Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 22 Lis 2017, 20:35Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Praca 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2015, 16:50
Posty: 14
Post Praca
Hare Kryszna.

Mam do Was, szanowni bhaktowie, pytanie: czy angżujecie się jakoś zawodowo? Jeśli tak to jak? Czy są jakieś zawody kolidujące z rozwojem duchowym? Pytanie trochę laickie, ale myślę nad przyszłością i mam straszne dylematy :D

Moim marzeniem jest chyba praca w wojsku, troche ekstremalnie jeśli byłbym w przyszłości bhaktą - wiem, dlatego mam wiele wątpliwości...

Serdecznie pozdrawiam (:


20 Lip 2015, 23:44
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1422
Post Re: Praca
Materialne warunki nie mogą powstrzymać bhakti, czy też stania się bhaktą. Bhakti yoga jest bardzo praktyczna. W każdym miejscu i w każdej sytuacji, jeśli chcemy praktykować proces duchowy, to możemy. Wybór zajęcia bardziej zależy od naszej moralności oraz uznawanych wartości. Jeśli ktoś jest np. wegetarianinem, wtedy będzie unikał zawodu rzeźnika, bo może kolidować to z jego sumieniem.
Bg 3.8
niyatam kuru karma tvam karma jyayo hy akarmanah
śarira-yatrapi ca te na prasiddhyed akarmana

Pełń swój przypisany obowiązek, gdyż działanie lepsze jest od bezczynu. Bez pracy człowiek nie jest w stanie nawet utrzymać swego fizycznego ciała.

ZNACZENIE: Jest wielu pseudo-medytatorów, którzy powołują się na swoje wyimaginowane wysokie pochodzenie, jak również wielu jest zawodowców, którzy fałszywie twierdzą, iż poświęcili wszystko dla postępu w życiu duchowym. Pan Kryszna nie chciał, aby Arjuna został symulantem, ale aby pełnił on swoje obowiązki, tak jak zostało to ustanowione dla ksatriyów. Arjuna miał na utrzymaniu rodzinę i był dowódcą wojskowym. Dlatego lepiej było dla niego pozostać w takiej roli i pełnić swoje obowiązki religijne według zasad ustanowionych dla ksatriyów żyjących w małżeństwie. Takie czynności stopniowo oczyszczają serce zwykłego człowieka i uwalniają go od zanieczyszczeń materialnych. Pan ani też żadne objawione pisma religijne nigdy nie aprobują tzw. wyrzeczenia, praktykowanego w tym celu, aby żyć kosztem innych. Przede wszystkim, każdy musi pracować, aby utrzymać swoje ciało i duszę razem. Nie powinno się własnowolnie porzucać pracy bez uprzedniego oczyszczenia się ze skłonności do życia materialistycznego. Niewątpliwie każdy, kto znajduje się w tym świecie materialnym, posiada nieczyste skłonności do panowania nad naturą materialną, albo innymi słowy, do zadowalania zmysłów. Należy zatem uwolnić się od tego rodzaju skłonności. Ten, kto tego nie czyni na drodze nakazanych obowiązków, ten nie powinien nigdy próbować zostać tzw. transcendentalistą, porzucając pracę i żyjąc na koszt innych.

yajnarthat karmano ’nyatra loko ’yam karma-bandhanah
tad-artham karma kaunteya mukta-sangah samacara

Praca wykonywana być musi jako ofiara dla Visnu, w przeciwnym razie jest ona przyczyną niewoli w tym materialnym świecie. Dlatego, o synu Kunti, pełń swoje obowiązki dla Jego zadowolenia. W ten sposób zawsze pozostaniesz wolnym od przywiązań i niewoli.

ZNACZENIE: Skoro praca konieczna jest nawet dla prostego utrzymania ciała, obowiązki odpowiadające określonej pozycji społecznej i określonym kwalifikacjom zostały w ten sposób ustanowione, aby przez spełnianie ich mógł zostać osiągnięty cel. Yajna znaczy Pan Visnu albo spełnianie ofiary. Celem spełniania wszelkich ofiar jest zadowolenie Pana Visnu. Vedy nakazują: yajno vai visnuh. Innymi słowy, przez spełnianie określonych yajn albo przez bezpośrednie pełnienie służby oddania dla Pana Visnu osiągnięty zostaje ten sam cel. Świadomość Kryszny jest zatem pełnieniem yajni i to poleca ten werset. Zadowalanie Visnu jest również celem instytucji varnaśrama: varna-aśramacaravata purusena parah puman; visnur aradhyate (Visnu Purana 3.8.8).

Zatem pracować należy dla zadowolenia Visnu. Każda inna praca wykonana w tym świecie materialnym będzie przyczyną niewoli, gdyż zarówno dobra, jak i zła praca ma swoje następstwa, a wszelkie następstwa wiążą wykonawcę danej pracy z tym materialnym światem. Dlatego należy pracować w świadomości Kryszny, dla zadowolenia Kryszny (czyli Visnu). Działając w ten sposób, jest się w stanie wyzwolonym. Działanie takie jest wielką sztuką i na początku proces ten wymaga doświadczonego przewodnictwa. Dlatego należy działać bardzo starannie pod kierunkiem doświadczonego wielbiciela Kryszny albo według bezpośrednich instrukcji Samego Pana Kryszny (jak to było w przypadku Arjuny). Nie należy robić niczego dla zadowalania własnych zmysłów, a jedynie dla satysfakcji Kryszny. Takie działanie nie tylko chroni przed następstwami pracy, ale również stopniowo wznosi daną osobę do płaszczyzny transcendentalnej służby miłości dla Pana, a sama ta służba może doprowadzić do królestwa Boga.

Bhagavad gita jest rozwiązaniem wszystkich naszych życiowych problemów i dylematów.


23 Lip 2015, 11:40
Profil

Rejestracja: 30 Sty 2008, 02:12
Posty: 93
Post Re: Praca
W Stanach (np.) wielu (a przynajmniej nie są to wyjątki) bhaktów jest wojskowymi. można ten temat wyguglać. była nawet taka ciekawostka o kapelanie wajsznawa w USAArmy (miał taki bodaj czarny uniformik, a la ksiądz katolicki, i stułę z omkarą).


23 Lip 2015, 16:24
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2015, 16:50
Posty: 14
Post Re: Praca
@Aniruddha Das - Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

@Harry -Wyguglowałem, to prawda, niesamowite.

Polecam wszystkim tą historię - http://iskconnews.org/hare-krishna-sold ... #gsc.tab=0
Dzięki za odpowiedzi. :)

Hare Kryszna!


26 Lip 2015, 14:35
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.