Inicjacja

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 15 sty 2014, 19:53

Hare Kryszna

Witam wszystkich.Mam do was pytanie.Otóż już od prawie roku jestem wielbicielem Kryszny i dążę do tego żeby otrzymać inicjację i chciałbym się dowiedzieć gdzie można taki proces otrzymać i jak wygląda sama ceremonia i kogo się prosi o to żeby dostać inicjację.Jeżeli taki temat już był założony to z góry przepraszam ale jestem nowy na tym forum.

Namaste
Pozdrawiam.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Inicjacja

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 sty 2014, 01:27

Witaj! Poczytaj najpierw wątek z cytatami na ten temat: http://forum.waisznawa.pl/viewtopic.php ... 070#p21070 Masz tam sporo materiału a potem możesz zadać tu pytanie jeśli nie będziesz czegoś rozumiał.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Re: Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 17 sty 2014, 22:02

Załóżmy że chcę otrzymać taki proces.Kogo należy poprosić o przeprowadzenie inicjacji?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Inicjacja

Post autor: Purnaprajna » 18 sty 2014, 10:25

igor1988bb pisze:Załóżmy że chcę otrzymać taki proces.Kogo należy poprosić o przeprowadzenie inicjacji?
Bez wątpienia guru. Ale najpierw musisz go spotkać i poznać.

Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Re: Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 22 sty 2014, 19:23

Z tego co słyszałem od znajomych to żeby poznać guru i poprosić otrzymanie inicjacji należy napisać i wysłać list w którym się prosi o taki proces.Jak taki list wygląda?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Inicjacja

Post autor: Purnaprajna » 22 sty 2014, 19:39

igor1988bb pisze:Z tego co słyszałem od znajomych to żeby poznać guru i poprosić otrzymanie inicjacji należy napisać i wysłać list w którym się prosi o taki proces.Jak taki list wygląda?
Nie ma jednego wzoru na taki list, bo pisany jest on z głębi serca. Osobista szczera rozmowa też wystarczy. Najpierw jednak, musisz mieć błogosławieństwo i akceptację lokalnych wielbicieli/liderów, bo formalnie chcesz stać się częścią ich towarzystwa, sadhu-sangi, i to właśnie z nimi będziesz współpracował w służbie oddania dla Kryszny.

Popytaj o szczegóły liderów w świątyni, czy bhaktów z kongregacji. Oni bardziej będą w stanie Ci pomóc, niż my tu na forum, bo znają Cię osobiście i Twoją sytuację.

Poza tym, czy dobrze rozumiem, że mówiąc o guru, masz na myśli konkretną osobę, której wykłady już słyszałeś, i do której czujesz atrakcję i przywiązanie, a nie chcesz jedynie losowo prosić kogokolwiek o inicjację, tylko dlatego, że może Ci takową dać, niczym przystawienie formalnej pieczątki przez jakiegokolwiek urzędnika? Pytam, bo z tego, co piszesz, trudno się do końca zorientować w szczegółach Twojej sytuacji i zamiarów.

Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Re: Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 22 sty 2014, 21:40

Przepraszam za nieścisłości w moim poprzednim poście.Mówiąc o guru miałem na myśli tą osobę u której słyszałem wykłady niestety tylko na video i równocześnie tą która dała inicjację moim znajomym z Bielska. Niestety nie pamiętam jak się nazywał ale z tego co wiem przebywa teraz gdzieś na Hawajach. Zdaję sobię z tego sprawę że to jest poważny proces i chcę do niego przystąpić gdy poczuję że jestem na to naprawdę przygotowany i spełniam wszystkie warunki,więc jestem ciekaw ile się czeka na taką odpowiedź.A teraz mam male pytanie z nieco innej beczki i z ciekawości się spytam.
Gdzieś na waszym forum widziałem filmik z inicjacji i tu pada moje pytanie czy istnieją polscy guru którzy są "uprawnieni" do tego żeby dać taką inicjację?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Inicjacja

Post autor: Purnaprajna » 22 sty 2014, 22:05

Dobrze by było, gdybyś w którymś momencie przed inicjacją poznał imię swojego guru. :) Jeżeli otrzymasz rekomendację do inicjacji, to czas oczekiwania jest już stosunkowo krótki, bo przy następnej wizycie mistrza duchowego w Polsce, chyba, że sam wybierzesz się do niego za granicę. Jeżeli chodzi o MTŚK, to nie ma w nim jeszcze inicjujących polskich bhaktów.

I następne pytanie, czy Twoi znajomi z Bielska są bhaktami MTŚK/ISKCONu, czy należą do innej organizacji?

Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Re: Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 22 sty 2014, 22:32

Moi znajomi są z organizacji "Szkoła Medytacji I Samorealizacji", a jeśli chodzi o mojego guru to dopiszę jego imię w najbliższym czasie. A w MTŚK/ISKCON jak wygląda sprawa inicjacji też trzeba czekać czy guru pojawia się co jakiś czas?

Andrzejj
Posty: 113
Rejestracja: 17 cze 2013, 17:53

Re: Inicjacja

Post autor: Andrzejj » 23 sty 2014, 05:53

Hare Kryszna!

Jak Szkoła Medytacji i Samorealizacji + wykłady na wideo to pewnie guru o którym piszesz to Jagad Guru Siddhaswarupananda Paramahamsa (Chris Butler).
W Isconie jest taka podstawowa różnica z tym co jest w Misji Czejtanii że inicjujących guru jest wielu nie zaś jeden. Większość podróżuje stale po świecie, zwykle skupiają się na nauczaniu w konkretnym rejonie. Do samej Polski przyjeżdża regularnie z 4-5(niektórzy nawet pare razy w roku). Polskich guru chyba nie ma w żadnej sandze z naszej sampradaji, czy jakiejkolwiek wisznuickiej sampradaji. Za to jest polski sanjasin :D

Wydaje mi się jednak że od kwestii formalnych ważniejsze jest co czujesz. Mistrza duchowego nie należy szukac według tego który jest bliżej czy łatwiej dostać inicjacje. Inicjacja to tak naprawde bardzo poważna sprawa i lepiej być poważnym. Pozycja mistrza duchowego jest naprawde niezwykła w życiu duchowym, musisz więc na niej umieścić odpowiednią osobę.
Dobrze jest prosić Krysznę o pomoc w wybraniu odpowiedniej osoby, posłuchać od paru inicjujących osób i wybrać tą której byśmy chcieci się podporządkować, tą która będzie miała na nas silny wpływ. Najważniejsza jest szczera chęć służby Krysznie, wtedy już możemy liczyć że pomoże nam znaleźć swojego reprezentanta.

Jakbyś jednak poważnie myślał o inicjacji w Isconie, to musiałbyś się trochę z bhaktami z Isckonu bliżej zapoznać, zapoznać się z książkami Śrila Prabhupada, a potem dopiero pomyśleć czy nastrój Isckonu Ci odpowiada. Ja osobiście też poznałem bhaktów po przez działanie Misji Czejtanii, ale bliższy mimo wszystko jest mi nastrój tutaj w Isckonie. To jest wlaśnie też istotna sprawa, musi Ci odpowiadać nastrój swojego guru, nastrój panujący w jego ruchu. Bez tej zgodności możesz mieć w przyszłości problemy w życiu duchowym.

ODPOWIEDZ