TULASI MAHARANI

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
izabelaza
Posty: 137
Rejestracja: 13 lut 2015, 14:35

TULASI MAHARANI

Post autor: izabelaza » 10 cze 2015, 00:58

HARIBOL
Jak to jest czytalam i slyszalam ze Tulasi rosnie gdzie jest oddanie dla Sri Krsny ,, a jednoczesnie przeciez karmici choduja ja na cherbatki lub do kosmetykow, na jednym zdjeciu widzialam wielkie przestrzenie tulasi , ktore nie byly chodowane dla Krsny ?????
POZDRAWIAM
"harer näma harer näma harer nämaiva kevalam kalau nästy eva nästy eva nästy eva gatir anyathä"

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: TULASI MAHARANI

Post autor: Aniruddha das » 10 cze 2015, 09:51

Jeżeli możesz, to podaj źródło informacji.
Znalazłem: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/tuls ... 09303.html
Jedną z odpowiedzi jest, że Tulasi akceptuję służbę od osób zajmujących się uprawą.
Jednak wykonują dużo pracy, by uprawa Tulasi się powiodła, zachowują szacunek oraz filozoficzne zrozumienie. Mogą też czcić Bóstwa.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: TULASI MAHARANI

Post autor: Purnaprajna » 10 cze 2015, 12:17

izabelaza pisze: Jak to jest czytalam i slyszalam ze Tulasi rosnie gdzie jest oddanie dla Sri Krsny ,, a jednoczesnie przeciez karmici choduja ja na cherbatki lub do kosmetykow, na jednym zdjeciu widzialam wielkie przestrzenie tulasi , ktore nie byly chodowane dla Krsny ?????
Jeżeli Tulasi chce gdzieś rosnąć, to jest to potwierdzeniem czyjegoś oddania do Kryszny, a jeżeli nie chce rosnąć, to znaczy, że jest potrzeba takiego oddania, co Śrila Prabhupada wspomina w kilku wypowiedziach (rozmowach i listach). Dlatego też, to nie my, ale sama Tulasi Dewi osądza, czy ktoś posiada, na ile posiada, i czy w ogóle nie posiada oddania dla Kryszny. Jednocześnie, to, co robią Ci rolnicy hodujący Tulasi jedynie na sprzedaż, bez ofiarowania jej Krysznie, z pewnością jest dalekie od ideału.

Awatar użytkownika
izabelaza
Posty: 137
Rejestracja: 13 lut 2015, 14:35

Re: TULASI MAHARANI

Post autor: izabelaza » 11 cze 2015, 18:47

HARIBOL
Bede szczera nie rozumie za bardzo ,, chodowla tulasi nawet z szacuniem nie ma nic wspolnego z bhakti a jednoczesnie ma poniewaz to tulasi maharani....?..?..Nie ktore osoby nie robia nic dla Krsny a mimo wszystko tulasi u nich rosnie..???.
POZDRAWAIM
"harer näma harer näma harer nämaiva kevalam kalau nästy eva nästy eva nästy eva gatir anyathä"

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: TULASI MAHARANI

Post autor: Purnaprajna » 11 cze 2015, 20:16

Pamiętaj, że mówimy tu o pobożnych Hindusach w Indiach, którzy mają naturalne oddanie i szacunek dla Kryszny, a nie o zachodnich grzesznych karmitach z zacięciem lekko rzeźniczo-alkoholowym. To diametralnie różny poziom. Wystarczyłoby może nawet, aby na plantacji pracował jeden bhakta Kryszny, niekoniecznie na kierowniczym stanowisku w firmie.

Słowa Śrila Prabhupada odzwierciedlają prawdę. Dlatego należy zrozumieć, że to sama Tulasi Dewi wyraża zgodę i decyduje o tym, gdzie, i u kogo chce rosnąć, oraz jaki poziom oddania dla Kryszny ją satysfakcjonuje. My niestety nie jesteśmy w stanie wejrzeć do wnętrz serc innych ludzi, do czego ma dostęp Tulasi dewi, i dlatego nasze sądy mogą mijać się z prawdą.

Awatar użytkownika
izabelaza
Posty: 137
Rejestracja: 13 lut 2015, 14:35

Re: TULASI MAHARANI

Post autor: izabelaza » 11 cze 2015, 21:02

HARIBOL
Dziekuje , troche mi to pomoglo bardziej zrozumiec..
POZDRAWIAM
"harer näma harer näma harer nämaiva kevalam kalau nästy eva nästy eva nästy eva gatir anyathä"

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: TULASI MAHARANI

Post autor: Aniruddha das » 11 cze 2015, 22:14

Można śmiało powiedzieć, że to nie tulasi potrzebuje bhaktów, tylko my potrzebujemy tulasi, by stać się bhaktami. Jestem zdumiony, jak tulasi rozprzestrzenia się rozlewając miłość do Kryszny na chwałę Śri Kryszny Caitanyi Mahaprabhu na wielką skalę. Przez samo podlewanie tulasi i nawet nieświadome jej okrążanie uwalniamy się od grzesznych reakcji, a co tu mówić o doświadczaniu aromatu listków tulasi.

Śri Tulasi Pranama

vrndayai tulasi-devyai
priyayai ksesavasya ca
visnu-bhakti-prade devi
satyavatyai namo namah

Ofiarowuję moje wielokrotne pokłony Vrindzie, Śrimati Tulasi Devi, która jest bardzo droga Panu Keśavie. O bogini, Ty poznawszy najwyższą prawdę obdarowujesz służbą oddania dla Pana Kryszny.
Śri Tulasi-kirtana
(1)
namo namah tulasi! krsna-preyasi
radha-krsna-seva pabo ei abhilasi
(2)
ye tomara sarana loy, tara vancha purna hoy
krpa kori' koro tare brndavana-basi
(3)
mor ei abhilas, bilas kunje dio vas
nayane heribo sada jugala-rupa-rasi
(4)
ei nivedana dharo, sakhlr anugata koro
seva-adhikara diye koro nija dasi
(5)
dina krsna-dase koy, ei jena mora hoy
sri-radha-govinda-preme sada jena bhasi


1) O Tulasi, ukochana Kryszny, raz za razem kłaniam się przed tobą. Pragnę osiągnąć służbę dla Śri Śri Radhy i Kryszny.

2) Ktokolwiek przyjmuje twoje schronienie spełnia swoje pragnienia. Obdarzając go swoją łaską, czynisz go mieszkańcem Vrindavany.

3) Pragnę, abyś także dała mi tę możliwość przebywania w gajach Śri Vrindavana-dhama. W ten sposób, zawsze będę mógł oglądać piękne rozrywki Radhy i Kryszny.

4) Błagam cię, uczyń mnie uczniem pasterek Vrajy. Proszę obdarz mnie przywilejem służby oddania i uczyń mnie swoją służką.

5) Ten upadły i skromny sługa Kryszny modli się: "Obym zawsze mógł pływać w miłości do Śri Radhy i Govindy".

Śri Tulasi Pradaksina Mantra

yani kani ca papani
brahma-hatyadikani ca
tani tani pranasyanti
pradaksinah pade pade

Przez okrążanie Śrimati Tulasi Devi, z każdym krokiem niszczone są wszystkie grzechy, które mogliśmy kiedykolwiek popełnić, nawet grzech zabicia bramina.

ODPOWIEDZ