Jak czcić pana Aniruddhę?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Jak czcić pana Aniruddhę?

Post autor: Ananta » 24 lut 2014, 14:44

Namaste,

chciałam zapytać jak praktycznie wygląda czczenie pana Aniruddhy, wiem, że powinno się Go czcić przy wszelkich problemach umysłowych, na które właśnie ostatnimi czasy cierpię,

dziękuję Wam z serca za wszelką pomoc, której mi już do tej pory udzieliliście,

Haribol

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czcić pana Aniruddhę?

Post autor: Purnaprajna » 05 mar 2014, 10:46

Aniruddha nie jest różny od Kryszny, i odpowiada osobowości Kryszny zwanej dhira-praśanta, posiadającej m.in. takie cechy charakteru jak spokój, wyrozumiałość, takt i uczynność. Aniruddha jest prajodżaną, czyli przywiązaniem, celem, potrzebą i rezultatem. Jako Pan umysłu Aniruddha jest czczony przez joginów, jako ich cel. W znaczeniu do ŚB 3.26.28 Śrila Prabhupada wyjaśnia:

"Osoba, której umysł jest skupiony na Aniruddzie, stopniowo osiąga realizację Boga i dochodzi do czystego stanu świadomości Kryszny, będącego ostatecznym celem jogi."

Procesem czczenia, który automatycznie, stopniowo usuwa wszelkie przeszkody i niepomyślne zakłócenia jest medytacja w formie sankirtanu, zbiorowego intonowania świętych imion Pana oraz podążanie w ślady wielkich transcendentalistów, bhaktów Pana. Śri Kryszna potwierdza to w ŚB 11.28.40:

"Niepomyślne zakłócenia mogą być stopniowo usunięte przez ciągłe pamiętanie o Mnie, przez zbiorowe słuchanie i intonowanie Moich Świętych Imion lub podążanie śladami wielkich mistrzów jogi."

Intonowania w tym celu maha-mantry Hare Kryszna jest najlepsze, bo jak mówi w Śri Śikszasztace Pan Ćajtanja Mahaprabhu nidża-sarwa-śaktis tatrarpita, imiona te zawierają w sobie wszelkie osobiste moce Kryszny, a więc także i moc uzdrowienia, uspokojenia i usuwania niepomyślnych zakłóceń umysłu przez Pana Aniruddhę.

ODPOWIEDZ