Wychowanie i edukacja w Hinduiźmie

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Wegan89
Posty: 10
Rejestracja: 22 gru 2010, 23:25

Wychowanie i edukacja w Hinduiźmie

Post autor: Wegan89 » 30 gru 2010, 22:48

Drodzy forumowicze Świadomości Kryszny, mam do was przysługę.

Jak już mogliście przeczytac, jestem studentem pedagogiki. W toku tych studiów jest taki przedmiot jak "historia wychowania i myśli pedagogicznej". Oczywiście można się domyślec, że obejmuje on tylko wychowanie w Europie i w obrębie morza Śródziemnego... Ale mnie interesuje jakie wychowanie i szkolnictwo było w obrębie państw kultury hinduistycznej.

Precyzując dokładniej moje pytanie interesuje mnie jego rozwój historyczny od pierwszych starożytnych wzmianek. Teorie wychowania i szkolnictwa wielkich hinduskich filozofów i myślicieli (tj. Gandi, czy Bhaktivedanta), oraz ich wpływ na pedagogikę i edukację w praktyce, Jaki w danej epoce i okresie na wychowanie miało wpływ państwo, kościół, wychowanie religijne i rodzinne. Jaka była szkoła,jej poziomy i szczeble edukacji, czego uczono, jakich przedmiotów, czy stosowano kary fizyczne. Interesuje mnie też szkolnictwo wyższe, zawodowe, kapłańskie. Jak się rozwijały uniwersytety, jaki był poziom ludzi wykształconych a jaki analfabetyzmu. W jakich latach dziecko musiało iśc do szkoły i do kiedy w niej pozostawało. Jak wyglądało wychowanie w rodzinie, czyli jaka była rola matki a jaka ojca i czy było zależne od majętności(np. w Europie dzieci arystokratów były wychowywane przez tzw. mamki). Czy istniało wychowanie stanowe. Interesują mnie też szkoły świeckie i kościelne. Jak i podręczniki i księgi z których się uczono. Oraz wpłych innych religii (chrześcijańskich lub muzułmańskich) na wychowanie. Oraz ważna jest aktywnośc fizyczna (w Europie wf był w strożytności, w średniowieczu zanikł, i powrócił dopiero w XVIw.-renesansie). Czy było coś takiego jak niewolnictwo i czy niewolnik miał prawo edukacji (dla ciekawostki podam fakt że w starożytności niewolnik nie miał możliwości edukacji i pedagogiem zostawał niewolnik niezdolny do pracy fizycznej, jego zadaniem było prowadzenie dziecka do szkoły).
Oraz wszystkiego co jest związane z edukacją, szkolnictwem, wychowaniem.

Szczerzę będę wdzięczny za te informacje. Mogą to byc interpretacje własne, cytaty i publikacje czyjeś, oraz fragmenty jakiś książek.
Z chęcią przyjmę propozycje przeczytania jakiś książek.
A teraz pozdrawiam i wrócę tu we ferie jak już wspominałem w innym poście.

Wegan89
Posty: 10
Rejestracja: 22 gru 2010, 23:25

Re: Wychowanie i edukacja w Hinduiźmie

Post autor: Wegan89 » 30 gru 2010, 22:51

Oraz interesuje mnie rola kobiety, bo w poprzednim poście zapomniałem tego rozwinąc. Czyli czy w danej epoce mogła wychowywac dziecko, jak nie to kto to robił, czy miała prawa publiczne, czy mogła się uczyc i jaką ogólną role odgrywała...
Z chęcią też się zapoznam z jakimiś kobietami co odegrały jakiś ważny etap na rozwoju pedagogiki lub w poglądach ludzi.

ODPOWIEDZ