Inicjacja

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Re: Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 27 sty 2014, 16:13

Jeśli można mam jeszcze małe pytanie. Zakładając że zdecydowałem się przyjąć inicjację w ISKCON,
mogę bez problemu dalej być w Misji Czaitanii czy jest co do tego jakaś reguła lub zobowiązania?

Andrzejj
Posty: 113
Rejestracja: 17 cze 2013, 17:53

Re: Inicjacja

Post autor: Andrzejj » 27 sty 2014, 17:17

Hare Kryszna!
Inicjacja nie jest w organizacji, a u mistrza duchowego. Organizacja jednak skupia uczniów danego guru i służy jego misji.
Nie patrz ISCKON, Misja Caitania, a patrz na konkretne osoby jakiś byś chciał przewodnictwo przyjąć.
W ISCKONie centralnym punktem skupiającym członków jest osoba Śrila Prabhupada. Obecni mistrzowie duchowi w ISCKOnie są jego uczniami i starają sie podążać za jego naukami, a wraz z nimi ich uczniowie.
W Misji Caitanii Mistrzem Duchowym jest Jagad Guru, który działa w zupełnie innym nastroju. Filozoficznie nie ma różnić (przynajmniej nie powinno) o tyle jeśli chodzi o konkretne szczegółowe instrukcje, działania są różnice, wynikają one chociażby z innego nastroju.

Jeśli chodzi o regułe i zobowiązania, to inicjacja, podporządkowanie się mistrzowi duchowemu jest zoobowiązaniem. Niezależne to jest od organizacji. Ty służysz pokornie mistrzowi duchowemu, słuchasz od niego, wykonujesz jego instrukcje i w efekcie tego możesz się pod jego opieką nauczyć służby dla Pana Kryszny, osiągnąć schronienie u lotosowych stóp PAna, osiągnąć doskonałość jakiej nie osiągają wielcy mędrcy i jogini, właściwie więc Mistrz Duchowy daje nam tyle łaski, że nie da mu się swoją służbą odplacić, próbowac jednak trzeba :)
Moim zdaniem powinieneś skupić się najpierw na konkretnej osobie, której autorytet chcesz przyjąć, a potem się jej zapytać jakie działanie Ci proponuje w twojej sytuacji. Inicjacja nie powinna być traktowana jako formalność ktorą załatwia się w jakieś instytucji. Bo tu w ogóle organizacja jest rzeczą wtórną.

Oczywiście w ISCKONie nie ma zadnego zakazu konktaktu z osobami z innych grup wisznuickich, zasadniczo z jakimikolwiek, ale może się okazać problematyczne wypełnianie misji swojego guru poza uczniami tego guru, wśród uczniów innego, działającego w innym nastroju.
Podsumuwując, skup się na osobach, nie na organizacjach :) Nie organizacja a mistrz duchowy uczy jak pokochać Krysznę i to za jego instrukcjami powinieneś podążać jeśli chcesz osiągnąć sukces.

Igor Bhakta
Posty: 31
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:04

Re: Inicjacja

Post autor: Igor Bhakta » 04 lut 2014, 18:12

http://www.youtube.com/watch?v=Akda_ZQ7MOU Interesują mnie wykłady tego człowieka.Mogł by mi ktoś napisać o nim coś więcej? ew.kiedy najczęściej się pojawia w Polsce?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Inicjacja

Post autor: Vaisnava-Krpa » 04 lut 2014, 21:14

Na dniach będą kolejne wykłady Prahlad Nrsimhy Prabhu. Będzie na Woodstocku.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ