Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: John » 24 sty 2012, 17:41

Tak się ostatnio zastanawiam, czy osoba, która jest materialistą, ateistą, ale jej uczynki są dobre (jeżeli o takich w przypadku materialisty możemy mówić0. Powiedzmy, że jest pomocna w stosunku do innych, miła, grzeczna, odnosi się do ludzi z szacunkiem itd. Czy taka osoba może liczyć na jakąś łaskę Pana Krsny ? Czy ma szanse na dobre narodziny w życiu przyszłym, takie pytanie zadał mi jeden znajomy.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 24 sty 2012, 19:21

Wszyscy egzystujemy dzieki łasce Kryszny, a takie działanie materialistyczne jak opisałeś to karma kanda pod warunkiem ze jednoczesnie obok tych poboznych czynów nie wykonuje złych.
Działa w obrębie karmy, aczkolwiek Kryszna jest niezależny i może ingerować choć przeważnie tego nie robi i kazdy kosztuje owoce swoich działań bez łaski Kryszny nie byłoby to możliwe.
Np. pomaga bezdomnym buduje noclegownie a w wieczorem goni raz z tą raz z tamtą panią na kolację z krwistym stekiem. Jesli przestrzega Wed i działa dla korzysci to bedzie miał wygodne nastepne zycie. Im mniej w tym wiedzy wedyjskiej tym więcej cierpienia zgodnie z prawem karmy. Chyba ze przypadkiem zrobi coś dla wielbicieli, szczególnie czystych wielbicieli to sytuacja zmienia sie szybko dla duchowej korzyści tej żywej istoty co jest najwartościowszą formą łaski Kryszny, która może nie oznaczac materialnego bogactwa lub sławy.
Załączniki
karma[1].png
karma[1].png (76.15 KiB) Przejrzano 834 razy

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 02 lip 2012, 05:53

1. Różnica pomiędzy BVT i SP w odniesieniu do kosmologii 5 canto SB przejawia się tym, że BVT uczył religii w oparciu o mądrość i miłość, a SP przekazał system oparty na strachu i rasie odrazy -(jak też głupocie i nienawiści - opozycja do BVT) czego efektem był na przykład słynny swego czasu w Polsce wykład pt. "dołek z odchodami".Efektem dosłownego traktowania SB przez SP było ustawienie struktury instytucjonalnej, która jest na tyle sztywna i zamknięta, że siebie postrzega jako jedynego zbawcę świata, a wszystkich innych jako upadłych i zmierzających do piekła. Kontynuując...
po pierwsze - nie można "mieć" bhakti, to jest podejście materialistyczne
po drugie - nie można "być" padlinożercą (BG drugi rozdział)
po trzecie - nawet gdybyś swój zarzut napisał poprawnie, twierdząc, że bhakti nie może objawić się w sercu osoby, która je mięso, wtedy wskazywałbyś na to, że bhakti jest zależna od funkcji świata fizycznego i że może pojawić się w sercu dopiero po spełnieniu określonych warunków materialnych,
a to oznaczałoby, że funkcje świata fizycznego byłyby nadrzędne w stosunku do bhakti.
Zarówno Madhurya Kadambini, jak i Kali Santarana Upaniszad wskazują na pełną niezależność bhakti, przy czym MK wskazuje na jedyną możliwość, gdy bhakti wydaje się być zależna od funkcji świata fizycznego.
To nie jest kwestia jednego fragmentu z Madhurya Kadambini, tylko zrozumienia jej przesłania i całej treści. A czy przez to jestem gorszym kandydatem do bhakti, niż wegetarianie?

2. Czy też może nie jedzenie mięsa jest tym podstawowym warunkiem przynależności do Ruchu Hare Kryszna? Czyż nie jest tak, że kiedy ktoś się zapyta, na czym polega ruch Hare Kryszna, to najpierw słyszy... "nie jemy mięsa, ryb i jajek, nie intoksykujemy się ...itd." a potem dopiero po określeniu kilkunastu warunków materialnych dopiero pada stwierdzenie - "no i intonujemy 16 rund maha mantry Hare Kryszna" - ?
A jak jest w trakcie inicjacji? Najpierw się obiecuje przestrzegać czterech zasad, a potem dopiero intonować określoną liczbę rund maha mantry. Czy to jest zgodne z duchem czystej bhakti, żeby stawiać warunki materialne określające co jest konieczne do intonowania maha mantry?

3. Czy to jest zgodne z tymi nielicznymi stwierdzeniami, że "nie ma żadnych zasad i reguł wymaganych do intonowania maha mantry" - ?

4. I w jaki sposób czysta bhakti może się zamanifestować w sercu osoby, która w umyśle warunkuje jej obecność od przestrzegania zasad materialnych? A mimo to jest to pytanie retoryczne. Odpowiedź jest prosta - może się zamanifestować kiedy chce i gdzie chce i w jakikolwiek sposób chce - ponieważ jest w pełni niezależna.
Mamy tutaj b. ciekawe punkty zrozumienia filozofii.
1.Różnic pomiędzy BVT i SP jest znacznie więcej i tylko ślepy durnowaty, zwiedziony przez iluzoryczną energię umysł optuje na rzecz wyższośći BVT nad SP,i nie dziwi mnie fakt dalszych rewelacji w świetle stawianej tezy o wyższości "mądrości i miłości" BVT nad czynnikiem "strachu i rasie odrazy" serwowanej przez SP. Ciekawym jest fakt że BVT jedne stwierdzenia SB przyjmuje za alegorie a na innych sie opiera, choć nie tak nalezy podchodzić do pism objawionych - WED.
Jeśli takie stwierdzenia padają na forum Vrindy nikt nie raczy oponować dosadnie, to wszyscy ci co mogliby a nie reagują są winni obraz u lotosowych stóp czystego wielbiciela i wszyscy Ci którzy mogą, a nie reagują poniosą konsekwencje w swoim życiu duchowym. Nie mogąc tam pisać pisze tutaj i głęboko w d... mam czy się komuś to podoba czy nie. Chcecie ryzykować życiem duchowym czytajcie te materialistyczne ścieki ja juz tam nie wejde.

2. Nie jest to przypadkiem że są 4 zasady i 16 rund mozna o nich mówić nawymiennie, sahadzija chce, aby zadnych zasad nie było, czysta miłość do Boga manifestowała się spontanicznie w ich sercach podczas tanca rasa przy ognisku i swietle Księżyca (można dorzucić piwko, kiełbaski i suczki jest mądrość i miłość - wiemy co dobre).

3."Nie ma żdnych zasad" - o Siksastace i obrazach świętego Imienia to nie warto juz wspominać.

4. Właśnie w jaki sposób, powiedżcie mi w jaki?!!!! Może, bo będąc niezależna zapewne nie zamanifestuje sie w sercu osoby która obraża lotosowe stopy Śrila Prabhupady. Może nie znaczy musi.

Jeśli ktoś jest szczerze przekonany o "strachu i odrazie rasy" znaczeń SPrabhupady to współczuje ale ja i zapewne tysiące osób odczuwa wdzięczność do autora znaczeń za możliwość ukojenia umysłu w transcedentalnym lesie filozofii.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: ParamatmaDas » 02 lip 2012, 14:40

Kazdy moze uzyskac łaskę. Nawet jesli jest nie dobry. Jeśli jest zły. JEsli jest jak Jagay i Madaj, - byli to ludzie którzy czytali pisma świete po to by wiedziec co jest grzeszne i by potem te gzrechy popełniac. Równiez mamy w przpadku Kryszny, uwolninia demonów, jak np Putana, która udawała kogos innego byle by zabic Pana, Kalija, demon który zatruwał jezioro, i wiele innych. Ojciec Prahlady Mahardza - Hiraniakasipu.

Jesli Kryszna (Lub inna awatra WISZNU) spojrzy łaskowie na dana istotę może ona osiagnac zbawianie. NAjłtwiejszym zaś sposbem zyskania łaski Kryszny jest łaska Czystego Bhakty.

Bhaktowie są z rególy bardzo miłosierni. Jak np Narada, wyzwolił MRigariego - był to myśliwy lubiący sie w zabijaniu zwierzat ale tak by cierpiały powolną smiercia. Nie zabijał ich odrazu ale męczył. Narada- wedrowny, mistyk i miłosierny bhakta oddany Panu, wyzwolił go dzieki swej łace tak ze tenze Mysliwy, bał sie potem nawet nadepnąc na mrówkę. Oczywscie bywa ze Wielbicle Pana sa surowi jak piorun, ale nawet jesli upominają innych w ten sposb jest to dla nich korzystne. W przkładzie gdy Narada przeklnoł dwuch braci, by stali sie drzwami, okazało sie ze potem te dwa drzewa, zostały DOTKNIETE przez Samego BOGA. Kryszna, prezechadzac pomiedzy nimu zachaczył mozdziezem.

Czym sobie jakas istota moze zasłyzyc? Jakimi ucznkami by Bog je dotknoł? Lub by tanczył swymi stopami na głowie Kaliii?

Nie ma takiego sposobu. Nie ma zadnej dobrej czynnosci która mozmy wykonac. To musi byc spotkanie z ABsolutem za Jego Wolna lub wola bhakty. Łaska. Szansa spotkania Czystosci Aboslutnej.

Wedlog C.C zywa istota wedrówje w tym swiecie miliony wcielen - az ktregos razy dzieki niezwyklemu szczesciu spotyka Cztsego Bhakte.. Jedtnie co wtedy mozna zrobic to nie zmarnowac tej szansy. Otworzyc sie na laske. I Sluzyc, lub prznajmij obserowac i chłonac.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 02 lip 2012, 19:13

ParamatmaDas pisze:Wedlog C.C zywa istota wedrówje w tym swiecie miliony wcielen - az ktregos razy dzieki niezwyklemu szczesciu spotyka Cztsego Bhakte.. Jedtnie co wtedy mozna zrobic to nie zmarnowac tej szansy. Otworzyc sie na laske. I Sluzyc, lub prznajmij obserowac i chłonac.
Właśnie! Przepraszam Was mocno i gorąco za uzycie kropkowanego d , ale wiem, że mam racje.
Właśnie wysłuchałem wspomnień bhaktów http://mayapur.tv/ z L.A. o Śrila Prabhupadzie i ostatnią historią była ta jak jedna bhaktinka zadała pytanie na wykładzie Śrila Prabhupadzie:
- Czy w chwili smierci zamiast pomysleć o Krysznie, pomyslę o Tobie czy efekt będzie ten sam?
Po dwóch sekundach zastanowienia Śrila Prabhupada usmiechnął się i odpowiedział:
- (It will be nice, it will be the same) To będzie miłe, to będzie to samo.

Mat
Posty: 67
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:00

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: Mat » 02 lip 2012, 23:10

Czy cytowanie kogoś, nawet jeśli są to, jak trigi pisze "materialistyczne ścieki", nie wymaga podania kto jest cytowany i skąd cytat pochodzi?

Moje wypowiedzi (zacytowane przez trigiego) nie są reprezentatywne dla wszystkich uczestników forum Vrinda, jako że jasno się deklaruję jako nie-bhakta i były członek ruchu Hare Kryszna.

A czy, drogi trigi, oprócz potraktowania moich wypowiedzi jako "obraz u lotosowych stóp czystego wielbiciela", masz jakieś bardziej merytoryczne uwagi?

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 03 lip 2012, 04:42

Mat pisze: 1.nie wymaga podania kto jest cytowany i skąd cytat pochodzi?
2. Moje wypowiedzi nie są reprezentatywne dla wszystkich uczestników forum Vrinda, jako że jasno się deklaruję jako nie-bhakta i były członek ruchu Hare Kryszna.
3. A czy, drogi trigi, oprócz potraktowania moich wypowiedzi jako "obraz u lotosowych stóp czystego wielbiciela", masz jakieś bardziej merytoryczne uwagi?
1. Napisałem ze z Vrindy, kto chce to znajdzie.I im mniej osób wie kto, tym lepiej, bo powodów do dumy brak.
Chodziło mi bardziej o filozoficzną mentalność niz personalnie kto.
Jeśli zabolało to dobrze, bo Twoje wypowiedzi zabolały mnie tez.
2. Są reprezentatywne, jestes aktywnym członkiem forum i zamiast sprostowania błędu filozoficznego , nie było tam czegoś takiego w zamian dysputa krązyła nt. "jeść rybki czy nie" i takie tam dyrdymałki. "Strach i rasa odrazy" SP jak została przedstawiona w opozycji do przesłania "mądrości i miłości" BVT i niezmieniona, tak dysputamci przeszli nad tym do porządku dziennego, wychodzi na to że zgadzają się z Twoim reprezentatywnym zdaniem i chyba tak uważają ze tak jest
- co mnie b. dziwi, bo szanuje te osoby jako wielbicieli.
3.Nie. Rób co chcesz, uważaj co piszesz publicznie o Śrila Prabhuapadzie,
bo strach i rasa odrazy zostanie w Twoim sercu na b. długi czas, co siejesz to zbierasz. Mylisz się drogi Macie.
Mówi ci to człek z byłej kasty sprzedających ksiązki, kasty aforyzmów (po 150 dziennie) Czanakji Pandity wydanych przez Varune (pokłony!), wspomnianych orzechów , kadzideł i obrazów, (naklejki na szczęście nie), gotowaczy prasadam, pujarich, stawaczy na dworcu w Koln z 2 markami w kieszeni, niedoświadczonych zadawalaczy zmysłów,amotorów biznesmenów,
różnie i szybko to przeleciało. (co ja żegnam się z życiem? dopiero 4 krzyzyki mam! :D hehe)

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: padmak » 03 lip 2012, 07:48

Owszem bhakti nie jest ograniczona przez Mat. warunki.
Bhakti podobnie jak ziarno, może zostać zasiana wszędzie.
Ale czy wyrośnie z niej roślinka miłości do Krsny to już zależy od sprzyjających warunków do wzrostu roślinki.
Jeżeli otoczą ją chwasty materialnego zanieczyszczenia, bhakti uschnie i pozostanie po niej wspomnienie. Ale czy miłe wspomnienie? Mat.?

Garuda, wzniosły wielbiciel jadł ryby. Jego roślinka bhakti na tym nie ucierpiała. My nie mamy szponów, skrzydeł i dzioba jak Garuda, więc jedząc ryby niszczymy roślinkę bhakti.

Jeżeli kochająca osoba ostro nie przemówi do rozumu dziecka, zrobi to natura materialna w ostry sposób.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: trigi » 03 lip 2012, 09:46

Każdy ma jakiś garb do wyprostowania zanim z duchową dumą, szczęśliwy stanie prosto, w pełni zaakceptowany przez Krysznę. Czego każdemu i sobie życzę.

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Re: Czy materialista może uzyskać łaskę ?

Post autor: Harry » 03 lip 2012, 10:29

myślę, że warto przypomnieć – w niniejszym kontekście – bezcenny wykład Viśvavasu Prabhu, "Praktyka Świadomości Kryszny":

http://www.nama-hatta.pl/articles.php?article_id=208

ODPOWIEDZ