sambhanda, ahidheya, prayojana

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

sambhanda, ahidheya, prayojana

Post autor: padmak » 13 gru 2014, 10:47

Chciałbym głębiej poznać temat sambhanda, ahidheya, prayojana
Szczególnie zainteresował mnie ten fragment Purnaprajna Prabhu z Facebooka:
@Mangala Charana Dzisiaj maharadża dosłownie unosił się w powietrzu nad wjasasanem, tak był zainspirowany wyjaśnianiem Catur-vyuhy, jako teologicznej podstawy wajsznawizmu, stosując viciarę, czyli opisując jak widzieć Krysznę w tych 4 nastrojach w każdej sytuacji życia, i jak zasadę vastu-trayi (sambhanda, ahidheya, prayojana) jest Catur-vyuhą, samym Kryszną, co czynią ją tak praktyczną w każdym aspekcie naszego życia. Zawsze kiedy tylko maharadża widzi pełne skupienie i zainteresowanie u słuchających bhaktów, to słowa płyną z jego ust niczym ekstatyczne potoki nektaru. Wtedy można być świadkiem tej soczystej "rasy", studenta z nauczycielem, czego niestety ani ni uwidzisz, ani nie usłyszysz we współczesnych szkołach i systemie edukacji. Wspaniałe przeżycie! Dzielenie się wiedzą o Krysznie to prawdziwa miłość.
Edytowany · Lubię to! · 7 · Więcej · 6 czerwca 2014

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: sambhanda, ahidheya, prayojana

Post autor: Purnaprajna » 14 gru 2014, 15:08

Wrzuciłem trochę materiałów na ten temat na Google Drive https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Wszystko jest po angielsku. Zdjęcia są z materiałów przygotowanych dla BVPS przez Subekszana, na potrzeby seminarium na temat wedyjskiego przywództwa i zarządzania. Esej napisałem kilka lat temu na życzenie BVPS.

Aby mieć widoczną prawidłową transliterację należy użyć czcionki Balaram, lub podobnej. Jeżeli będzie coś niejasnego, to w miarę moich możliwości postaram się to wyjaśnić.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: sambhanda, ahidheya, prayojana

Post autor: Purnaprajna » 14 gru 2014, 15:28


Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: sambhanda, ahidheya, prayojana

Post autor: padmak » 14 gru 2014, 17:18

Dziękuję za bardzo linki do bardzo ciekawych artykułów.
Zacząłem od Twojego bloga Prabhu. "Wedyjska nauka dociekania"
W moim powyższym pytaniu chciałem dociec zależność pomiędzy sambhanda, ahidheya, prayojana.

Ciekawe w tym względzie cytaty to:
Trzema fundamentalnymi zasadami, na których opiera się transcendentalna wiedza atma-widji są sambandha, abhidheja i prajodżana, czyli związek, proces i cel, zwane wastu-trają.
Kwalifikacje czytelnika oraz związek książki z tematem stanowią sambandhę. Będąca aktywnym czynnikiem treść książki jest abhidheją. Natomiast korzyść z jej przeczytania stanowi prajodżanę.

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: sambhanda, ahidheya, prayojana

Post autor: Mathura » 14 gru 2014, 20:24

padmak pisze:Chciałbym głębiej poznać temat sambhanda, ahidheya, prayojana
Możesz o tym poczytać tutaj, począwszy od strony 45

https://bhaktiwedanta.files.wordpress.c ... ri__in.pdf

ODPOWIEDZ