Bóg jest w pełni wyrzeczony.

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Bóg jest w pełni wyrzeczony.

Post autor: Mathura » 19 cze 2012, 18:43

Nie odbieraj tego jako problemu. Po prostu zaciekawiło mnie zagadnienie, a ponieważ sam nie mogę jakoś na nie sobie odpowiedzieć sensownie, to zapytałem na forum, aby doświadczeni bhaktowie rozjaśnili mi temat. Przyznam, że dotychczasowe odpowiedzi mnie nie przekonały, ale to pewnie wynik mojej ignorancji. :?
trigi pisze:W temacie i ciekawe.
Słusznie Prabhu. Ciekawe i w temacie.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Bóg jest w pełni wyrzeczony.

Post autor: Arleta » 20 cze 2012, 07:10

Absolutne wyrzeczenie, reprezentowane przez Krysznę, tłumaczyć można jako kolejny idealny wzór postępowania przedstawiany przez Boga dla duchowej korzyści żywych istot. Kryszna jako Absolut nie musi przecież robić dokładnie NICZEGO, a więc nie musi też niczego się wyrzekać. Jednak ta cecha doskonałego wyrzeczenia w Nim istnieje razem z innymi doskonałymi cechami i czasami jest demonstrowana dla korzyści żywych istot np. przez Pana Cajtanję.

Dlatego nie warto szukać związku Boskiego absolutnego wyrzeczenia z przyczyną lub rzeczywistą potrzebą takiego wyrzeczenia.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Bóg jest w pełni wyrzeczony.

Post autor: ParamatmaDas » 24 cze 2012, 00:46

Dla mnie to jest poprstu Jego Cecha- stosunek do swiata matejanego.

ODPOWIEDZ