Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
mirek

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: mirek » 08 lip 2012, 17:53

ParamatmaDas pisze:Twoj znajmy jest jednak dosc podbny do nas. My tez bylismy matejalistami skoro zyjemy w tym swiecie. Aczkolwiek, - iskierka bhakti - moze zacząć potęzna prace w innym kiernku.
Nie mój znajomy, lecz Johna :wink:
Nie chodzi też o wbijanie ateiście, czy komukolwiek na siłę Boga, jeśli tego nie chce. Śrila Prabhupad ("Prawda i piękno", Rozdział 9 – Zbrodnia jest chorobą serca) wyjaśniał:

"Porucznik Mozee: W Ameryce, ci, którzy są wyznania chrześcijańskiego, również w to wierzą. Osobiście nie widzę żadnych poważniejszych różnic miedzy wierzeniami różnych grup religijnych.
Śrila Prabhupad: Tak. Istota wszystkich religii jest ta sama. Nasza propozycja jest taka, że bez względu na to, jaki system religijny ktoś wyznaje, powinien się starać poznać i pokochać Boga. Jeśli jesteś chrześcijaninem, nie mówimy: "To nie jest dobre; musisz stać się taki jak my". Proponujemy, by ludzie bez względu na to, czy są chrześcijanami, muzułmanami czy hinduistami, po prostu starali się zrozumieć i pokochać Boga.
Porucznik Mozee: Czy mogę powrócić do tematu, który jest celem mojej wizyty. Chciałbym prosić o radę, która mogłaby nam pomóc w zredukowaniu przestępczości. Zgadzam się, że najlepszą drogą byłoby zwrócenie się ku Bogu, tak jak to powiedziałeś. Co do tego nie ma wątpliwości. Ale czy jest coś, co moglibyśmy zrobić natychmiast, aby zmniejszyć tę rosnącą tendencję do popełniania przestępstw?
Śrila Prabhupad: Tak. Jak już podkreśliłem na początku naszej rozmowy, powinniście pomóc nam w śpiewaniu świętego imienia Boga i rozdawaniu prasadam. Wówczas nastąpi ogromna zmiana w społeczeństwie. Przybyłem z Indii sam, a teraz mam wielu zwolenników. Dlaczego? Poprosiłem ich, aby usiedli i intonowali mantrę Hare Kryszna, a potem rozdawałem trochę prasada. Jeśli zrobimy to na skalę masową, ludzie staną się lepsi. To jest fakt.".

Sukcesem mogłoby być stworzenie pewnej klasy osób lub chociaż nasza pomoc dla tych, którzy dążą do jej stworzenia. Fragment ze znaczenia Śrila Prabhupady do Bhagavad-gity 9.2:

"Narada mówi swemu uczniowi Vyasadevie, że w swoim poprzednim życiu, jeszcze jako chłopiec, służył oczyszczonym wielbicielom, kiedy ci przebywali w jego domu podczas czterech miesięcy okresu deszczowego, i że wtedy towarzyszył im. Czasami mędrcy ci zostawiali na talerzach resztki pożywienia, a chłopiec, który zwykł myć te naczynia, pragnął skosztować resztek pozostawionego przez nich pokarmu. Więc zapytał wielkich wielbicieli, czy może to zrobić i uzyskał pozwolenie. Dzięki spożyciu tych resztek Narada uwolnił się od następstw swoich grzechów. W miarę jak jadł coraz więcej, serce jego stawało się tak czyste jak serca tych mędrców i stopniowo rozwinęły się w nim te same zamiłowania. Wielcy wielbiciele bezustannie rozkoszowali się czarem służby oddania dla Pana, słuchaniem, intonowaniem itd. i Narada rozwinął to samo upodobanie.".

Jak tłumaczył Śrila Prabhupada: "Wystarczy jeden idealny człowiek" (cytat z filmu "Acharya"). Śrila Prabhupada założył ISKCON, wszystko, co potrzeba już przedstawił w swoich książkach, rozmowach.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2012, 17:58 przez mirek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: padmak » 08 lip 2012, 17:55

ParamatmaDas pisze:
mirek pisze: A co z następnymi życiami, dobra karma się w końcu wyczerpie? Chce dobrego narodzenia lub życia bez Boga? Można być bezdomnym psem i psem mającym dobrego, kochającego pana, ładne mi dobro z pkt. widzenia wiecznego i naprawdę satysfakcjonującego życia w świecie duchowym. Nie ma zbyt wygórowanych potrzeb ten znajomy ;).
Dobra karma sie zawsze konczy. Tak samo jak zła./ I jest generowana nowa karma. Zła lub dobra. Pocieszające jest to ze te cierpinie nie jest uswiadamiane przez wsztskich i wielu uznaje je za szczęście.
To czy osoba będąca w ciele psa jest szczęśliwa czy też nie zależy od samego zainteresowanego. Kiedyś nawet sam Indra otrzymał ciało świni, i jak przyszedł na niego "kres jego nędznego żywota" strasznie opierał się przed opuszczeniem swojej "świńskiej" rodziny. Z jego pkt. widzenia był "w siódmym niebie" w otoczeniu kochającej rodziny :)
BG 02.29 Nie posiadający wiedzy, zwiedzeni przez siły natury materialnej, całkowicie angażują się w czynności materialne i przywiązują się do nich. Jednakże, mimo iż obowiązki ich są niższe – z racji braku wiedzy, mędrcy nie powinni ich niepokoić.

mirek

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: mirek » 08 lip 2012, 19:09

Dokładnie Prabhu, jak ktoś czuje się zaniepokojony natrafiając na bhaktów (np. na harinam w swoim mieście) to nie znaczy, że celem wielbicieli Kryszny jest niepokojenie innych. Ludzie różnie reagują, pozytywnie także.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 09 lip 2012, 07:56

Daga pisze: Drogi Purnaprajno.(...) byłoby rownież dobrze okazywać szacunek też i zwykłym bhaktom, nie tylko aczarjom.
Purnaprajna pisze:O stażu, etykiecie, szacunku, poprzedniej służbie oddania, mocnych stronach takiego bhakty i jego ogólnej mentalności, i tym podobnych sprawach, w ogóle się wtedy nie wspomina, bo ten bhakta popełnił przecież GRZECH, a jak wiadomo dobrze niedoinformowanym, Święte Imiona, transcendentna moc sadhu-sangi oraz sama duchowa natura jivy drżą ze strachu przed wszechpotężnym GRZECHEM, czyli złamaniem zasad, osadzonej mocno w cielesności prana-mayi moralności.

Kolosami i monolitami wzniosłego duchowego charakteru są jedynie bardzo rzadkie jednostki. Wszyscy inni mają zazwyczaj swe mocne i słabe strony, które należy rozróżniać, docenić lub odrzucić, i odpowiednio do tego działać. Należy jednak starać się polepszyć jakość naszych ocen, poprzez osadzenie ich w realiach transcendentalnej wiedzy, a nie jedynie w realiach abrahamowej wizji, lub w różowo-idealistycznych wyobrażeniach naszego umysłu, który podpowiada nam, że każdy bhakta jest albo w pełni doskonały, albo w pełni demoniczny, czy upadły.
Chyba nie ma z tym problemu. Hari bolo!
padmak pisze:Kiedyś nawet sam Indra otrzymał ciało świni, i jak przyszedł na niego "kres jego nędznego żywota" strasznie opierał się przed opuszczeniem swojej "świńskiej" rodziny. Z jego pkt. widzenia był "w siódmym niebie" w otoczeniu kochającej rodziny :)
Po prostu miał dość tego rządzenia i chciał odpocząć, a na dodatek pozbył się gałek ocznych z całego ciała.
Wyobrażcie sobie - nikt nie może zrobić "zgadnij kto?"!

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: padmak » 09 lip 2012, 09:14

mirek pisze:Dokładnie Prabhu, jak ktoś czuje się zaniepokojony natrafiając na bhaktów (np. na harinam w swoim mieście) to nie znaczy, że celem wielbicieli Kryszny jest niepokojenie innych. Ludzie różnie reagują, pozytywnie także.
Tak, lustra świadomości słuchaczy i obserwatorów harinama choć na moment odsłaniane są z kurzu materialnej siły ignorancji. Wówczas świadomość ma szansę na doświadczenie czegoś z poza tej materialnej okrywy. Być może ktoś rozpocznie w ten sposób powrót do Krsny, który czeka tylko na sposobność przywołania żywych istot z spowrotem do Duchowej siedziby, jednocześnie nie ingerując w wolną wolę i ustanowione przez siebie prawa.
Wspomina o tym Sanatana Gosvami w swoim Brhad-bhagavatamrita
Śri-goloka-mahatmia 3.84
Drogi bracie, nie potrafiłem jednak znaleźć pretekstu, pod którym mógłbym sprowadzić cię do Mojej siedziby, podążając jednocześnie za ponadczasowymi prawami, które jednocześnie Samemu ustanowiłem.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: ParamatmaDas » 09 lip 2012, 11:27

Gdyby iluzja powodowala pewne i 100% i widoczne cierpienie - wtedy byla by ona jakby zapszeczniem wolnej woli. Skoro zywa istota by odrazu czula bol nie mogaby wybrac tej drogi. Iluzja- czyli MAYA- jest wiec tak zrobiona ze sie usmiecha do zywej istoty. Kazdy z nas jest pod wpywem iluzji mniej czy wiecej, a wiec w jakims sensie temat dotyczy takze nas. "Czy matarjalista moze uzyskac laske"

Troche jak zwykle wiele tematow naraz sie miesza co mnie zawsze trszke denerwuje:) OZnaka tez dazenia do prawdy jest odpowiednie nastawinie do wiedzy, do mowiacych/ W sawnych czasach bylo to jak w Naimisaranja, udiadnicie w jednym mijescu pytanie, rozmwy, dyskusja, 7 dni, lub nawet po 1000 lat./ Tak samo dzisiaj na internecie chocby. JEsli np ktos chce kupic mieszknie na kredyt, zaklada gdzies jakis watek, pyta dokadnie o szczgoly, dystuje. Nie jest tak ze wychdzac z autobusu zuci pytanei przez ramie "Hej a co z miszkaniem" a potem wsiada do innego autobusu. Tak wiec duzo zalezy od naszej gotowosci na wiedze i na sposb szukania.

Podsumowiujac matrajasta moze uzskac laske, nie ma u nas zkazania na wiecznosc, Prabhupada nie nauczl o piekne;)

ito:)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 09 lip 2012, 12:10

ParamatmaDas pisze:Podsumowiujac matrajasta moze uzskac laske, nie ma u nas zkazania na wiecznosc, Prabhupada nie nauczl o piekne;)

ito:)
Na wiecznym horyzoncie matrajasty pojawiła sie laska. ito:) fajna sprawa jest.
padmak pisze:Tak, lustra świadomości słuchaczy i obserwatorów harinama choć na moment odsłaniane są z kurzu materialnej siły ignorancji.
To nie u mnie bo m.in. tego nie kumam:
padmak pisze:
Śri-goloka-mahatmia 3.84
Drogi bracie, nie potrafiłem jednak znaleźć pretekstu, pod którym mógłbym sprowadzić cię do Mojej siedziby, podążając jednocześnie za ponadczasowymi prawami, które jednocześnie Samemu ustanowiłem.
Chyba trochę za krótki cytat. Można troszkę obszerniej Prabhu Padmaku?

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: padmak » 09 lip 2012, 16:18

trigi pisze:
ParamatmaDas pisze:Podsumowiujac matrajasta moze uzskac laske, nie ma u nas zkazania na wiecznosc, Prabhupada nie nauczl o piekne;) ito:)
Na wiecznym horyzoncie matrajasty pojawiła sie laska. ito:) fajna sprawa jest.
I choc ta laska się pojawiła to Prabhupada nie nauczl o (jej) piekne. To czy piekna byla? ito:) jeszcze jak! Paramatma Das drogi Prabhu - prosimy nie wprowadzaj w błąd. Oczywiście temat łaski dla materialisty porównałeś do "zawężonego" tematu ogłoszenia Kupna Mieszkania.....ale to jest bardzo obszerny temat, wielowątkowy...dodatkowo co dla jednego jest łaską, dla innego może być wręcz przeciwnie.... wszystko zależy od zainteresowanego. Nawet jeśli mówimy o duchowej łasce to też należy rozróżnić różne typy łaski.... uproszczając można obdarzyć łaską wyzwolenia, łaską wtopienia się w blask Brahmana, łaską zamieszkania na Vaykunta-loce, itd, itp, ect, ito :)

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: Mathura » 09 lip 2012, 17:43

W ogóle pytanie będące tematem tego wątku jest nieco dziwne.
Każdy może otrzymać łaskę.
Pan Chaitanya obdarzał łaską buddystów inicjując ich w intonowanie maha mantry. Czy to nie jest wystarczający przykład?
Narasa Muni obdarzył łaską myśliwego.
Prabhupada obdarzył łaską nas wszystkich. Co wiedzieliśmy o duchowym życiu zanim zetknęliśmy się ze świadomością Kryszny?
Nad czym tu dużo debatować?

mirek

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: mirek » 09 lip 2012, 20:41

padmak pisze:Być może ktoś rozpocznie w ten sposób powrót do Krsny, który czeka tylko na sposobność przywołania żywych istot z spowrotem do Duchowej siedziby, jednocześnie nie ingerując w wolną wolę i ustanowione przez siebie prawa.
Właśnie, no i w sumie dzisiejszy ateista (czy materialista) to jiva, która nie uświadamia sobie swojego związku z Bogiem, jeżeli ktoś zapomina o swoim związku z Bogiem, to nie znaczy, że ten związek nie istnieje, bo Boga nie ma. Ateista nadal jest jivą, tyle, że uwarunkowaną w pewien sposób. A ateiści czasem rzucają takie hasło, że przecież rodzimy się ateistami.

ODPOWIEDZ