Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: Yogi Krishnaram » 05 lut 2009, 13:52

Mam pytanie odnośnie wersetu z Mahabharaty, który rozróżnia piekła na tymczasowe i wieczne. Jest cytowany w komentarzu do Wedantasutry Śrila Baladeva Vidyabhushany 3.1.16. Zgodnie z nim istnieje sidem piekieł, pięć pierwszych jest tymczasowych (raurava, mahaan, vahni, vaitaranii, kumbhiipaaka) oraz dwa wieczne (tamisra i andhatamisra). Czy oznacza to, że część osób będzie skazana na wieczny pobyt w piekle?

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Post autor: Gauri » 05 lut 2009, 16:30

Ciekawe !
Mysle ze te 2 wieczne piekla zapełniane sš ludzmi ,ktorzy takimi pieklami straszš..... wieczne potepienie Cie czeka, innowierco :twisted: :D

Jednak czytałem kiedys w s.Bhagavatam ze najciezsze piekla zaliczja CI ktorzy mieli wiedze ,ale ją odrzucili,czy nadurzywali jej, w imie swoich grzesznych pragnien.
Ale nie jestem pewien czy mowa tam byla o wiecznych piekłach.wedlug Garuda purany ,jeden dzien bycia w piekle to 100la na ziemi,wiec w tej perspektywie to bycie tam np,100lat to cała wiecznosc.Moje rozwazania są czysto teoretyczne,nie posiadam ,bardziej szczegołowej wiedzy w tym temacie.

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 05 lut 2009, 18:48

Wydaja się że nawet po wielu wielu latach spędzonych w takim piekle da się z niego wydostać, choć muszą to być straszne katusze.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Post autor: Gauri » 06 lut 2009, 08:12

Tak wyobraz sobie ze chce ci sie pic ,a jedyneco dostaniesz do picia to gorący - Palący ołow.
Tam te Ciała są bardzo wytrzymale,stworzone do cierpienia.
garuda purana opisuje ze keidy pojawiają sie Yamaduci ze swymi mistycznymi linami,do pętania grzesznika, juz sam ich zapach i odglosy strasznego skowytu zwierząt (podobnych dio psow) powoduje ze juz na łozu smierci taka osoba robi w galoty.,co moze wskazywac na to ktorą bramą opusci to ciało i do jakiego piekła sie uda,potem podroz do Yamaraja przez ochydną rzeke pełną włosow ,flegmy uryny itd itp,jest opis ze kiedy owa dusza płynie przez tą rzeke wydaje jej sie ze brzeg po drugiej stronie oddala sie i wtedy zaczyna panikowac i połykjac owe substancje z rzeki.
Jesli chodzi o Bhaktow ,czy ich rodziny (poboznych) Yamaduci wcale nie jawiąsie w tak straszny sposob,są bardzo eleganccy i kurtuazyjni,przepływają piekną łodzia przez piekną rzeke ,a swoich przodkow,mogą widziec czasami w dostojnym towarzystwie Yamaraja..... :D
podobno waraha i nrsimha purana obfitują w wieksze szczegoły w tej materii

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: Narayana » 25 wrz 2011, 08:44

Wieczne piekło ?

Wieczne niekończące się piekł ciągłe palenie ciała przez ogień a gdy skóra się spali dostajemy nową która spala się na nowo i tak cały czas dzień po dniu rok za rokiem.... miliardy miliardów lat cały czas cierpienie ogień pali ciało.... i wciąż to samo ogień piekielny po miliardach miliardów lat ogień.... i tak w nieskończoność już nigdy nie przestanie palić ogień... nigdy stąd nie wyjdę....?

Najstraszniejsze jest to że ma się świadomość że już nigdy się z stamtąd nie wydostaniemy.

Jeżeli tak jest to wypada na to że Bóg jest okrutny? Niektórzy twierdzą że piekło oznacza nieistnienie.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: Purnaprajna » 25 wrz 2011, 15:35

Yogi Krishnaram pisze:Mam pytanie odnośnie wersetu z Mahabharaty, który rozróżnia piekła na tymczasowe i wieczne. Jest cytowany w komentarzu do Wedantasutry Śrila Baladeva Vidyabhushany 3.1.16. Zgodnie z nim istnieje sidem piekieł, pięć pierwszych jest tymczasowych (raurava, mahaan, vahni, vaitaranii, kumbhiipaaka) oraz dwa wieczne (tamisra i andhatamisra). Czy oznacza to, że część osób będzie skazana na wieczny pobyt w piekle?
Zgodnie z doktryną Gaudija Wajsznawizmu, dżiwa nigdy wiecznie nie cierpi w piekle, gdyż stałoby to w jawnej sprzeczności z resocjalizacyjnym, a tym samym z tymczasowym charakterem naraki. Dlatego termin anitya-naraka (tymczasowe piekła) i nitya-naraka (wieczne piekła) muszą odnosić się do czego innego, niż do koncepcji piekła zbliżonej chrześcijańskiej.

Aczkolwiek nie byłem w stanie znaleźć wiele na ten temat, to jedna z opcji jest taka, że bardzo grzeszne dżiwy pozostają w nitya-naraka przez cały okres ich funkcjonowania, co można uznać jako nitya. Innymi słowy, dusze przebywające w nitya-naraka byłyby z nich uwalniane w momencie zniszczenia tych piekieł wraz z końcem życia Brahmy (prakritika-samstha), lub w momencie zawieszenia ich funkcji podczas końca dnia Brahmy (naimittika-samstha), kiedy są one zalewane wodą, a przebywające w nich żywe istoty są unicestwiane, i pozostają w stanie awjakta.

Aczkolwiek powyższe jest jedynie moją spekulacją, to faktem jest, że Madhwa-siddhanta opisuje nitya-naraka, jako miejsce, którego dżiwy nigdy nie opuszczają, co widziane przez pryzmat istnienia cyklu częściowego i globalnego zniszczenia wszechświata, przybrałoby formę powyżej opisaną.

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: Narayana » 25 wrz 2011, 18:29

Więc piekło znajduje się w świecie materialnym ?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: Purnaprajna » 25 wrz 2011, 18:49

Jak najbardziej.

Awatar użytkownika
robson
Posty: 30
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: robson » 25 wrz 2011, 19:26

Narayana pisze:Niektórzy twierdzą że piekło oznacza nieistnienie.
Na wykładzie słyszałem,że najgorszym piekłem jest brak możliwości działania,a np. za samobójstwo dostaje się 60 tysięcy lat piekła.

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Wieczne potępienie w Hinduizmie?

Post autor: Narayana » 25 wrz 2011, 19:48

robson pisze:Na wykładzie słyszałem,że najgorszym piekłem jest brak możliwości działania,a np. za samobójstwo dostaje się 60 tysięcy lat piekła.
Ja słyszałem że jak popełnia się samobójstwo to przebywa się w formie ducha aż skończy się czas który miałem wyznaczony do życia. Ale nie wiem czy czegoś nie pomieszałem.

ODPOWIEDZ