Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
romar1
Posty: 43
Rejestracja: 26 gru 2008, 15:47

Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: romar1 » 14 kwie 2011, 14:51

Witam,
mam pytanie do społecznośći vaiszanava ;
Czy mozna ofiarować dodatkowe wyrzeczenia w intencji tzn. żeby np. ciało kogoś było zdrowe itp.
Czy można takie wyrzeczenia [ np. dodatkowy post, rezygncja z jakieś przyjemnośći ] realizować w intencji ; nie czyniąc obraz.

z góry dziekuję

Awatar użytkownika
surya108
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 15:01
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: surya108 » 14 kwie 2011, 20:41

W tym procesie ideałem jest niemotywowana służba oddania, lecz zgodnie ze słowami Kryszny w Bhagawadgicie 7.16
"Najlepszy z Bharatów! Wielbią Mnie cztery rodzaje pobożnych: strapieni, poszukujący wiedzy, pragnący bogactw i mędrcy, którzy poznali Brahmana."
Wynika z tego, że proszący o zdrowie jest w kategorii strapionego czyli Kryszna akceptuje taka postawę wielbiciela.
Warto dodać, że ideałem jest 7.17
"Wśród nich najlepszy jest mędrzec, który posiadł prawdę i Mnie tylko z miłością wielbi. Dla niego jestem największa radością a on moją."
Naturalną rzeczą jest, że wielbiciel odruchowo zwraca się do Pana tak w smutku jak i zagrożenia życia i to dobrze o nim świadczy. Źle jest, jeśli prosi o błahostki i traktuje Boga jak "maszynke" do spełniania zachcianek.
Oczywiście należy pamiętać o sposobach praktykowania wyrzeczeń tak by były zgodne z tradycją i wykładnią pism.
Jakiego rodzaju wyrzeczenia i praktyki należy wykonywać? Zapytaj doświadczonego wielbiciela.
Satyameva Jayate

romar1
Posty: 43
Rejestracja: 26 gru 2008, 15:47

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: romar1 » 14 kwie 2011, 21:03

stąd też moje pytanie
nie chcę prosić Kryszny
bo w jakis sposób czuję że byłaby to obraza

Awatar użytkownika
surya108
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 15:01
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: surya108 » 14 kwie 2011, 21:36

romar1 pisze:stąd też moje pytanie
nie chcę prosić Kryszny
bo w jakis sposób czuję że byłaby to obraza
A kogo chcesz prosić? Nie ma lepszej osoby niż Pan Kryszna i od niego ostatecznie wszystko zależy.
Jeśli prosisz o zdrowie swoje czy bliskich to jest to jak najbardziej dobre i autoryzowane. Nie ma mowy o obrazie, Kryszna to twój największy przyjaciel a nie kat, który tylko czeka jak tu ci dowalić.
My jako uwarunkowane żywe istoty na początku drogi duchowej naturalnie nie mamy idealnie czystej świadomości. Doskonali opisani w Bhagawadgicie 7.17 są niezwykłą rzadkością.
Pospolite pojęcie obraz jest często nieprawidłowe i cechuje nowo-nawróconych i fanatyków a ich nie słuchaj. Tak więc, nie lękaj się i bądź sobą a Kryszna to doceni.
Satyameva Jayate

romar1
Posty: 43
Rejestracja: 26 gru 2008, 15:47

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: romar1 » 16 kwie 2011, 17:22

- za całą pewnośćią zanoszenie próśb materialnych [ a takim jest np. czyjeś zdrowie ] dp Pana Ceitani jest obrażliwe [ nie podam tutaj żródła tej informacji; słyszałem to od bhakty ]
- Krysznie powinnismy służyć [ bez interesu i bez sprzeciwu jeśli Kryszna coś chce ]
- od "załatwiania" spraw materialnych są półbogowie ----ale tego prcesu nie pochwalał B.S.

?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: Purnaprajna » 17 kwie 2011, 16:42

romar1 pisze:- za całą pewnośćią zanoszenie próśb materialnych [ a takim jest np. czyjeś zdrowie ] dp Pana Ceitani jest obrażliwe [ nie podam tutaj żródła tej informacji; słyszałem to od bhakty ]
- Krysznie powinnismy służyć [ bez interesu i bez sprzeciwu jeśli Kryszna coś chce ]
Nie jest obraźliwe, jak to wyjaśnił Ci już Surya108, tylko oznacza, że dana osoba nie jest jeszcze czystym bhaktą, a naprawdę bardzo niewielu z nas ma ten status. I dlatego w znaczeniu do Bg 7.22 Śrila Prabhupada mówi: "Kiedy natomiast czysty wielbiciel znajduje się w potrzebie, modli się tylko do Najwyższego Pana. Prośba o korzyść materialną, nie jest jednak oznaką czystego wielbiciela."

Będąc jeszcze uwarunkowanym materialnie, w naturalny sposób będziemy działać w celu spełnienia naszym materialnych pragnień (sakama-karma). Dlatego lepiej, żeby Kryszna był osobą do której zwracamy się o pomoc, niźli, aby w ogóle nie było Go w naszym życiu, tłumacząc się, że obraźliwym jest proszenie Go o materialne rzeczy, co przecież dominuje na tym etapie. Życie duchowe nie jest tylko dwoma przeciwstawnymi kolorami, czarnym i białym, ale w praktyce, głównie odcieniami leżącymi pomiędzy tymi dwoma ekstremami - całkowitym zapomnieniem o Krysznie, i ekstatyczną miłością do Niego.

Jest też duża różnica pomiędzy tym, co powinniśmy robić, a tym, co w rzeczywistości robimy, z powodu różnego poziomu uwarunkowania trzema gunami i zaawansowania duchowego. Dlatego to, co dla jednego będzie polecane, dla drugiego może być niepolecane, chociaż wszyscy dążymy do tego samego, najwyższego standardu duchowej doskonałości. W praktyce, dla jednego może być to linia prosta od A do Z, a dla drugiego będą to esy-floresy wiodące przez wszystkie litery, wszystkich alfabetów świata, czego końcowym efektem będzie jednak takie samo oczyszczenie świadomości i podjęcie czystej służby oddania dla Pana. Dlatego ponownie, widzenie tej kwestii jedynie w czarno-białych kategoriach jest uproszczeniem, które nie zdaje egzaminu w praktyce.

Dodatkowo, w zn. do ŚB 6.9.49 Śrila Prabhupada pięknie wyjaśnia, że szczere proszenie Kryszny o materialną korzyść, będzie miało duchowy rezultat, z powodu miłosierdzia Pana:

"Jeśli ktoś przychodzi do Krsny, aby prosić o jakieś materialne korzyści, Krsna nie daje mu tych materialnych rzeczy, których pragnie. Zamiast tego Pan daje mu inteligencję, aby zapomniał o swoich materialnych pragnieniach i przywiązał się do Jego lotosowych stóp. W takich przypadkach, chociaż krpana modli się do pana Krsny o rzeczy materialne, Pan zabiera mu wszelką jego materialną własność i daje mu rozsądek, aby został bhaktą. Jak Pan oznajmia w Caitanya-caritamrta (Madhya 22.39):

ami – vijna, ei murkhe 'visaya' kene diba?
sva-caranamrta diya 'visaya' bhulaiba


"Jestem bardzo inteligentny. Dlaczego więc miałbym dać temu głupcowi materialną pomyślność? Zamiast tego nakłonię go, aby przyjął nektar schronienia Moich lotosowych stóp i sprawię, że zapomni o złudnej przyjemności materialnej." Jeśli ktoś szczerze modli się do Boga o jakieś materialne rzeczy w zamian za służbę oddania, Pan, który nie jest głupi, tak jak ten nieinteligentny wielbiciel, okazuje mu szczególna łaskę, zabierając mu jego wszelką materialną własność, i stopniowo daje mu inteligencję, aby czerpał zadowolenie jedynie z pełnienia służby Jego lotosowym stopom. Śrila Viśvanatha Cakravarti Thakura komentuje w związku z tym, że jeśli głupie dziecko prosi swą matkę, aby dała mu truciznę, matka, będąc inteligentną, z pewnością mu jej nie da, nawet chociaż o nią prosi. Materialista nie wie, że przyjęcie materialnych bogactw oznacza przyjęcie trucizny, czyli powtarzających się narodzin i śmierci. "

romar1
Posty: 43
Rejestracja: 26 gru 2008, 15:47

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: romar1 » 17 kwie 2011, 21:03

dziękuję za odpowiedź.

utwierdza mnie ona w tym żeby nie prosić Kryszny o materialne rzeczy

"Jeśli ktoś przychodzi do Krsny, aby prosić o jakieś materialne korzyści, Krsna nie daje mu tych materialnych rzeczy, których pragnie."

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: Purnaprajna » 17 kwie 2011, 21:27

Skoro jesteś przekonany, że znasz już odpowiedź, to w jakim celu pytasz?

romar1
Posty: 43
Rejestracja: 26 gru 2008, 15:47

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: romar1 » 20 kwie 2011, 12:40

przepraszam, ale źle mnie zrozumiałeś.
Twoja odpowiedź utwierdza mnie w.... moich przypuszczeniach.Ale są to tylko przypuszczenia.


Po co pytać ludzi na forum o coś co sie już wie . Ja nie wiem

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyrzeczenia - ofiarować w intencji?

Post autor: Purnaprajna » 20 kwie 2011, 13:09

Przepraszam więc, jeżeli źle Cię zrozumiałem.

ODPOWIEDZ