19
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2015, 15:35
Posty: 137
Post Re: DUSZA W SWIECIE MATERIALNYM
HARIBOL
Dziekuje serdecznie za wszystkie odpowiedzi ,pomogly mi bardziej zrozumiec ,,guny I pozadanie , ktore pchaja nas do upadku, oddalajac od Boga.
POZDRAWIAM

_________________
"harer näma harer näma harer nämaiva kevalam kalau nästy eva nästy eva nästy eva gatir anyathä"


19 Sie 2015, 10:28
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.