Nieczysta ręka

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Gabriela
Posty: 32
Rejestracja: 26 sty 2015, 11:50
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Nieczysta ręka

Post autor: Gabriela » 24 cze 2015, 13:25

Hari!
Dlaczego palec wskazujący oraz lewa ręka są uważane za nieczyste? Co w przypadku, kiedy jestem leworęczna?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 cze 2015, 18:06

Palec wskazujący dlatego, że tym palcem rzuca się klątwy, nawet nieświadomie można kierować negatywną energię na kogoś a to nie ładnie. Jak komuś się grozi to naturalnie tym palcem każdy kiwa. Można obrazić kogoś niesłusznie i uwikłać się w karmę.

Sam też jestem leworęczny, nigdy mi nikt nie wytłumaczył co w tym przypadku, ale nauczyłem się jeść prawą ręką, gorzej z nakładaniem. Pisze lewą, był czas, że uczyli mnie pisać prawą, pisałem obiema ale w końcu skupiłem się na lewej.

Jest rozdzielenie, ze lewa ręka służy do mycia się a prawa do chwytania czystych rzeczy.
Nie wiem czy jakby to zamienić to by było ok.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Purnaprajna » 25 cze 2015, 09:22

W przypadku osób leworęcznych, wydaje mi się, że wszystko się odwraca. W toalecie będą używać prawej, a jeść lewą. Nie widzę żadnego sensu w czynieniu specjalnych wysiłków przeciwko ich naturalnemu biologicznemu i genetycznemu zaprogramowaniu z którym się urodzili. Najprawdopodobniej, tradycja poleca prawą rękę z prostego powodu, że większość ludzi jest praworęcznych.

Awatar użytkownika
Gabriela
Posty: 32
Rejestracja: 26 sty 2015, 11:50
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Gabriela » 25 cze 2015, 10:07

Dziękuję ślicznie za odpowiedzi ! :)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Purnaprajna » 25 cze 2015, 10:16

Co do "nieczystości" palca wskazującego, to zapytany o to Jayapataka Swami wyraził zdziwienie, i powiedział, że nic o tym nie słyszał, a palec jest na zewnątrz woreczka, bo go podtrzymuje. Poza tym, wiele mudr, służących w celu zadowolenia Kryszny, jak i gestów wykonywanych podczas acamana (rytuału oczyszczenia) używa palca wskazującego. Gdyby ten palec był "nieczysty" to nie używałoby się go do takich "czystych", a nawet oczyszczających spraw.

Jeżeli ktoś jest w stanie podać śastryczne źródło pogłosek, że palec wskazujący jest "nieczysty", to byłbym wdzięczny za cytat. Niestety, mi się nie udało.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Purnaprajna » 25 cze 2015, 11:24

Odnośnie palca wskazującego, to najbardziej przemawia do mnie następujące wyjaśnienie. Palec wskazujący zwie się w sanksrycie "tardżani" (od tardżana- potępiać, zarzucać). Reprezentuje on fałszywe ego (ahankara), które stanowi główną przeszkodę w czynieniu postępu duchowego. Reprezentuje on także zasadę agresji i wyrządzania krzywdy, co także musi być przezwyciężone na wstępnych etapach życia duchowego. Z powyższych powodów poleca się unikanie kontaktu korali medytacyjnych (dżapa mala) z palcem wskazującym, a także noszenia na nim pierścieni (gemmologia wedyjska).

Awatar użytkownika
Gabriela
Posty: 32
Rejestracja: 26 sty 2015, 11:50
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Gabriela » 25 cze 2015, 21:24

Jak pierwszy raz byłam w świątyni, kupowałam wtedy japas Prabhu mi o tym powiedział i już długi czas mnie to nurtuje, o to źródło, w internecie przyznam szczerze- nie szukałam.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 cze 2015, 22:39

A mantrowanie na japa mala?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Bolito » 25 cze 2015, 22:49

Też jestem mańkutem i czasami (ale nie za często :) nachodziły mnie wątpliwości w tej sprawie, czy nie powinienem się przestawić.
Purnaprajna pisze:Najprawdopodobniej, tradycja poleca prawą rękę z prostego powodu, że większość ludzi jest praworęcznych.
Może też z tego powodu, że w większości kultur świata strona prawa uchodzi za lepszą i bardziej poważaną.
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Nieczysta ręka

Post autor: Purnaprajna » 26 cze 2015, 07:46

Vaisnava-Krpa pisze:A mantrowanie na japa mala?
Jeżeli byłbym mańkutem, to robiłbym wszystko dominującą ręką, chyba, że specyficznie zostałoby mi to zakazane przez mojego guru, dobrze orientującego się w kwestii tego, że leworęczność jest wrodzona i ma przyczynę biologiczno-genetyczną, a nie jest po prostu złym nawykiem i brakiem kultury. Przy takiej liczbie leworęcznych bhaktów, dziwi mnie fakt, że nie byłem w stanie znaleźć na ten temat konkretnej, jednoznacznej odpowiedzi ani w Vedabase, ani w Googlu.

Pewna historia (opisana w "Śrila Prabhupada Nectar", SDG) odnosi się do mańkuctwa Rukmini dd, w której Śrila Prabhupada zauważył, że pisze ona lewą ręką i był niezwykle zdumiony, że takie dziwactwo w ogóle istnieje, bo widział to poprzednio jedynie u Gargamuniego. Powiedział, że pisze ona "odwrotnie i do góry nogami, niczym Gargamuni", po czym przyrównał to do cudaczności, której był kiedyś świadkiem w Kalkucie, gdzie pewien człowiek grał na harmonium łokciami, kolanami na kartalach i stopami na mrdandze. Jak z tego widać, Śrila Prabhupada postrzegał to raczej w kategoriach cyrkowo-jarmarcznej cudaczności, i nie był ani przyzwyczajony, ani poinformowany od tym całkiem powszechnym przynajmniej na Zachodzie zjawisku, a co tu dopiero mówić o współczesnych odkryciach naukowych, potwierdzających wrodzoną biologiczną przyczynę leworęczności.

Inna historia mówi (Wspomnienia o ŚP, ITV), że kiedy Gopal dasa serwował w pociągu Śrila Prabhupadzie i innym bhaktom prasadam , to w pewnym momencie Śrila Prabhupada powiedział mu, aby usiadł z nimi i zjadł. Za chwilę jednak, poprosił go o dokładkę. Gopal zawahał się i pomyślał, że ma przecież brudną prawą rękę, a do pociągowej umywalki daleko. Śrila Prabhupada spojrzał na niego, i tak, jakby czytał w jego myślał odpowiedział: "Możesz użyć lewej ręki. Czasami lewa ręka jest okej".

Z punktu widzenia kultury i etykiety, serwowanie prasadam, czy wręczanie prezentów lewą ręką jest obraźliwe. Jednak powyższa historia obrazuje, że w nadzwyczajnych sytuacjach, której szczegółów świadom jest guru i bhaktowie, jest to do zaakceptowania. Osobiście, uważam wrodzoną leworęczność właśnie za taką nadzwyczajną sytuację. Należałoby jedynie poinformować o tym zebranych bhaktów w celu uniknięcia ewentualnej niezręczności.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że postrzegam to jako bardzo indywidualną kwestię, i że jeżeli jakaś praworęczna czynność nie sprawia leworęcznemu bhakcie żadnych trudności, i nie wymaga od niego czynienia jakiegoś nadludzkiego, nienaturalnego wysiłku "biologicznego oduczania się" (np w jedzeniu, ofiarowaniu arati, mantrowaniu na koralach itp.), to oczywiście lepiej jest używać prawej. Chociażby po to, aby uniknąć niepokojenia innych, nieświadomych sytuacji bhaktów.

ODPOWIEDZ