Poza zwiedzionym umysłem nie ma wroga

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Poza zwiedzionym umysłem nie ma wroga

Post autor: Ananta » 08 mar 2014, 03:09

Namaste,

Prahlada Maharaja stwierdził, że poza zwiedzionym umysłem nie ma wroga w tym świecie, a więc o jakich wrogach mówi np. "Źródło wiecznej przyjemności", choćby historia wyzwolenia pana Sivy, która daje obietnice, że kto jej słucha zostanie uwolniony od swych wrogów? Czy chodzi tu o umysł i zmysły w takim razie a nie o dosłowną interpretację?

Hare Krsna

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Poza zwiedzionym umysłem nie ma wroga

Post autor: trigi » 08 mar 2014, 15:23

Jak powiedział Pan Caitanja "nikt nie może skrzywdzić żywej istoty tylko ona sama",
ponieważ wszystko rodzi się w umyśle więc stwierdzenie jest poprawne, pokonując
umysł pokonuje się wszystkich wrogów, a nawet jeśli jacyś zewnetrzni są to oni też pozostaną pokonani,
choć czysty wielbiciel nie ma wrogów.

ODPOWIEDZ