Język Boga

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Gopikanta
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2010, 14:08

Język Boga

Post autor: Gopikanta » 01 lip 2010, 03:42

Chociaż Stary Testament był spisany głównie po aramejsku to językiem modlitw ortodoksyjnych Judaistów pozostaje hebrajski, w nim są odprawiane nabożeństwa w synagogach i w takim języku odmawiane są modły, pomimo iż Żydzi wykształcili swój nowy język zwany Idisz, niewielu się do swego Boga modli w Idisz

Nowy testament został spisany po grecku a w Watykanie wszystkie encykliki papieskie są tytułowane po łacinie, Jeszcze stosunkowo niedawno bo w 1969 roku msze święte w rzymsko-katolickich kościołach na cakłym swiecie odprawiano wyłącznie po łacinie, w następstwie mozolnych zmian ustalonych na Soborze Watykańskim Drugim zaczęto wreszcie wprowadzać msze święte w językach narodowych, co stało się barzdiej zrozumiałe dla wiernych nazywanych wcześniej plebsem z powodu ich nieznajomosci łaciny.

I wreszcie zrówno tybetański Buddyzm jak i system wedyjski posługują się sanskrytem, językiem w którym spisano wedy, upaniszady, sutry, purany i inne świete ksiegi Hinduizmu. Słyszałem z wykładu Śri Plahlad Narashimha, że sanskryt jest matką wszyskich języków i z niego pochodzi ogromna liczba okresleń w różnych językach europejskich, słyszałem także, że sanskryt jest jezykiem duchowym i dlatego powinniśmy intonować mantry w tymże języku do Kryszny, czy też różnych jego form i ekspansji na czele z mahamantra Hare-Kryszna napisaną równiez w sanskrycie.

Ale sanskryt jest językiem niezwykle trudnym i jego nauczenie się zajęłoby nam wiele lat a i tak nie znalibyśmy go płynnie. I wszelkie wersety wymagaja tłumaczeń na narodowe jezyki, w naszym przypadku z sanskrytu na angielski, a dopiero później z angielskiego na polski.
Efektem czego jest również róznorodna wymowa fonetyczna wielu sanskryckich słów, , Każdy ma w końcu swoje narodowe lub lokalne przyzwyczajenia w akcentowaniu sylab, lub inne naleciałości gwarowe.

Czy zatem moje naturalne pragnienie złożenia hołdu Bogu najwyższemu w moim narodowym języku, jakim jest polski bedzie przez Boga przyjete za równie ważną modlitwę? W końcu jest Bogiem wszechmocnym i wszechwiedzącym i doskonale wie co chcę poprzez swoją modlitwę wyrazić...
Często przed snem wymawiam te słowa "O najwyższa osobo Boże usłysz moje wołanie i spójrz na swojego sługę i wielbiciela, jakim staram się być, pomóż mi w zmaganiach z tą natura materialną w jakiej muszę żyć i oświeć mój umysł abym mógł dostapić twej łaski..."
Czy taka modlitwa również zostanie wysłuchana przez Krysznę?
Nie wierzę w UFO, ono po prostu istnieje. Wierzę tylko w Boga!

Awatar użytkownika
Green_lake
Posty: 396
Rejestracja: 30 kwie 2007, 17:25
Lokalizacja: z jeziora, z zielonego jeziora
Kontakt:

Post autor: Green_lake » 01 lip 2010, 08:22

Ja mysle, że nie ważny zupelnie jest tutaj język ale szczerość.

A w kwestii jidisz to powstał on w Niemczech i uzywany był przez żydów askenazyjskich, tutaj z naszego lokalnego podwórka. Zyskał jako taką popularność w XIX wieku ale nie można absolutnie twierdzić że hebrajski zoastał przekształcony w jidisz bo obecnie jest jidisz raczej na wymarciu.
[i]"Jedyną stałą rzeczą jest zmiana"[/i]

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Język Boga

Post autor: Mathura » 02 lip 2010, 10:19

Gothfryd pisze:
Czy zatem moje naturalne pragnienie złożenia hołdu Bogu najwyższemu w moim narodowym języku, jakim jest polski bedzie przez Boga przyjete za równie ważną modlitwę? W końcu jest Bogiem wszechmocnym i wszechwiedzącym i doskonale wie co chcę poprzez swoją modlitwę wyrazić...
Często przed snem wymawiam te słowa "O najwyższa osobo Boże usłysz moje wołanie i spójrz na swojego sługę i wielbiciela, jakim staram się być, pomóż mi w zmaganiach z tą natura materialną w jakiej muszę żyć i oświeć mój umysł abym mógł dostapić twej łaski..."
Czy taka modlitwa również zostanie wysłuchana przez Krysznę?
Będzie wysłuchana przez Krysznę. Nie ma co do tego wątpliwości. Wszak On słyszy wszystko i widzi wszystko.

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Post autor: Mathura » 05 lip 2010, 10:12

Dodam jeszcze fragment z Nektaru oddania opisujący jedną z cech Kryszny. Kryszna rozumie nie tylko język polski (choć bardzo on trudny i poplątany ) ale i wszystkie inne języki, w tym również mowę zwierząt. Więc nie masz co się martwić. :)

7. Wspaniały lingwista

Śrila Rupa Gosvami mówi, że wspaniałym lingwistą jest nazywana ta osoba, która zna języki różnych krajów-szczególnie język sanskrycki, którym rozmawia się w miastach półbogów jak również inne języki, łącznie z językami zwierząt. Z tego oznajmienia wynika; że Krsna może zrozumieć język zwierząt i może się nim posługiwać. Pewna stara kobieta we Vrndavanie, obecna tam w czasie rozrywek Krsny, pewnego razu powiedziała w zdumieniu: "Jakież to zdumiewające, że ten Krsna, który posiadł serca wszystkich młodych dziewcząt Vrajabhumi, biegle rozmawia językiem Vrajabhumi z gopi, podczas gdy z półbogami rozmawia w sanskrycie, a językami zwierząt może rozmawiać nawet z krowami i bawołami! Podobnie, kiedy posługuje się językiem prowincji Kaszmir, jak również językiem papug i innych ptaków, oraz językami najbardziej powszechnymi, jest On tak pełen ekspresji!" Wypytywała ona gopi, w jaki sposób Krsna posiadł biegłość w tak wielu różnych językach.

Awatar użytkownika
Gopikanta
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2010, 14:08

Post autor: Gopikanta » 06 lip 2010, 02:26

Mathura pisze:Dodam jeszcze fragment z Nektaru oddania opisujący jedną z cech Kryszny. Kryszna rozumie nie tylko język polski (choć bardzo on trudny i poplątany ) ale i wszystkie inne języki, w tym również mowę zwierząt. Więc nie masz co się martwić. :)

7. Wspaniały lingwista

Śrila Rupa Gosvami mówi, że wspaniałym lingwistą jest nazywana ta osoba, która zna języki różnych krajów-szczególnie język sanskrycki, którym rozmawia się w miastach półbogów jak również inne języki, łącznie z językami zwierząt. Z tego oznajmienia wynika; że Krsna może zrozumieć język zwierząt i może się nim posługiwać. Pewna stara kobieta we Vrndavanie, obecna tam w czasie rozrywek Krsny, pewnego razu powiedziała w zdumieniu: "Jakież to zdumiewające, że ten Krsna, który posiadł serca wszystkich młodych dziewcząt Vrajabhumi, biegle rozmawia językiem Vrajabhumi z gopi, podczas gdy z półbogami rozmawia w sanskrycie, a językami zwierząt może rozmawiać nawet z krowami i bawołami! Podobnie, kiedy posługuje się językiem prowincji Kaszmir, jak również językiem papug i innych ptaków, oraz językami najbardziej powszechnymi, jest On tak pełen ekspresji!" Wypytywała ona gopi, w jaki sposób Krsna posiadł biegłość w tak wielu różnych językach.
Dziękuję Ci za tę odpowiedź, daje mi ona oparcie i pewność, że wielki, transcendentalny Bóg może i chce mnie zrozumieć. Dziękuje tez Ci za bardzo specyficzny prezent, korale Japa Mala, wiedz, że nie kurzy się on na półce, tak, obracam go miedzy palcami kilka razy dziennie , tak dałeś mi specyficzny prezent, bo to duże zobowiazanie...

Tylko nie rozumiem jednego, po tygodniu dopiero zauważyłem, że korali w jednej rundzie nie jest 108 + 1 a jest ich dokładnie 113 + 1 Czy to jeszcze jeden psikus Kryszny??????????:D
Nie wierzę w UFO, ono po prostu istnieje. Wierzę tylko w Boga!

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Post autor: Mathura » 06 lip 2010, 13:17

Ha. Nie wiedziałem, że te mala mają więcej korali. Ale lepiej, że jest ich więcej niż miałoby być ich mniej. :)
Bardzo się cieszę, że korale nie pokrywają się kurzem i mam nadzieję, że dzięki łasce Kryszny tak już pozostanie.
A na dowód tego, że łaska Kryszny na Ciebie spływa wkleję kolejny fragment z Nektaru oddania przedstawiający inną z cech Kryszny.

17. Wdzięczny

Wdzięczną jest nazywana ta osoba, która jest świadoma dobroczynnych aktów swojego przyjaciela i nigdy nie zapomina jego służby. W Mahabharacie Krsna mówi "Kiedy byłem z dala od Draupadi, płakała ona, wołając, He Govinda!' To nawoływanie Mnie zadłużyło Mnie u niej, i ten dług wdzięczności stopniowo rośnie w Moim sercu!" Ta wypowiedź Krsny dowodzi, że bhakta może zadowolić Najwyższego Pana jedynie poprzez nawoływanie Go, "He Krsna! He Govinda!"

Maha-mantra (Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare; Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare) jest po prostu nawoływaniem Pana i Jego energii. Więc możemy wyobrazić sobie, jak bardzo Najwyższy Pan zobowiązany jest tym, którzy bezustannie nawołują Go wraz z Jego energią. Nie jest możliwe, aby Pan kiedykolwiek zapomniał takiego bhaktę. Wers ten wyraźnie oznajmia, że każdy kto zwraca się do Pana, natychmiast przyciąga uwagę Pana, który na zawsze pozostaje jego dłużnikiem.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Język Boga

Post autor: ParamatmaDas » 27 sie 2012, 17:40

W KOsciele Katolickiem byla kiedys afera bo objawinia maryjne z Vatimy bylo w jezyku miejsowym w dialekcie mijsowych pasterzy. KOscil nie chcial na poczatku uznac, bo uznawano ze gdyby Bog chial przemowic zrobilby to w jezyku literackim a nie jakims slangu wiejskim:)

Ostecznie po powolniu wielu komisji ustalono ze jednak jest to autentyk. Mysle ze u nas tez moze tak byc, jest zasada by nie zminiac w naskrcie niczego, z drugiej strony jest to zasada spoleczna. Bog jest ponad tym. Ciekawstka moze bcy tez to ze w starzytnej Mezopotami uwazano ze "niebo i gwiazdy to jezyk Bogow" kto nauczy sie czytac z nieba ten zrzumie co Oni do nas mowia.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Język Boga

Post autor: trigi » 28 sie 2012, 11:39

ParamatmaDas pisze:W KOsciele Katolickiem byla kiedys afera bo objawinia maryjne z Vatimy.
Fatimy, Prabhu, v jest przy f, ale g jest przy t, a objawienia z vagimy nie brzmią atrakcyjnie.
Gopikanta pisze: Ale sanskryt jest językiem niezwykle trudnym i jego nauczenie się zajęłoby nam wiele lat a i tak nie znalibyśmy go płynnie.
Słowo api i ca są przysłówkami i mogą być użyte praktycznie dla każdego celu. Słowo ca, czyli "i" może nadać siedem różnych znaczeń całej konstrukcji zdaniowej.
Jak zmieni sie jedna literke to juz nic nie da sie zrozumieć.

Awatar użytkownika
Mezamir
Posty: 258
Rejestracja: 26 gru 2012, 19:01

Re: Język Boga

Post autor: Mezamir » 26 sty 2013, 13:12

Czy zatem moje naturalne pragnienie złożenia hołdu Bogu najwyższemu w moim narodowym języku, jakim jest polski bedzie przez Boga przyjete za równie ważną modlitwę?
"JĘZYK I TOŻSAMOŚĆ. Język ojczysty, język narodu charakteryzuje określoną wspólnotę, łączy daną grupę. Mówiąc językiem ojców wyrażamy ducha narodu, bez niego nie umiemy wyrazić siebie, tego kim naprawdę jesteśmy.

Jeden z indiańskich uczniów powiedział ( uczeń rządowej szkoły katolickiej , w której siłą umieszczano dzieci indiańskie): “ kiedy zakazano nam mówić naszym własnym językiem grożąc karą cielesną, płakałem ,bo oznaczało to , że kiedy będę się modlił w mowie angielskiej do naszych Duchów nie zostanę przez nie zrozumiany i tak stracę możliwość modlenia się i łączenia się z Duchami”.

Szkoły katolickie , luterańskie czy ogólnie mówiąc oparte na chrześcijaństwie, powołane przez rząd Stanów Zjednoczonych i Kanady (tzw Boarding and Residential Schools) w celu “ucywilizowania” Indian, prowadzone przez księży i zakonnice, to koszmar większości Tubylców Ameryki. Powstały w 1879 roku i funkcjonowały do 1990 roku. Działały pod hasłem “KILL THE INDIAN SAVE THE MAN” (zabij Indianina ocal człowieka) i skutecznie dążyły do “wyprania” Indian z tożsamości.

Tragiczne fakty całego tego przedsięwzięcia to przede wszystkim zabieranie rodzicom dzieci siłą. Kiedy skończyły 5-6 lat, wywożono je daleko do szkół, na 7-9 lat, zrywając więzy dzieci z rodziną żyjącą w rezerwacie.Zakazywano mówić językiem plemienia, odprawiać jakiekolwiek rytuały czy obrzędy, zakazywano modlitw, noszenia ubrań indiańskich czy swiętych rekwizytów, obcinano długie włosy chłopcom, które w wierzeniach są źródłem mocy i siły. Takie “ogołocone” ze wszystkiego dzieci, zastraszone i pogrążone w smutku oraz tęsknocie za rodziną, w imię Boga i Jeszua Chrystusa, nawracano biciem, poniżaniem, wmawiając, że dopóki nie będą jak Biali, nie są ludźmi tylko dzikusami, których Bóg nie kocha. Wykorzystywano dzieci do ciężkiej pracy, prowadzono na nich doświadczenia i eksperymenty “naukowe” (używano także elektrowstrząsów). Dzieci te były wykorzystywane seksualnie, zarówno przez księży jak i zakonnice. Wiele tysięcy dzieci zaginęło bez śladu, nigdy już nie wróciły do domu. Po latach znajdowano pojedyncze lub też masowe groby w pobliżu szkoły. Rodziny zabitych dzieci nigdy nie zostały nawet poinformowane o ich śmierci i jej przyczynach. Powszechnie stosowana była również sterylizacja. Dzieci chodziły do lekarza szkolnego na zabieg, nie wiedząc nawet czemu zostały poddane."
http://bialczynski.wordpress.com/2011/0 ... polnocnej/

"Rosyjski biofizyk i biolog molekularny dr Piotr Garjajew i jego koledzy – badali również wibracyjne zachowanie się DNA. W wielkim skrócie, założenie miało brzmieć: „żywe chromosomy funkcjonują podobnie jak holograficzne komputery, używając wrodzonego DNA promieniowania laserowego.” Oznacza to, że byli oni w stanie, np. modulować pewne wzorce częstotliwości ( takie, jak dźwięk) w formie podobnej do promienia laserowego, które wpływały na częstotliwości DNA a zatem i na samą informację genetyczną.

Rosyjscy lingwiści odkryli, że kod genetyczny – a specjalnie owe ‘bezużyteczne 90%’ – podlega tym samym prawom, co wszystkie nasze ludzkie języki."
http://wolnemedia.net/ezoteryka/rosyjsk ... ydarzenia/

Awatar użytkownika
Mezamir
Posty: 258
Rejestracja: 26 gru 2012, 19:01

Re: Język Boga

Post autor: Mezamir » 28 sty 2013, 10:58

http://www.animezone.pl/odcinki-online_ ... onmyouji_9

6:21 ;)
Szkoda że u nas nie robi się takich filmów
odwołujących się do folkloru i rdzennej tradycji.

ODPOWIEDZ