Powitanie

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Niyama
Posty: 49
Rejestracja: 08 lut 2012, 05:09

Powitanie

Post autor: Niyama » 08 lut 2012, 22:04

Witam użytkowników forum NAMA-HATA :D .
Odwiedzam waszą stronę od 2 lat i wreszcie postanowiłem popytać na wiele tematów odnośnie Pana Kriszny – Jedynego Boga
Po przeczytaniu Gity, Mahabharaty, Ramajana , książek Swami Rama pragnąłem dołączyć do forum wielbicieli Kriszny.
Pozdrawiam wielbiciel Pana Kriszny Niyana
Hare Kriszna Hare Rama
Ps
Czytałem wiele pism świętych innych religii ale po przeczytaniu Gity z komentarzem Srila Prabhupada to było przetarcie Mayi i olśnienie.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Powitanie

Post autor: trigi » 09 lut 2012, 06:31

Powitanka i gratki!
Bhagawad gita taka jaka jest Srila Prabhupady jest kompletna i doskonała, aby ustanowic kult Pana Sri Kryszny na całym świecie.

18.70 I orzekam, że ten, kto studiuje tę świętą rozmowę, wielbi Mnie całą swoją inteligencją.

18.71 A ten, kto słucha z wiarą, i bez zazdrości – uwalnia się od następstw grzechów i osiąga pomyślne planety, gdzie zamieszkują pobożne istoty.

18.71 Znaczenie: W sześćdziesiątym siódmym wersecie tego rozdziału Pan wyraźnie zabrania przekazywania Gity tym, którzy są o Niego zazdrośni. Innymi słowy, Bhagavad-gita jest przeznaczona jedynie dla wielbicieli. Jednak zdarza się, że czasami wielbiciel Pana daje otwarte wykłady i uczestniczące w tych wykładach osoby nie wszystkie są wielbicielami. Dlaczego robi się wobec tego otwarte wykłady? Zostało to wytłumaczone tutaj. Chociaż nie każdy jest wielbicielem Pana, to jest wiele osób, które nie są zazdrosne o Krsnę. Posiadają one wiarę w Niego jako Najwyższą Osobę Boga. Jeżeli takie osoby słuchają o Panu od bona fide wielbiciela, to rezultat tego jest taki, że od razu zostają one uwolnione od wszystkich następstw grzechów i następnie osiągają wyższe systemy planetarne, gdzie żyją prawe osoby. Zatem jedynie przez słuchanie Bhagavad-gity, nawet osoby, które nie usiłują być czystymi wielbicielami, osiągają rezultaty pobożnych czynów. W ten sposób czysty wielbiciel Pana każdemu daje szansę uwolnienia się od wszelkich następstw grzechów i stania się wielbicielem Pana.
Na ogół ci, którzy wolni są od następstw grzechów, czyli są ludźmi prawego charakteru, bez trudu przyjmują świadomość Krsny. Bardzo ważne jest tutaj słowo punya-karmanam. Odnosi się ono do spełniania wielkich ofiar, takich jak aśvamedha-yajna, wspomnianych w literaturze wedyjskiej. Ci, którzy są szczerzy w służbie oddania, ale nie są czystymi, mogą osiągnąć system planetarny Gwiazdy Polarnej, czyli Dhruvalokę, gdzie panuje Dhruva Maharaja. Jest on wielkim wielbicielem Pana i posiada specjalną planetę, nazywaną Gwiazdą Polarną.

Niyama
Posty: 49
Rejestracja: 08 lut 2012, 05:09

Re: Powitanie

Post autor: Niyama » 09 lut 2012, 06:47

Dziękuje za ten cenny fragment objaśnień Srila Prabhupady. W tym zdaniu wypowiedzianym do Arjuny przez Pana Kriszne nie rozumiem – i bez zazdrości.
Jak można być zazdrosnym o Jedynego Boga Pana Kriszne ?
Pozdrawiam

Niyama
Posty: 49
Rejestracja: 08 lut 2012, 05:09

Re: Powitanie

Post autor: Niyama » 09 lut 2012, 06:54

Gita jest częścią Mahabharat i przeciwnicy Arjuny mogli być zazdrośni o Pana Krysne że powozi rydwan Arjuny przed bitwą. Chyba to dobrze zrozumiałem. Z kim jest Pan Kriszna ten zawsze zwycięża.

Niyama
Posty: 49
Rejestracja: 08 lut 2012, 05:09

Re: Powitanie

Post autor: Niyama » 09 lut 2012, 07:07


Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Powitanie

Post autor: trigi » 09 lut 2012, 07:17

Mozna byc zadrosnym i zdarza sie to bardzo czesto szczególnie w Kali yudze bo wynika to z grzesznych czynów i pragnień. Demony które Kryszna zabijał tez były zazdrosne o Niego. Zazdrosc o Kryszne oznacza tez zazdrosc o wszystko co zwiazane jest z Nim. Dotyczy to tez Jego wielbicieli i dlatego są osoby które chetnie zobaczyłyby jak wielbiciele znikaja z Ziemi wraz z Bagawad-gita, światyniami i stylem zycia polegajacym na staraniu sie, aby jak najlepiej żyć służąc Panu Kesavie.
Zazdrość powoduje ze nie jestes w stanie zaakceptować autorytetu Kryszny, bo ja jestem wiekszym nikt inny.
http://www.youtube.com/watch?v=fa2SFPB0 ... re=related
Załączniki
mzl_ddybcbed_480x480-75.jpg
mzl_ddybcbed_480x480-75.jpg (21.52 KiB) Przejrzano 715 razy

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Powitanie

Post autor: Purnaprajna » 09 lut 2012, 08:12

Niyama pisze: W tym zdaniu wypowiedzianym do Arjuny przez Pana Kriszne nie rozumiem – i bez zazdrości.
Jak można być zazdrosnym o Jedynego Boga Pana Kriszne ?
Witamy na forum Niyamo! Hare Kryszna! :)

Co do Twojego pytania, to zerknij proszę na esej "Wiwisekcja Zazdrości". Haribol!

Niyama
Posty: 49
Rejestracja: 08 lut 2012, 05:09

Re: Powitanie

Post autor: Niyama » 09 lut 2012, 08:16

Piękna mantra Hare Kriszna Hare Rama

http://www.youtube.com/watch?v=A4EIePqB ... ture=share

Niyama
Posty: 49
Rejestracja: 08 lut 2012, 05:09

Re: Powitanie

Post autor: Niyama » 09 lut 2012, 08:27

Purnaprajna Witaj :D . Dziękuje z link. Przeczytałem. Znam twoją stonę www. dajacą Światło :D Czytam teraz Światło Jogasutr Patańdżalego . Trochę jestem w temacie.
Pozdrawiam
Hare Kryszna Hare Rama

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Powitanie

Post autor: ParamatmaDas » 13 lip 2012, 16:27

Witaj.:

ODPOWIEDZ