Pytanie o płeć Boga

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Masato

Pytanie o płeć Boga

Post autor: Masato » 06 paź 2010, 14:58

Witam !

Dusza po śmierci może wcielić się w nowe ciało człowieka, zwierzęcia lub rośliny. Może wcielić się w ciało mężczyzny lub kobiety.

Czy Kryszna jest mężczyzną czy jest on ponad płcią czyli nie ma płci ?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Purnaprajna » 06 paź 2010, 23:44

Masato pisze:Czy Kryszna jest mężczyzną czy jest on ponad płcią czyli nie ma płci ?
Kryszna jest parama-puruszą, czyli jedynym pierwotnym mężczyzną. Natomiast wszystkie żywe istoty, są w kategorii prakriti, czyli są rodzaju żeńskiego, niezależnie od płci posiadanych przez nas ciał, z którymi my uwarunkowane dusze, fałszywie się utożsamiamy, w naszych szalonych zapędach stania się Kryszną.

Masato

Re: Pytanie

Post autor: Masato » 07 paź 2010, 18:14

Więc w niebie u boku Pana Kryszny są same kobiety i ja jak i moi znajomi, bliscy będziemy kobietami ?
Nie będę związany z osobami które bardzo kochałem ?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Purnaprajna » 07 paź 2010, 21:08

Masato pisze:Więc w niebie u boku Pana Kryszny są same kobiety i ja jak i moi znajomi, bliscy będziemy kobietami ?
Nie będę związany z osobami które bardzo kochałem ?
Ontologicznie, czyli w kategoriach duchowych bytów (w sanskrycie tattwy), tak, wszyscy jesteśmy rodzaju żeńskiego, gdzie rodzaj męski, czyli purusza, oznacza odbiorcę przyjemności, a rodzaj żeński, czyli prakriti, oznacza obiekt sprawiający przyjemność najwyższemu puruszy, Śri Krysznie. Jeżeli natomiast chodzi o rasę, czyli o duchowe interakcje z Kryszną, to zakochana w Krysznie dusza posiada swoją własną transcendentalną formę w świecie duchowym, która w najlepszy sposób odzwierciedla jej specyficzną miłość do Niego.

Przykładowo, w świecie duchowym, w zależności od pragnienia duszy, może ona przyjąć transcendentalną formę ojca, matki, wujka, ciotki, babki, dziadka, siostry, brata, przyjaciela, przyjaciółki etc., czy nawet żony Kryszny. Jednak, te doskonałe dla ukazania natury swego specyficznego przywiązania do Kryszny duchowe formy, nie mają absolutnie nic wspólnego z materialną płcią, czyli materialnym rodzajem żeńskim, lub męskim. Innymi słowy, nasze obecne materialne i tymczasowe ciało wraz z jego płcią, nie ma nic wspólnego z naszym wiecznym duchowym ciałem, i naszą rolą w wiecznych, transcendentalnych rozrywkach Kryszny.

Jeżeli chodzi o osoby, które kochasz, to w świecie duchowym też są kochające się nawzajem rodziny, z tym, że ich życie jej całkowicie poświęcone Krysznie. Przykładowo, matka i ojciec Kryszny dbają o Niego, a Jego przyjaciele i przyjaciółki spędzają mile z Nim czas na transcendentalnym zabawach. Oprócz braku świadomości Kryszny, różnica pomiędzy życiem w świecie materialnym, a życiem w świecie duchowym jest taka, że w świecie materialnym, w przeszłości przeszliśmy przez niezliczoną ilość wcieleń, zarówno żeńskich, jak i męskich, we wszystkich istniejących we wszechświecie gatunkach życia, włącznie z jeżem, pokrzywą i murzynkiem Bambo, o czym w momencie śmierci natychmiast zapominamy. Natomiast ciało duchowe jest wieczne, zawsze w pełni wszystkiego świadome i transcendentalnie szczęśliwe.

A więc, mówiąc o ukochanych Ci osobach, które z nich dokładnie masz na myśli? Te z Twego wcielenia nr. 19048394837829738273849345611863907744007, jako stułbiopodobna istota, żyjąca na innej planecie niż Ziemia, czy też może z wcielenia nr. 857483728498327283746178378993347631827654884999390028232, jako parający się tanim fryzjerstwem eunuch, w rejonach obecnej Tajlandii, w XIII wieku p.n.e? To jest pytanie retoryczne, a więc nie musisz na nie wcale odpowiadać, przyjacielu. :)

Czy czytasz już "Bhagawad-gitę Taką Jaką Jest" Masato?

Masato

Re: Pytanie

Post autor: Masato » 07 paź 2010, 22:41

Tak szczerze to nie wyobrażam sobie życia duchowego.
W świecie duchowym(zakładając że tam będę kiedyś) z tego co wynika będę kobietą i będę sprawiać przyjemność najwyższemu panu Krysznie.
Z drugiej części napisanego tekstu rozumiem że jeżeli moja dusza będzie pragnęła przyjąć transcendentalną formę mężczyzny to nim będę.
Tu potrafimy kochać partnera, zakładać rodziny, dbamy o swoje ciało, umiejętności itp. Z tego co wynika to tam tego nie będzie można. Nie będę mógł mieć żony,rodziny itp.
Bhagawad-gitę czytałem jak zacząłem się bliżej interesować Bogiem ale była to książka wypożyczona z biblioteki. Własnej nie posiadam. Znalazłem w domu książkę "Krsna źródło wiecznej przyjemności" dowiedziałem się troszkę o życiu Pana Kryszny na ziemi.
Co do wcześniejszego pytania to gdzieś przeczytałem że osoby które są mi teraz bliskie też były mi bliskie we wcześniejszych wcieleniach. Lakszmi towarzyszy wszystkim wcieleniom Panu Krysznie czy w naszym przypadku może tak być ?
Więc moje ukochane osoby z wcielenia np. 19048394837829738273849345611863907744007 mogą być mi ukochane zarówno i teraz jak i w wcieleniu np. 857483728498327283746178378993347631827654884999390028232 a nawet jak byłem wcieleniem w rejonach obecnej Tajlandii, w XIII wieku p.n.e :)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Purnaprajna » 07 paź 2010, 23:44

Masato pisze:Tak szczerze to nie wyobrażam sobie życia duchowego.
Naprawdę łatwo je sobie wyobrazisz i zrozumiesz, jeżeli zaczniesz regularnie intonować transcendentalną wibrację dźwiękową w postaci maha-matry:

Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Kryszna jest w naszych sercach, i to On daje nam inteligencję umożliwiającą nam poznanie Go i osiągnięcie Go. Ta mantra nie jest różna od Kryszny, i nie pochodzi z tego świata. Przez samą swoją obecność na naszym języku i w umyśle, z łatwością otwiera ona, dotychczas tajemnicze i niezrozumiałe dla nas wrota transcendencji. Nasza wiara w Boga jest na tyle użyteczna, na ile stanowi dla nas inspirację do gloryfikacji Boga, poprzez intonowanie Jego świętych imion.

Jednocześnie, należy studiować naukę o Bogu, u będącego czystym wielbicielem Kryszny mistrza duchowego. Pod tym linkiem znajdziesz książki Śrila Prabhupada w języku polskim: http://biblioteka.nama-hatta.pl/
Masato pisze:Tu potrafimy kochać partnera, zakładać rodziny, dbamy o swoje ciało, umiejętności itp. Z tego co wynika to tam tego nie będzie można. Nie będę mógł mieć żony,rodziny itp.
Nie, nie ma takiego problemu. :) Wygląda na to, że umknął Twojej szanownej uwadze poniższy fragment:
Jeżeli chodzi o osoby, które kochasz, to w świecie duchowym też są kochające się nawzajem rodziny, z tym, że ich życie jej całkowicie poświęcone Krysznie.
Masato pisze:Co do wcześniejszego pytania to gdzieś przeczytałem że osoby które są mi teraz bliskie też były mi bliskie we wcześniejszych wcieleniach. Lakszmi towarzyszy wszystkim wcieleniom Panu Krysznie czy w naszym przypadku może tak być ?
Teoretycznie tak może być, ale w praktyce, w świecie materialnym, dwie uwarunkowane żywe istoty spotykają się i przebywają ze sobą przez jakiś czas, po czym oddalają się od siebie, niczym spotykające się nagle i płynące wspólnie przez jakiś czas po rzece dwie słomki, które prędzej, czy później rozdzielają się, z powodu zewnętrznych nacisków i sytuacji. Nasze materialne przywiązanie do osób, przedmiotów, czy miejsc fluktuuje w zależności od mieszanki 3 materialnych gun (dobroci, pasji i ignorancji), w których przyjmujemy schronienie.

Dlatego wieczna miłość i przywiązanie do powyżej wspomnianych rzeczy, czy osób nie istnieje w świecie materialnym. Przez jakiś czas, może nawet przez kilka czy kilkanaście wcieleń, nasze materialne zmysły i umysł czują atrakcję do pewnych osób/rzeczy, które są konstruktem 3 specyficznych gun, a potem nasze zainteresowania się zmieniają, i inna mieszanka gun zajmuje ich miejsce, i staje się dla nas bardziej smakowita. Taka jest niestała natura kapryśnego, materialnego umysłu uwarunkowanej duszy. Jedna porcja pysznych lodów sprawia nam przyjemność, natomiast codzienne jedzenie 30 porcji tych samych pysznych lodów staje się dla nas torturą. Ta sama rzecz, a odwrotna reakcja. Podobnie dzieje się z osobami, choć może na przestrzeni jednego życia, trudno czasami nam to zauważyć.

Tylko w świecie duchowym i w duchowym ciele wolni jesteśmy od doświadczania uczucia permanentnej utraty ukochanych nam osób, oraz tymczasowości objawiającej się w postaci powtarzających się narodzin, chorób, starości, a także totalnego zapomnienia, serwowanego nam podczas naszej fizycznej śmierci. Tam nie ma 3 materialnych gun, a transcendentalny smak miłości do Boga, w każdym momencie ekspanduje w nieskończoność, dostarczając nam tym samym, coraz to nowych, nieznanych nam dotychczas doznań i uczuć, które nigdy się nie nudzą, i których coraz bardziej jesteśmy spragnieni.

Masato

Re: Pytanie

Post autor: Masato » 04 lis 2010, 22:02

Na stronie głównej przeczytałem Diwali 5.11.2010, co to jest Diwali i na czym polega ?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 04 lis 2010, 22:57

Diwali - Święto powstałe z upamiętnienia zwycięstwa Ramy nad Rawaną i jego armią (innej, demonicznej rasy ludzi apropo, którzy wtedy zamieszkiwali Lankę). Mieszkańcy Ayodhyi, ponieważ już był wieczór zapalili tysiące lamp aby armia Ramy mogła łatwo trafić do miasta. Chociaż święto ma rodowód duchowy, obchodzi się też w ten dzień Nowy Rok Indyjski, który jest świętem narodowym w Indiach i obchodzony jest przez ludzi różnych wyznań, sikhów, muzułman. Samo ustanowienie nowego roku jest sprawą umowną i w Indiach są różne daty uznawane przez różne tradycje za "nowy okres rozliczeniowy".

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: padmak » 05 lis 2010, 00:28

No to Kochani :)
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
HAPPY DIVALI

Dziś u nas w domu wszędzie płoną świeczki w oczekiwaniu na pomyślne przybycie Pana Ramaczandry i wszystkich jego Towarzyszy.

Masato

Re: Pytanie

Post autor: Masato » 05 lis 2010, 01:18

Dziękuje za odpowiedz !
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU !
HAPPY DIVALI !

ODPOWIEDZ