MAHA MANTRA

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MAHA MANTRA

Post autor: Vaisnava-Krpa » 06 maja 2015, 23:38

Chodzi ci o to? :
Obrazek

Od lewej
1) A. C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - załozyciel aczarja Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny

2) Śrila Bhaktisiddhanta Sarasvati - mistrz duchowy Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupada.

3) Gaurakisior das Babaji - mistrz duchowy Bhaktisiddhanty Sarasvatiego.

4) Bhaktiwinoda Thakura - ojciec Bhaktisiddhanty Sarasvatiego

5) sześciu goswamich z Vrindavany, towarzysze i najważniejsi uczniowie Pana Caitanyi

7) Pan Caitanya wraz z towarzyszami (ekspansjami) Panem Nityanandą, Śri Adweitą, Gadadharą i Srivasą.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Andrzejj
Posty: 113
Rejestracja: 17 cze 2013, 17:53

Re: MAHA MANTRA

Post autor: Andrzejj » 07 maja 2015, 09:33

Mi się wydaje że chodzi o:
Obrazek
Bo są serdeczne buźki i masz Vaisnava-krpa jedną w tle na profilowym.

To postacie pana, ten czarny to Jagannatha, pan wszechświata, jego brat Baladev(ten biały) i siostra Subhadra(mniejsza, żółta).

Awatar użytkownika
Gabriela
Posty: 32
Rejestracja: 26 sty 2015, 11:50
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: MAHA MANTRA

Post autor: Gabriela » 07 maja 2015, 12:08

dziękuję za odpowiedzi. tak, chodziło mi o Jagannath'ę, Baladev'a i Subhadrę :)

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: MAHA MANTRA

Post autor: DCH » 07 cze 2015, 23:10

HARIBOL
Mam takie pytanie.
Jeśli słucham nagrania w którym A. C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada intonuje Hare Krsna, a ja intonuje także. To czy nie wygląda to tak jakbym przebywał w obecności Guru, czystego Bhakty?
Z góry Przeprasza jeśli tym pytaniem kogoś obrazilem.
Hare Krsna
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: MAHA MANTRA

Post autor: Purnaprajna » 08 cze 2015, 04:58

Jak najbardziej!

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: MAHA MANTRA

Post autor: DCH » 08 cze 2015, 09:10

Wielkie Dzięki. Bardzo mnie cieszy ta odpowiedź :D
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: MAHA MANTRA

Post autor: Aniruddha das » 08 cze 2015, 09:14

Jeśli słuchasz Śrila Prabhupada, to za pośrednictwem vani, swoich słów jest przy Tobie. Są dwa rodzaje kontaktu - przez vani i przez vapu. Vani znaczy słowa, a vapu oznacza fizyczną obecność. Obecność fizyczna jest już niedostrzegalna, ale vani istnieje wiecznie. Zatem korzystaj z vani jak najczęściej. Wibrację dźwiękową Śrila Prabbhupada przyjmujemy jako Jego obecność .
W Adi Puranie Kryszna zwracając się do Arjuny: "Każdy, kto intonuje Moje transcendentalne imię, zawsze obcuje ze Mną. I mogę powiedzieć ci szczerze, że dla takiego bhakty staję się łatwo osiągalny." (NO) Zatem słuchając intonowania Śrila Prabbhupada obcujesz nie tylko z czystym wielbicielem, ale i z Panem Kryszną.
Jesteś bardzo szczęśliwą osobą.

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: MAHA MANTRA

Post autor: DCH » 08 cze 2015, 09:25

Bardzo Dziękuję za odpowiedź :D
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

chaber
Posty: 17
Rejestracja: 07 mar 2008, 22:09
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MAHA MANTRA

Post autor: chaber » 08 cze 2015, 21:25

Hari bol!

Nie powinniśmy śpiewać "Ramo". Czytałem, że kiedyś Visnujana Swami śpiewał "Ramo" i Śrila Prabhupada zganił go, że niszczy nasz ruch.

Gabrysia, te cudo to Pan Jagannath (Pan Wszechświata), czyli Kryszna. Ten biały to Pan Baladeva, a żółta to Subhadra.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: MAHA MANTRA

Post autor: Aniruddha das » 08 cze 2015, 23:34

Jak są wątpliwości dobrze jest intonować "Rama"
Jednak przytoczę pewną historię z CC Madhya lila, którą jest dobrze w tym miejscu pamiętać:
W świętym mieście Śri Ranga-ksetra żył pewien bramin Vaisnava, który codziennie odwiedzał świątynię i recytował cały tekst Bhagavad-gity. Bramin regularnie czytał osiemnaście rozdziałów Bhagavad-gity w wielkiej transcendentalnej ekstazie, ale ponieważ nie potrafił poprawnie wypowiadać słów, ludzie zwykli z niego żartować. Czasami krytykowali go i śmiali się z niego z powodu jego niepoprawnej wymowy, ale on nie dbał o to. Dzięki czytaniu Bhagavad-gity był w całkowitej ekstazie i osobiście był bardzo szczęśliwy. Czytając tę książkę, bramin doświadczał transcendentalnych przemian cielesnych. Gdy czytał, jego włosy jeżyły się, łzy napływały mu do oczu, a jego ciało drżało i pociło się. Widząc to, Śri Caitanya Mahaprabhu był bardzo szczęśliwy. Chociaż z powodu braku wykształcenia bramin nie mógł zbyt dobrze wymawiać słów, mimo to czytając Bhagavad-gitę doświadczał transcendentalnych symptomów. Obserwując te symptomy Śri Caitanya Mahaprabhu był zadowolony, co świadczy o tym, że Najwyższego Osobowego Boga zadowala oddanie, a nie wielka uczoność. Chociaż bramin nie wymawiał słów doskonale, Śri Caitanya Mahaprabhu, Sam Pan Kryszna, nie uważał tego za rzecz zbyt poważną. Zadowoliła Go bhava (oddanie).
Śri Caitanya Mahaprabhu zapytał bramina: "Mój drogi panie, dlaczego ogarnia cię taka ekstatyczna miłość? Która część Bhagavad-gity sprawia ci taką transcendentalną przyjemność?"
Bramin odpowiedział: "Nie jestem wykształcony i dlatego nie znam znaczenia słów. Czasami czytam Bhagavad-gitę poprawnie, a czasami niepoprawnie, ale w każdym razie robię to zgodnie z poleceniami mojego mistrza duchowego. Prawdę mówiąc, widzę jedynie obrazek z Panem Kryszną siedzącym w rydwanie w roli woźnicy Arjuny. Kiedy bierze wodze w Swe ręce, jest bardzo piękny i czarniawy. Kiedy widzę obrazek z Panem Kryszną siedzącym w powozie i pouczającym Arjunę, przepełniam się ekstatycznym szczęściem. Kiedy czytam Bhagavad-gitę, widzę po prostu piękne rysy Pana. To dlatego czytam Bhagavad-gitę i mój umysł nie może się od niej oderwać.
Śri Caitanya Mahaprabhu powiedział braminowi: "W istocie jesteś autorytetem w czytaniu Bhagavad-gity. Cokolwiek wiesz, stanowi to prawdziwe znaczenie Bhagavad-gity."
Rzekłszy to, Pan Caitanya Mahaprabhu uścisnął bramina, a bramin, chwytając lotosowe stopy Pana, zaczął płakać. Bramin powiedział: "Gdy ujrzałem Ciebie, moje szczęście wzrosło dwukrotnie. Wnioskuję z tego, że jesteś tym samym Panem Kryszną.
Umysł bramina został oczyszczony dzięki objawieniu się Pana Kryszny i dlatego mógł on zrozumieć prawdę o Śri Caitanyi Mahaprabhu ze wszelkimi szczegółami.
Wówczas Śri Caitanya Mahaprabhu udzielił braminowi gruntownych nauk i poprosił go, by nie ujawniał faktu, że był On Samym Panem Kryszną.

ODPOWIEDZ