Pan Caytania a pojawienie się Kalki Avatara

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Pan Caytania a pojawienie się Kalki Avatara

Post autor: padmak » 08 lut 2015, 12:08

Ostatnio spotkałem się z takim stwiwrdzenoem:
"... Jako że pojawił się Pan Caytania w obecnej kali-yudze, więc tym razem pod koniec tej kali-yugi nie pojawi się Pan Kalki Avatara..."
Przyznam, że nie słyszałem o takiej zależności. Nie jestem też przekonany o prawdziwości tego stwierdzenia. Tym bardziej że m.in. brat Siantanu czyli dziadka Pandu, czeka razem z drugim ksiatrą na pojawienie się Kalki Avatara i na ponowne rozpoczęcie dynastii księżycowej....

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Re: Pan Caytania a pojawienie się Kalki Avatara

Post autor: Martanda Dasa » 08 lut 2015, 12:24

Bardzo ciekawe. Takowe poglady zaleza od tego jak bardzo nie czytamy ksiazek Srila Prabhupada.
Polecam S.Bhag. 1.3.25, tlumaczenie i objasnienie. Hare Kryszna.
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Pan Caytania a pojawienie się Kalki Avatara

Post autor: Purnaprajna » 08 lut 2015, 16:58

padmak pisze:Ostatnio spotkałem się z takim stwiwrdzenoem:
"... Jako że pojawił się Pan Caytania w obecnej kali-yudze, więc tym razem pod koniec tej kali-yugi nie pojawi się Pan Kalki Avatara..."
A gdzie i przez kogo jest to potwierdzone?

W Kryszna-sandharbie Anuccheda 25 tekst 1-3 Śrila Dżiwa Goswami wyjaśnia:

"Pan Buddha i Pan Kalki obaj są upełnomocnionymi (awesza) inkarnacjami, które pojawiają się w każdej Kali-judże. Jest to potwierdzone w Wisznu-dharma Puranie:

"Najwyższa Osobistość Boga, Pan Hari, nie pojawia się osobiście w Kali-judze. Ponieważ pojawia się tylko w Satja, Treta i Dwapara jugach, a nie w Kali-judze, pisma zwą Go Trijuga (Ten, kto pojawia się w trzech jugach).

Pod koniec Kali-jugi, Najwyższa Osobistość Boga, Wasudewa wchodzi w ciało uczonego bramina Kalki i dając mu nadzwyczajne moce. Poprzez pośrednictwo Kalki, Najwyższy Pan przywraca wszechświat do pomyślnego stanu.
"

W podobny sposób ujmuje to Śrila Rupa Goswami w Laghu-bhagavatamrta 4.41-43:

"W Wisznu-dharma Puranie można zobaczyć, że Kalki jest awesza-awatara: W Kali-judze nie można zobaczyć Pana Hari w bezpośrednio widzialnej inkarnacji, tak jak widziany jest On w Satja, czy w innych jugach. Dlatego jest powiedziane, że pojawia się On w trzech jugach (triyuga).

Pod koniec Kali-jugi, Pan Wasudewa wchodzi w uczonego Kalki i koryguje sytuację świata materialnego. Następnie, wchodząc w ciała wielu świętych osób, które już wcześniej przyjęły narodziny, Pan realizuje swój plan w Kali-judze.
"

Jak widać, imię Triyuga nie dotyczy lila-awatarów typu (śakti)awesza-awatarów takich jak Buddha, czy Kalki, które pojawiają się w Kali-judze, i w ten sposób nie ma tu konfliktu ze stwierdzeniem, że "W tym wieku Kali nie ma lila-awatarów Boga, Najwyższej Osoby; dlatego Pan nazywany jest Triyuga. Jest to jedno z Jego świętych imion." (Cc Madhya-lila 6.99)

Poza tym, jeżeli Pan Kalki ma się nie pojawić w tej Kali-judze, to i Pan Buddha się w niej nie pojawił się, co zaprzeczałoby faktom.

Stwierdzenie o niepojawieniu się Pana Kalki w tej Kali-judze z powodu pojawienia się Pana Ćajtanji nie pochodzi, ani od Śrila Bhaktiwinoda Thakura, w co wierzy spora cześć wyznawców tej idei, ani od żadnego innego aczarji w naszej sukcesji uczniów, ale pochodzi z artykułu Kanupriya Goswamiego zamieszczonego w bengalskim miesięczniku "Sonar Gauranga" w 1929 roku.

Ponieważ Goswami nie podaje żadnych źródeł tego stwierdzenia, dlatego pozostaje nam założyć, że była to jego własna opinia. Kanupriya Goswami należał do gałęzi Kanu Thakura Nitjananda Vamsa, i był na bakier z Gaudija Matha.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Pan Caytania a pojawienie się Kalki Avatara

Post autor: padmak » 08 lut 2015, 17:48

Martanda Prabhu i Purnaprajna Prabhu dziękuję Wam za te wyjaśnienia. Tak, w książkach Śrila Prabhupada jest wiele informacji utwierdzających mnie, że Kalki Avatara będzie za 427'000 lat aby spełnić swoją misję.
Ciekawy jestem czy źródło takiego dziwnego stwierdzenia o nie pojawieniu sie Kalki pochodzi jedynie z 1929 roku od Kanupriya Goswamiego?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Pan Caytania a pojawienie się Kalki Avatara

Post autor: Purnaprajna » 08 lut 2015, 18:04

padmak pisze:Ciekawy jestem czy źródło takiego dziwnego stwierdzenia o nie pojawieniu sie Kalki pochodzi jedynie z 1929 roku od Kanupriya Goswamiego?
Na temat jakichś innych, wcześniejszych źródeł tej opinii nic mi nie wiadomo. Natomiast, z tego co czytałem, to stwierdzenie trafiło do Gaudija Math przez niektórych jego prominentów (którzy później go opuścili), takich jak Ananta Vasudeva i Sundarananda Vidyavinoda, posiadających bliski kontakt z Kanupriyą Goswamim i z jego zwolennikami.

ODPOWIEDZ