Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Ananta » 25 lut 2014, 11:34

Namaste,

drodzy bhaktowie, jeśli możecie polecić coś poza medytacją na stan uporczywego niepokoju, lęku, przejmowania się wszystkim i bezsenności utrzymującej się już ponad pół roku to proszę pomóżcie,

Hare Krsna!

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: padmak » 25 lut 2014, 12:33

Kazdy przypadek jest indywidualny. Z objawami podobnymi do depresji mozna radzic sobie na kilka sposobow. Bezsennosc i stres zewnetrznie moga wygladac na niedobory pewnych skladnikow witaminowych, mineralnych itp lub zaburzenie ich rownowagi w organizmie. Jednak nieco glebsza przyczyna moze lezec w niespokojnym umysle, ktory w subtelny acz namacalny sposob wplywa na organizm. Wiele substancji w zdrowym organizmie jeat w naturalny sposob wytwarzanych a subtelne ( mentalne) zaburzenie przeszkada we wlasciwym funkcjonowaniu organizmy. Zatem w takiej sytuacji nalezy zajac sie uspokojeniem mysli (umyslu) Nalezy dac wlasciwe zajecie umyslowi by ten mial "nad czym pracowac" pozwalajac przy tym na ustabilizowanie dzialan organizmowi. Pomocne przy tym moga byc lekkie i przyjemne regolarne wysilki typu dlugie spacery w mile miejsca, chodzenie na basen, pewne cwiczenia yogi połącxone z oddychaniem. Bardzo pomocne moze byc tez towarzystwo osob, z ktorymi spokojnie spedza sie czas.
Wedy podają, ze nadrzednym elementem nad umyslem (myslami) jest inteligencja i z jej pomoca mozna "okiełzać" niespokojny umysł. To przy pomocy inteligencji bedziemy pilnowali by te stale zaplanowane zajecia byle rzeczywiscie stałe i odbywały sie wg ustalonego plany. Umysl (zazwyczaj kaprysny i zmienny) nie bedzie tu mial nic (hehe) do powiedzenia. On tylko ma byc zajety i czuć sie dobrze.
Ostatecznie jeżeli inteligencja nie bedzie chciala z nami współpracować to nadrzednym elementem jest ego i za pomocą ego można sterowac inteligencją. Czyli naszą misją jest bycie zdrowym dla jakies wyzszej wznioslej idei i ta ide nam przyswieca to inteligencja zostanie zainspirowana by znalezc wszelkie sposoby by podazac za ta ideą. Bedzie nam posłuszna.
Ostatecznie nadrzędnym elementem jestesmy my czyli świadome dusze. I to my mamy pragnienia. I naszym pragnieniem jest byc zdrowym, wiec:
Przyswieca nam idea bycie zdrowym w konkretnym celu. Cel okreslamy sami zgodnie z nasza wolną wolą.
Angarzujemy

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Mathura » 25 lut 2014, 16:12

Padmak, sensowna odpowiedź.

Przyczyn takiego stanu jaki podaje Ananta może być wiele i trzeba by bardziej znać tę konkretną sytuację, aby starać się cokolwiek pomóc.
Nie wiemy gdzie mieszka, z kim mieszka, co robi, kim tak naprawdę jest.


Być może Ananto, te kilka cytatów coś Ci pomoże.

"Zauważ, że ci, którzy najwięcej mówią o dobrobycie, mają go. Ci, którzy mówią najwięcej o zdrowiu, mają go. Ci, którzy mówią najczęściej o chorobach, mają je. Ci, którzy mówią najczęściej o ubóstwie, mają je. Takie jest prawo. Nie może być inaczej … Tak jak się czujesz, jest punktem przyciągania, i tak Prawo Przyciągania jest najbardziej zrozumiałe, gdy widzisz siebie jako magnes, otrzymując coraz więcej na sposób w jaki czujesz. Kiedy czujesz się samotny, przyciągasz więcej samotności. Kiedy czujesz, że biedny, przyciągasz więcej ubóstwa. Gdy czujesz się chory, przyciągasz więcej chorób. Kiedy czujesz się nieszczęśliwy, przyciągasz więcej nieszczęścia. Kiedy czujesz, że zdrowy i żywotny i energiczny i dobrze prosperujący – przyciągasz więcej tych wszystkich rzeczy."

"Myśli jakie mam, decydują o relacjach jakie przyciągam … Jesteś myśleniem, wibracyjnym atraktorem swojego doświadczenia i myśli jakie myślisz określają wszystko w twoim życiu. Gdy zwrócisz swoją uwagę w kierunku pozytywnych aspektów osobowości i zachowań innych osób, z którymi dzielisz tę planetę, będziesz szkolić swój punkt przyciągania w kierunku tylko tego, czego pragniesz. Nie tylko moc twoich myśli określenia jacy ludzie wchodzą w twoje życie, ale moc twoich myśli decyduje jak oni się zachowują, gdy już w nim są."

"Najcenniejsza umiejętność lub talent, który mogłabyś kiedykolwiek rozwinąć, to kierowanie twoich myśli w stronę tego, czego chcesz - być ekspertem w szybkiej ocenie każdej sytuacji, a następnie szybko dojść do wniosku, czego najbardziej chcesz – dając temu swoją niepodzielną uwagę. Celowe kierowanie swoimi własnymi myślami jest ogromną umiejętnością , co przynosi rezultaty, które nie mogą być porównywane z wynikami, których sama akcja może dostarczyć."

"Zawsze, gdy czujesz negatywną emocję, zatrzymaj się i powiedz: Coś jest tu ważnego, inaczej nie czułbym tej negatywnej emocji. Co ja chcę? I następnie po prostu odwróć swoją uwagę na to, co chcesz. . . . W momencie, gdy zwrócisz uwagę na to, co chcesz, negatywne przyciąganie zatrzyma się, i w chwili, gdy negatywne przyciąganie zatrzyma się, pozytywne przyciąganie się zacznie. I w tym momencie twoje uczucie zmieni się ze złego samopoczucia na dobre samopoczucie."


"Martwienie się jest używaniem swojej wyobraźni, aby tworzyć coś, czego nie chcesz."

"Nie można martwić się o kogoś i kochać go w tym samym czasie. Większość ludzi myli emocje zmartwienia z emocjami miłości. Uważają, że martwienie się o kogoś, oznacza, że ich kochają."

"Wszystko to, co będziesz któregoś dnia przeżywać, pod względem doświadczenia życiowego – i przez któryś dzień, mamy na myśli, tak szybko jak teraz, jutro, następnego dnia, lub pewnego dnia – wszystko to co będziesz któregoś dnia przeżywać, wcześniej sobie wyobraziłaś, ponieważ nic nie zamanifestuje się w twoim doświadczeniu bez procesu wyobraźni w pierwszej kolejności"


Mówiąc krótko. Chcesz zmienić swoje życie, zmień myślenie.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Waldemar » 26 lut 2014, 05:47

Ja uważam, że kluczowe znaczenie dla zdrowia bhaktów ma to, czy bhaktowie słuchają maha-mantrę Hare Krsna, czy jej nie słuchają. Wiadomo, że podczas intonowania maha-mantry Hare Krsna, brane są pod uwagę obrazy.

Ja przez prawie 30 lat, od 1984r., oszukiwałem się, że słucham maha-mantrę Hare Krsna, a w rzeczywistości słuchałem tylko umysłu. Już po 5 kwartałach takiego intonowania i niesłuchania maha-mantry Hare Krsna, w 1985r, wylądowałem u psychiatry.

Uważam, że bhaktowie na początku powinni wziąć pod rozwagę to, co jest napisane w Śri Caitanya-Caritamrcie, Adi-Lila, 8.31. Uważam, że najpierw trzeba oczyścić zwierciadło serce, czyli umysł, inteligencję i ego, na tyle, żeby być w stanie słuchać maha-mantrę Hare Krsna.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: trigi » 27 lut 2014, 15:24

Zrób kolekcję pięknych zdjęć gór, nieba, morza i lasów.
Piękna jest kosmiczna forma Pana.
To zawsze poprawia świadomość.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Waldemar » 27 lut 2014, 16:48

Dobrze jest też modlić się o pomoc w powrocie do zdrowia.

Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Ananta » 28 lut 2014, 11:54

Hare Krsna!

Jak zawsze mogę na Was liczyć, dziękuję z całego serca, zrobię wszystko co doradzacie, bardzo bardzo Wam dziękuję, jesteście wielcy,

Namaste

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: padmak » 28 lut 2014, 12:17

Cała w tym przyjemność, by dzielić się wiedzą. A jeszcze większa przyjemność gdy wiedza ta wznosi świadomość ku duchowości :)

Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Ananta » 28 lut 2014, 16:52

Hare Krsna,

chciałam jeszcze nadmienić, że prawie cały czas spędzam samotnie, ponieważ nie mam pracy, a mieszkam z rodzicami, kt. za dnia ma w domu, a jak już są to albo tv albo komputer ich pochłania, stąd też może bierze się u mnie ogólny lęk przed kontaktem z innymi, przed życiem, nie mam doświadczenia w tej materii.

Mam także ciągłą obsesję na temat tego, że jestem złym człowiekiem i nie zasługuję na dobre życie, wolne od lęku :( To mnie najbardziej wyniszcza, macie może jakieś rozsądne argumenty z pism, którymi mogłabym zwalczać te oskarżenia umysłu?

A może istnieją i jakieś środki ziołowe/suplementy które wyciszają lęki, póki nie uporam się z nimi w sferze mentalnej? Przez tą długą bezsenność i natłok myśli mam czasem wrażenie, że oszaleję ale mam nadzieję, że nie jest to możliwe :] Jak myślicie, skąd się u ludzi w ogóle biorą choroby psychiczne i co zrobić aby samemu na nią nie zapaść?

Namaste

Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Re: Długotrwała bezsenność i chroniczny stres

Post autor: Ananta » 28 lut 2014, 18:16

Namaste Panie Waldemarze,

czy mógłby Pan wyjaśnić to, co Pan napisał, w sensie, że wydawało się Panu tylko, że słucha maha mantry i skąd ta wizyta u psychiatry? Bardzo mnie to zainteresowało,

byłabym wdzięczna za rozwinięcie tematu,

Hare Ksna

ODPOWIEDZ