anty braminskie

Jak dużo dumasz, to dużo pisz. "Zaawansowana wiedza powinna zostać użyta do ustanowienia chwał Pana i w tym leży jej prawdziwy sens. Wiedza naukowa zatrudniona w służbę dla Pana i wszystkie podobne czynności są w rzeczywistości hari-kirtana, czyli gloryfikacją Pana." - 01.05.22 Zn.
Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 14 kwie 2008, 11:13

Widzisz:) Dzieki za komntarze. Ale nie ma to widze jak rozmwa ktra schdzi na taki techniczny punt widzenia;)

Moge dodac do tego kilka znow nowych mysli.

a)) Moze byc Bramin, ktry nie jest waisznawa, np; jest zwolennikiem Gjany, impersonalista czy reazliuje Paramatme, czy Siwaita. Dlatego to co napisales ze Bramin staje sie cakowicie czysty dopiero na etapie "Bhawa" dotyczy tylko braminow waisznawow. Pozastali moga byuc wyzwolni na inne sposoby.

b) Prabhupada podnisl do rang "swietego waisznawy" Jajanade. Znany on byl z prstoty z orgazniwania Ratha Jatry, z dokarminia bezdomnych itp. Nie tyle z wiedzy teortcznej. Mysle ze to stan serca, a nie stan intelktu decyduje czy jestesmy waisznawami czy nie, czy wrcimy do Boga czy nie. Prabhuada wlasnei dlatego mysle bardzo podreslal zasugi JANANDY, by nam to tez pokazac gdzie jest wyjscie...

c)zdanie :"waiszanwa jest wyzej niz bramin" rozumiem w ten sposob ze slowo "bramin" dotyczy pozadku warn i asramow, a wiec tegos waiata, a wiec sciazki postepu opartej na cechach natury matrjalnej, natmiast slowo "waisznawa" rozumiem ze jest czyms wyzej niz bramin czy nawet Krol. Waisznawa jest wiecej niz JOgin mistyk, niz POlbog. nawet wiecej niz GURU, Nawet Guru jest tylko okreslniem technicnzym a waisznawa jest okresniem wewnatrznym stanu czyjegos serca.

(prznajmij tak mysle..moze spekuje za duzo..:) )

idac dalej tym tokiem mysli np; Kobieta waiszanwa - jest o wile zadsza osoba i bardziej wartsciwa niz bramin nie waisznawa.

d) w naszej sukscecji jest wile mistrzow z innych kast, nie bramonow. Np; Gourakisra das Babadzi, byl zdaje sie waisia, handlem sie zajmowal. Z koleii Tulsi das i Tukaram tez hcyba. Wilu z nich nie znalo sansrytu i pisalo wiersze w swych nardwych jezykach. Spotykali sie z oczywsta reklacja brminska ale nie zreazeni dalej pelnili Suzbe oddania. Dzis wsztsy mozmey pocztyac piekne wiersze tych waisnzawow.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 14 kwie 2008, 12:11

To jest bardzo proste do zrozumienia - varna posiada wiele składników.

Dlatego, że w dzisiejszych czasach nie jest czysta - traktujemy różne jej elementy jako ważniejsze w zależności od celu tego podziału.

Jeśli chodzi o podział społeczno-religijny to musisz szanować karmę braminów, jeśli chodzi o absolutny szacunek to decydującą rolę odgrywa świadomość. Więc są conajmniej 2 systemy podziału, które działają w tym samym czasie. Należy być trochę inteligentny by je odkryć i stosować się do nich w tym samym czasie.

Bez rozróżnienia elementów varny zawsze będą prowadzone tego typu dyskusje.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 14 kwie 2008, 18:53

Wydaje mi sie ze szanowac wsztskich trezba. "trinad api suniczena"
Niemniej nawet pomimo szacunku mozna rozwazyc np; kfesje filoficzna. CZy Bramin MOZE byc w ILUZII.

To tutaj robimy:) Dowody z siatr swdcza ze moze byc w iluzii:)

a jestem ciekaw co inni bhatwie sadza na temat, bo w sumie jakos sie tak zlozylo ze nikt wiecej narazie parwei nie pisze;)

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

anty braminskie

Post autor: Yogi Krishnaram » 14 kwie 2008, 19:12

Vaisznava wyzej od bramina? Hmmmm.... Z tego co ja wiem to bramin sie zostaje nie poprzez urodzenie a poprzez charakter i postepowanie itp. To ja bym powiedzial, ze vaisznava = bramin. No chyba ze chodzi o kogos kto pochodzi z dżati braminskiej to wiadomo, że nie :). Ale wtedy trzeba tez doprecyzowac, że chodzi o prawdziwego vaisznavę, a nie o kogoś kto po prostu urodził się w rodzinie wisznuitów i praktykuje od czasu do czasu.

P.S. TO forum jest tylko dla członków ISKCON-u czy dla wszystkich wisznuitów/krysznaitów?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 14 kwie 2008, 19:48

P.S. TO forum jest tylko dla członków ISKCON-u czy dla wszystkich wisznuitów/krysznaitów?
Od tego jst regulamin.

http://forum.waisznawa.pl/viewtopic.php?t=654
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 16 kwie 2008, 10:48

Jecsze jedna rzecz mi sie pzrypomniala. W wilu mijscach jest opisane ze pzrczyna pojawinia sie PAna Buddy - inkarancjai Boga w klasie Ksziatroiw, byl upadek braminiow i ich fanatyzm w wyplniu ofiar zwierzecych. Oducil on wiec nawet wedy i kulre brminska by - ratwac zwierzta. Oznacz to ze Bog, czasmi oduca Brmoinoiw w celach mozna pwoiedziec ratowania zwierzat.

(tak mi sie pzrypomnialo)

Ale wszelka chwala braminom -waisznwom o czytsych sercach:)
Hari Bol

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: anty braminskie

Post autor: RafalJyot » 16 kwie 2008, 12:19

Yogi Krishnaram pisze:Vaisznava wyzej od bramina? Hmmmm.... Z tego co ja wiem to bramin sie zostaje nie poprzez urodzenie a poprzez charakter i postepowanie itp. To ja bym powiedzial, ze vaisznava = bramin. No chyba ze chodzi o kogos kto pochodzi z dżati braminskiej to wiadomo, że nie :). Ale wtedy trzeba tez doprecyzowac, że chodzi o prawdziwego vaisznavę, a nie o kogoś kto po prostu urodził się w rodzinie wisznuitów i praktykuje od czasu do czasu.
No właśnie bez doprecyzowania i rozkładania zagadnienia varny na czynniki proste nic nie można stwierdzić. Ubolewam nad tym, że w naszej społeczności tak mało osób jest w stanie to zrozumieć.

Zmęczyłem się już tłumaczeniem, kiedy po całej analizie detali zagadnienia, ktoś po prostu wyskakuje z jakimś stwierdzeniem ogólnikowym, które nie bierze pod uwagę tych technicznych aspektów. Przyznam, że takie doświadczenia nie są dla mnie zbyt inspirujące.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Post autor: Gauri » 16 kwie 2008, 13:40

drzewo pisze:Jecsze jedna rzecz mi sie pzrypomniala. W wilu mijscach jest opisane ze pzrczyna pojawinia sie PAna Buddy - inkarancjai Boga w klasie Ksziatroiw, byl upadek braminiow i ich fanatyzm w wyplniu ofiar zwierzecych. Oducil on wiec nawet wedy i kulre brminska by - ratwac zwierzta. Oznacz to ze Bog, czasmi oduca Brmoinoiw w celach mozna pwoiedziec ratowania zwierzat.

(tak mi sie pzrypomnialo)

Ale wszelka chwala braminom -waisznwom o czytsych sercach:)
Hari Bol
Wydaje sie ze nie tyle by ratowac zwierzeta,co ratowac ludzi przed zezwierzeceniem :-) Siastry mowią jasno kim jest bramin,jakie cechy posiada.Mozemy o nich przeczytac chocby w B-Gicie.
A zatem jesli wiec ktos ofiarowuje zwierzeta w ofierze by sie poprostu najesc tkzw "Maha Prasadam" to mozemy zrozumiec ze poziom intelektualny takiej osoby jest raczej na poziomie genitaliow ,lub pępka. a na tym poziomie czakramow, gdzie tu mowa o byciu braminem-czyli tym ktory zna brahmana. No i samo to ze Pan budda przyszedl wlascie by ukrococ owy proceder,pokazuje ze nie zawsze osoby z domu braminskiego są Braminami i ze nie zawsze są oni drodzy Panu Hari.

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Post autor: Gauri » 16 kwie 2008, 14:00

RafalJyot pisze:
drzewo pisze:Np; chodzi o to ze Bramini czesto zwiedzeni przez swoja wiedze, krytykowali bhaktow Pana/ Np; bramini byli przeciwni dawania inicjacii bialym wilbizielom z zachodu. W czasach Bhatisidanty Sarawatiego Takury tez prtestwali przecwko iniccjajom brmonkim ludziom z innych klas.

Z koleii w Srimad Bhagwatam, mamy histrie braminow ktorzy nie chcili slzyc Krysznie, a ich zony, kierujac sie (bhakti) lepiej rozeznaly sytuacie.

No i ostaecznie mamy werset ktry mowi ze "Vaisznawa jest wyzej niz Bramin"

Jaki rodzaj wiedzy jest przeszkada w spotkaniu Kryszny?
Bramini mają tak egzaltowaną pozycję, że nawet kiedy obrażają Shive, to nie można ich dotknąć/krzywdzić ani krytykować - można jedynie opuścić ich towarzystwo [shiva purana satarudasamhita 33/50]. Nawet najwięksi Wajsznawowie kiedy posiadają wysoką kulturę czczą braminów, gdyż są oni manifestacją wiedzy wedyjskiej, w ten sam sposób Krsna przyjął Sudamę / Parvati przyjęła Jatilę. Jijnasu określa poziom ksatryi a jnani poziom bramina [Bvp M.] a Krsna mówi iż jnani jest mu najbardziej drogi zatem świadomość jnaniego u bhakty jest na wiele wyższym poziomie niż świadomość jijnasu czy tego, który pragnie bogactw lub tego, któremu powinęła się noga w swoich materialnych próbach sukcesu.

Srila Prabhupada mówi, iż nie każdy bramin jest wajsznawą ale każdy wajsznawa jest braminem; zatem bez świadomości braminicznej ta tzw. Świadomość Kryszny jest jedynie manifestacją frywolnych tanich emocji najczęściej wynikających z kilku porażek życiowych. A jeśli czegoś nie szanujesz wówczas tego nie dostaniesz [Bvp maharaja] zatem krytykanci kultury braminicznej najczęściej tworzą swoje własne kółeczka oazowe w ramach Iskconu pocieszając się sukcesami na polu kulinarnym czy artystycznym.
Cieke jest zdanie z Twojego komentarza Rafale......Nawet najwieksi Vaisznawowie jesli posiadają wysoką kulture.......
Tzn ze jesli rozumieją jak kultora braminska,czyli kultywowanie wiedzy i ochrona Krow jest droga Panu,sami oddają szacunek .
braminom ,ale i nie tylko im ,rowniez wszystkim,jak mowi Gita.... Uczony medzrzec dzieki prawdziwej cnocie widzi jednakowo bramina ,czy inną zywą istote,nawet Paryase(zjadacza psow) jednakowo.Czyli jako sluge i energie Pana.
Jak widzimuy na Przykladzie Pana ramaczandry ,Najwyrzeszej Osoby Boga. Nawet On wielbil Shive w Ramesvaram,z tąd nazwa tego miejsca.A ma ono 2 znaczenia 1)(Rama) ten ktory jest kontrolowany przez Pana shive-wiadomo ze jego sluzbą i miloscią,bo tylko W ten sposob wielbiciel moze kontrolowac Pana,a jak mawial Srila Prabhupada,pomiedzy Panem ,a wielbicielem jest zawsze rywalizacja ,kto kogo uczyni slawniejszym.2)znaczenie jakie kiedys Kryszna Kshetra Prbhu podal ,to (rama) ktory jest kontrolerem(isvara)
Rowniez w Bhagavatam jest wspomniane w rozrywce gdy Daksha medytowal ,o Panu Vishnu ,w celu zdobycia blogoslawienstwa by zxaludniac To stworzenie i kiedy pan sie wkoncu pojawil sam powiedzial.ze Tak naprawde ,Polbogowie ,czy bramini,są jego sercem-są mu tak drodzy. Tak wiec siastry naszpikowane są cytatami ,rozrywkami ,odnosnie tego ze Bramini są bardzo wazni i drodzy wszystkim.
Jesli faktycznie są braminami z kwaifikacji i powolania,tzn ze nie tylko z urodzenia. Tak jak kiedys Srivas Thakur zapytal malego Nimaya(Pana Gaurasundare) gdy ten byl nieznosny i dumny z powodu swej wiedzy.
....Nimay ! Jaki powinien byc cel Kazdej edukacji.....? Stanie sie swiadomym Vishnu. Boga. na co nimay odp.....Tak Srivasie z pewnosci.a dzieki Twojej łasce sie tak bedzie... Czyz to rowniez niejest dowod na to ze w pewien sposob Sam Pan Hari uhonorowal wypowiedz i slowa Bramina????Srivasa Thakura.
Fakt ze ciezko byc Vaishnawą bez kultury braminicznej,ale co byscie odpowiedzieli na pytanie ,czy zarzuty pt. Swiadomosc Kryszny jest tylko dla Braminow,a co jesli ktos ma nature siudryy ,czy waisi?????
Pozdrawiam szanownych Panow :lol:

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 16 kwie 2008, 15:56

Gauri pisze:
drzewo pisze:Jecsze jedna rzecz mi sie pzrypomniala. W wilu mijscach jest opisane ze pzrczyna pojawinia sie PAna Buddy - inkarancjai Boga w klasie Ksziatroiw, byl upadek braminiow i ich fanatyzm w wyplniu ofiar zwierzecych. Oducil on wiec nawet wedy i kulre brminska by - ratwac zwierzta. Oznacz to ze Bog, czasmi oduca Brmoinoiw w celach mozna pwoiedziec ratowania zwierzat.

(tak mi sie pzrypomnialo)

Ale wszelka chwala braminom -waisznwom o czytsych sercach:)
Hari Bol
Wydaje sie ze nie tyle by ratowac zwierzeta,co ratowac ludzi przed zezwierzeceniem :-) Siastry mowią jasno kim jest bramin,jakie cechy posiada.Mozemy o nich przeczytac chocby w B-Gicie.
A zatem jesli wiec ktos ofiarowuje zwierzeta w ofierze by sie poprostu najesc tkzw "Maha Prasadam" to mozemy zrozumiec ze poziom intelektualny takiej osoby jest raczej na poziomie genitaliow ,lub pępka. a na tym poziomie czakramow, gdzie tu mowa o byciu braminem-czyli tym ktory zna brahmana. No i samo to ze Pan budda przyszedl wlascie by ukrococ owy proceder,pokazuje ze nie zawsze osoby z domu braminskiego są Braminami i ze nie zawsze są oni drodzy Panu Hari.
Lepiej jeść ofiarowanie mięso niż te nieofiarowane ;)
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ODPOWIEDZ