aspekty

Astrologia wedyjska - horoskopy. " Astrologiczne kalkulacje wpływów gwiezdnych na żywe istoty nie są bynajmniej przypuszczeniami, ale są rzeczywiste, jak potwierdza to Śrimad-Bhagavatam. Każda żywa istota jest kontrolowana przez prawa natury w każdej minucie, dokładnie tak jak obywatel jest kontrolowany przez wpływ państwa." - 01.12.12 Zn.
ipo
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2007, 10:22

aspekty

Post autor: ipo » 07 cze 2007, 10:14

Witam. Zainteresowałem się ostatnio astrologią wedyjską i mam pare pytań. Najbardziej interesuje mnie czy aspekty stosowane w astrologi zachodniej maja jakies przełożenie na wedyjski system, czy może są zastąpione drihsti.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 07 cze 2007, 11:03

Jeśli dobrze pamiętam aspekty astrologii zachodniej opierają się na stopniach (sekstyl itd), w tradycji wedyjskiej takie aspekty występują w tradycji Tajika, która mocno rozszerzyła się na Praśne oraz Varshapala (Surya Pravesha - horoskop na kazdy rok). Natomiast Parasara - ojciec astrologii wedyjskiej - rozroznia na dwa rodzaje aspektów:

a) rasi drsti - Jnana - aspekt znakowy - np baran jest aspektowany przez wodnika, skorpiona (abhimukha drsti) oraz lwa.

b) graha drsti - aspekt emocji/pragnienia - ktory aktywowany jest w pewnej Dasie (okresie) - np Jowisz aspektuje 5,7,9 dom od siebie.

Występuje jeszcze aspekt niepełny (4,8 / 3,10) oraz aspekty Nakshatr.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ipo
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2007, 10:22

Post autor: ipo » 07 cze 2007, 12:54

No ale dasa to dłuższe okresy czasu. Jak wtakim razie wygląda prognozowanie zdażeń dzień po dniu. Jedynym sygnifikatorem dynamicznie zmieniającym położenie będzie księżyc.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 07 cze 2007, 13:19

Pamiętaj że prognozowanie w tradycji Wedyjskiej nie ogranicza się jedynie do tranzytów (Gochara). My mamy systemy Das, które zawierają sześć poziomów. Dasa-Antar-Pratyantar-Sookshma-Deha-Prana.

To jest bardzo trudne..najlepszym narzędziem wg. Parasary jest Sura Pravesh Chakra..możesz o tym przeczytać - 1 śloka Sudrarshana Chakra - Brhat Parasara Hora Sastra.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ipo
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2007, 10:22

Post autor: ipo » 07 cze 2007, 16:42

No faktycznie w programie Maitreya znalazłem okienko z drzewkiem dasa rozpisanym do pojedyńczych dni.Widze że daje to większe i dokładniejsze możliwości.
Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi. Zaczynając analizę horoskopu zachodni astrolog wpierw sprawdza położenie planet w znakach następnie interpretację modyfikuje aspektami, w dalszej kolejności przechodzi do dyspozytorów planet. Gdy już pozna ogólny kształt rozpatruje interesującą go dziedzine przy pomocy domów. Po czym dokonuje syntezy szczegółowej interpretacji z ogólną.
Czy drsti w ogólnej intepretacji są wykorzystywane w podobny sposób? Oczywiści zakładam że schemat analizy horoskopu jest podobny.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 07 cze 2007, 17:06

ipo pisze:No faktycznie w programie Maitreya znalazłem okienko z drzewkiem dasa rozpisanym do pojedyńczych dni.Widze że daje to większe i dokładniejsze możliwości.
Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi. Zaczynając analizę horoskopu zachodni astrolog wpierw sprawdza położenie planet w znakach następnie interpretację modyfikuje aspektami, w dalszej kolejności przechodzi do dyspozytorów planet. Gdy już pozna ogólny kształt rozpatruje interesującą go dziedzine przy pomocy domów. Po czym dokonuje syntezy szczegółowej interpretacji z ogólną.
Czy drsti w ogólnej intepretacji są wykorzystywane w podobny sposób? Oczywiści zakładam że schemat analizy horoskopu jest podobny.
W tradycji wedyjskiej (z której pochodzi astrologia zachodnia wyrwana w dziki sposób) najpierw składamy Sankalpe (czyli modlitwe), później prosimy pomocnika by wyrysował Chakrę (horoskop) na piasku. Linie, które rysuje mają znaczenie, gdyż doceniamy holizm czasoprzestrzeni. Następnie rysujemy prasna-chakre (horoskop w czasie odczytu). Kolejnym punktem jest wyrysowanie janma-chakry czyli horoskopu urodzeniowego, wraz z Drekkana oraz Navamsa (wynikające z podziału na 3 oraz na 9 kolejno). Następnie astrolog rysuje wykresy z Ashtakavargami, układa Dasy oraz łączy elementy Prasny z Jataka. Kolejnym elementam jest znalezienie kombinacji zwanych Yoga-Bandhana czyli połączenia planet, które determinują życie danej osoby. Później te planety rozpatrywane są w Pranse, horoskopie urodzeniowym, oraz Shodasa Varga (16 horoskopow wynikajacych z podziału Rasi bądź Kshetra-Kundali). Nastepnie wylicza się długośc życia oraz sprawdza Balaristha Yogi (tak zaleca Sarvaali oraz Parasara Maharsi)... tak wygląda wstępne rozpoznanie karmy przez Jyotisha.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

yogamaya

Post autor: yogamaya » 09 cze 2007, 08:51

Tutajwypisałem znane aspekty biorące pod uwagę różne położenia planet i ważnych punktów diagramu.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 09 cze 2007, 13:02

To są yogi, a nie aspekty.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

yogamaya

Post autor: yogamaya » 09 cze 2007, 15:38

Tak, yogi to szersze pojęcie aspektów :D

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 09 cze 2007, 16:25

yogamaya pisze:Tak, yogi to szersze pojęcie aspektów :D
Nie. Na czym opierasz to nieporozumienie?
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ODPOWIEDZ