Pytanie odnosnie "Swiatynie a Nama-hatta"

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Divyakisori
Posty: 70
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:58

Pytanie odnosnie "Swiatynie a Nama-hatta"

Post autor: Divyakisori » 21 lip 2008, 22:14

Jak rozumiecie kwestie "bez jakiejs napietej sadhany" i "ten sam rezultat"?
Dk dd

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 22 lip 2008, 00:26

W tłumaczeniu napiętej sadhany, było przetłumaczone - wyżyłowanej, ale takiego wyrazu nie ma chyba w języku polskim więc zamieniłem na napiętej. Można porównać z dźwiękiem, wykład był tłumaczony przez Urugaję Prabhu z angielskiego. Ja nie jestem w stanie porównać. Trochę pomógł Madhav Caran Prabhu, który wychwycił jakieś nieścisłości. Przepisuję następny wykład, który jest dużo lepszy, jest długi, taki jak wykłady KKP, ale już pół godziny przepisałem. Tłumaczony z rosyjskiego:). Jeszcze tylko godzina wykładu do przepisania:) Ale dyskusja niech się toczy.

Ten sam rezultat rozumiem jako to samo przeznaczenie czyli powrót do Kryszny. Kryszna mówi, w BG, że należy wypełniać swoje obowiązki, choćby niedoskonale, a jeśli podąża się za swoją dharmą w oddaniu dla niego, takim jakie cechuje dana natura, wtedy nawet siudra może zostać wyzwolony.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

romar
Posty: 9
Rejestracja: 06 maja 2008, 14:53

Post autor: romar » 22 lip 2008, 15:26

Podobny model funkcjonowania jaki jest przedstawiony w tym wykładzie, wydaje się że od lat z stosuje Misja Czetanii

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 22 lip 2008, 23:49

W sumie stary problem. Ciekawe ze dzieli nie tyle bhati ile podloze kulrowe. Mowi ze jden rodzaj jest dla chinczykow:) i Rosjan a inny dla europejczykow. Przypomina mi to troche rozwaznia Dostoyewskiego na temt roznic miedzy Rosjaninem a Europejczykiem. Np; Prawoslawei a Katolicyzm....itp.

Tak czy tak, ostaecznie to na pewnym etapie chyba nie ma znaczenia czy jest sie grihasta czy sanajsinem, swiadosmc Kryszny mozna osiagnac tu i tu. Ale sa tez osoby jaby na pograniczu:)

Awatar użytkownika
Divyakisori
Posty: 70
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:58

Post autor: Divyakisori » 24 lip 2008, 10:37

Dziekujemy za udostepnienie tego ciekawego wykladu :)

Awatar użytkownika
alex
Posty: 51
Rejestracja: 02 mar 2008, 15:55

Post autor: alex » 24 lip 2008, 19:45

Dzieki Arku za ten bardzo pouczający wykład !!

ODPOWIEDZ