Pytanie odnośnie Ekadasi ?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
guarana
Posty: 72
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:59

Pytanie odnośnie Ekadasi ?

Post autor: guarana » 04 cze 2013, 22:00

Dlaczego Ekadasi jest obchodzone podczas 10 dnia ubywajacego ksiezyca, a przybywajacego ksiezyca to 11 dnia? Ogólnie Ekadasi to z tego co mi wiadomo to 11 dzien po nowiu lub po pelni. Pod linkiem są dostepne fazy ksiezyca.

http://www.kalbi.pl/kalendarz-faz-ksiezyca

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie Ekadasi ?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 05 cze 2013, 00:01

Zawsze 11 dnia, chyba, że Ekadasi zacznie się po wschodzie Słońca, wtedy nie jest to czyste Ekadasi, i następnego dnia obchodzi się Mahadwadasi.

"Ruch Księżyca jest nierównomierny, a dni o różnych długościach. Długość dnia księżycowego waha się od 18 do 27 godzin. Znaczy to, że czasem dzień mieści się pomiędzy dwoma wschodami Słońca, a innym razem rozciąga się na oba. Tu powstaje trudność w liczeniu tithi."

Z tego kalendarza bym nie korzystał, dla Waisznawów jest ważna dokładność, czasami też w Polsce w jednym mieście wypada Ekadasi wcześniej niż w drugim, ponieważ występują te niuanse czasowe. Dlatego zamieściłem kalendarze dla różnych głównych miast w Polsce: http://www.nama-hatta.pl/articles.php?cat_id=15
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
guarana
Posty: 72
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:59

Re: Pytanie odnośnie Ekadasi ?

Post autor: guarana » 05 cze 2013, 07:59

Czyli tak jak w tym przypadku to wypadało by obchodzic Mahadwadasi ? Czyli czystym Ekadasi nie jest kiedy wypada 10 dnia, tak ?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie Ekadasi ?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 05 cze 2013, 10:52

Używaj kalendarza wedyjskiego, dla każdej okolicy masz tam jak wyżej napisałem, pisze wszystko co i kiedy pościmy.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ