Praca licencjacka

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
eivkaa
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwie 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Praca licencjacka

Post autor: eivkaa » 02 kwie 2013, 18:43

Witam!
Uznałam, że ten dział będzie chyba najstosowniejszy do zadania mojej garstki pytań :) Otóż od niedawna zainteresowałam się szeroko rozumianą kulturą indyjską. Aby rozwinąć swoją wiedzę uznałam, że najlepszą motywacją będzie po prostu napisanie pracy licencjackiej zahaczającej o ten właśnie temat. Jestem studentką III roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dawne ASP). Piszę pracę licencjacką na temat "Wpływ kultury indyjskiej na popkulturę". Forum to zostało mi polecone jako miejsce, w którym na pewno uzyskam ciekawe odpowiedzi na nurtujące mnie pytania bądź braki bibliograficzne/merytoryczne. Jako, że jest to jak na razie jedynie praca licencjacka to temat ten dotykam jedynie w ogólnym zarysie (niestety 40 stron to bardzo mało jak na taki obszerny temat).

To koniec wstępu, może teraz pokrótce opiszę moją koncepcję pracy - jeśli popełniam jakieś rażące błędy merytoryczne proszę mnie poprawić :oops:

Otóż postanowiłam obrać jako punkt wyjściowy moment buntu na zachodzie i pojawienia się tak zwanych dzieci kwiatów, które inspirowały się tzw. walką biernego oporu, stosowaną w Indiach wobec Anglików przebywających na terenach właśnie indyjskich (S. Tokarski, Orient i kontrkultury). Następnie dość szkolnie (jako, że temat w ogólnym zarysie, oraz w sposób tak skompilowany, nie był poruszany od czasów Tokarskiego, czyli właściwie od 30 lat) poruszam tematykę wpływów Indii na muzykę i film.

I tutaj moje pierwsze pytania. W rozdziale z muzyką piszę o festiwalu w Woodstock w '69 oraz o Ravim Shankarze. Niestety nie odnalazłam o nim zbyt wielu informacji, a mimo wszystko uważam, że w kontekście tematu jest ważną postacią. Oprócz tego chciałam poprzez temat Woodstocku nawiązać do naszego rodzimego Przystanku Woodstock, w którym to tradycja pojawiania się kultury i religii indyjskiej przetrwała i pojawiają się tam tak zwane Pokojowe Wioski Kryszny. Niestety bardzo mało materiałów na te dwa tematy udało mi się odnaleźć. Gdyby ktoś miał jakieś choćby artykuły, fragmenty publikacji, strony internetowe lub w ogóle jakąkolwiek szerszą wiedzę ode mnie (a o to myślę nie trudno ;) ) to byłabym wdzięczna za podzielenie się.

Myślę, że jeśli chodzi o film to mam wszystkie informacje, chcę pisać o Bollywoodzie oraz o filmach Samsara (zarówno tym starszym jak i tym nowszym). Następnie cały rozdział chciałam poświęcić jodze oraz zupełnym przeinaczeniu znaczenia jogi w ogóle. O komercjalizacji oraz programie ochrony kultury indyjskiej poprzez zabranianie patentowania "nowych rodzajów" jogi. Jeśli ktoś jednak by miał jakieś źródła na ten temat to byłabym wdzięczna, mimo, że mam kilka artykułów na ten temat.

No i kolejne pytanie. Jako, że chciałam pisać również o Mehndi w kontekście "mody na tatuaże z henny robione nad morzem", a nie mam na ten temat absolutnie żadnych materiałów muszę tutaj prosić o wielką pomoc. Czy ma ktoś może szczegółowy opis tego rytuału przed zaślubinami? Gdyż posiadam tylko strzępkowe informacje. Podobnie się ma z Kamasutrą, o której już w ogóle nie mogę znaleźć niczego innego niż zbereźne obrazki i filmiki (o których de facto chcę głównie pisać, ale chciałabym mieć podparcie w postaci opracowania tej właściwej Kamasutry).

Ufff... i to by było na tyle. Mam nadzieję, że nie zamęczam i nie robię jakichś rażących błędów. Jak napisałam na wstępie - dopiero zapoznaje się z kulturą Indii i to jest właśnie mój sposób na zagłębienie się w temat i poznanie tej właściwej strony, a nie tylko błyszczącej i kolorowej, którą się sprzedaje za niemałe pieniądze...

Jeśli by komuś przyszły również jakieś luźne skojarzenia, złote myśli, cokolwiek... Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc :)

pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
i dziękuję za przeczytanie tego elaboratu...
Ewka

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Praca licencjacka

Post autor: trigi » 02 kwie 2013, 19:09

eivkaa pisze: Podobnie się ma z Kamasutrą, o której już w ogóle nie mogę znaleźć niczego innego niż zbereźne obrazki i filmiki (o których de facto chcę głównie pisać, ale chciałabym mieć podparcie w postaci opracowania tej właściwej Kamasutry).
Ja mam z lat 80 tych tłumaczenie 4 pieśni Kama sutry, i tłumaczenie to dalece odbiega od zrozumienia człowieka zachodu na ten temat.
Przedstawia proces stworzenia, m.in. nakazy Manu dla ludzkości, obowiazki varn i asramów słowem to co jurny Jurek wrzuciłby do pieca.

Awatar użytkownika
eivkaa
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwie 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca licencjacka

Post autor: eivkaa » 02 kwie 2013, 19:48

O! Super! Czy to jest wersja elektroniczna? Jeśli nie, to czy dałoby radę przeskanować, ewentualnie porobić zdjęcia i wysłać na mój adres mailowy eivkaa@gmail.com ? Byłabym bardzo wdzięczna! :)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Praca licencjacka

Post autor: trigi » 02 kwie 2013, 20:10

moge Ci ja odsprzedac za 10+koszty wysyłki

Wasziszta

Re: Praca licencjacka

Post autor: Wasziszta » 02 kwie 2013, 23:56

eivkaa pisze:Oprócz tego chciałam poprzez temat Woodstocku nawiązać do naszego rodzimego Przystanku Woodstock, w którym to tradycja pojawiania się kultury i religii indyjskiej przetrwała i pojawiają się tam tak zwane Pokojowe Wioski Kryszny. Niestety bardzo mało materiałów na te dwa tematy udało mi się odnaleźć. Gdyby ktoś miał jakieś choćby artykuły, fragmenty publikacji, strony internetowe lub w ogóle jakąkolwiek szerszą wiedzę ode mnie (a o to myślę nie trudno ;) ) to byłabym wdzięczna za podzielenie się.
Witaj Ewa tutaj masz link do strony poswieconej Pokojowej Wioski Kryszny na Woodstocku:
http://www.vivakultura.pl/

Awatar użytkownika
eivkaa
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwie 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca licencjacka

Post autor: eivkaa » 03 kwie 2013, 12:40

Dziękuję, na pewno się przyda! Zawsze mogę się odezwać do samej fundacji po informacje :)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: Vaisnava-Krpa » 03 kwie 2013, 23:06

Ja myślę, że można by też wspomnieć o polskich zespołach muzycznych, które wykazywały inspirację duchowością z Indii, np:
GaGa/Zielone Żabki,
Bk Fonem,
Moskwa, a w zasadzie jej lider - Guma
Chłopcy z Placu Broni,
Martyna Jakubowicz, - utwór Arjuna i Kriszna
Natura,
Agni Hotra,
TSA
Lao Che - utwór Govinda
Apteka - utwór Jezuuu
Dee Facto
można by wymienić jeszcze parę mniej znanych.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
eivkaa
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwie 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca licencjacka

Post autor: eivkaa » 04 kwie 2013, 10:56

O, dziękuję, w sumie dobry trop. Myślałam raczej, że będę pisać o kulturze masowej. Te zespoły są z tego punktu widzenia niszowe (oczywiście bardzo znane w pewnych kręgach ;) mnie również). Ale może rzeczywiście warto by było na pewno o tym wspomnieć jako element aktualny, a nie sprzed 40 lat z Woodstock. Bardzo dziękuję za podpowiedź :mrgreen:

Awatar użytkownika
Radhakanta das
Posty: 121
Rejestracja: 27 sie 2010, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca licencjacka

Post autor: Radhakanta das » 04 kwie 2013, 19:33

eivkaa pisze:Witam!
Następnie cały rozdział chciałam poświęcić jodze oraz zupełnym przeinaczeniu znaczenia jogi w ogóle. O komercjalizacji oraz programie ochrony kultury indyjskiej poprzez zabranianie patentowania "nowych rodzajów" jogi. Jeśli ktoś jednak by miał jakieś źródła na ten temat to byłabym wdzięczna, mimo, że mam kilka artykułów na ten temat.
Cześć Ewa,
Mogę przesłać Tobie w wersji elektronicznej moją pracę magisterską pt "Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w praktykach jogi". Pisałem ją z socjologii kończąc Uniwerek UAM w Poznaniu.- Co prawda temat jest trochę inny ale może coś dla ww rozdziału się przyda, może bibliografia... W razie potrzeby mogę się nawet z Tobą spotkać skoro przebywamy w tym samym mieście, prowadzę biuro tłumaczeń przy Półwiejskiej w Poznaniu wiec zapraszam. Może warto wpleść w pracę wywiad kwestionariuszowy..?

Mój tel. 506 185 279, e-mail: biuro@centrumswiat.pl (to firmowy i prywatny jednocześnie). Daj znać proszę w razie zainteresowania. W razie gdyby moje duchowe imię sprawiało trudności to mam na imię Rafał.
śrī kṛṣṇa śaraṇaṁ mama

Awatar użytkownika
eivkaa
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwie 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca licencjacka

Post autor: eivkaa » 07 kwie 2013, 12:35

Dziękuję Wam wszystkim za odzew i podpowiedzi. Jestem niezmiernie wdzięczna za pomoc! Na prawdę bardzo wiele mi pomogliście! :D

ODPOWIEDZ