Nowa świątynia w Hadze

Jak dużo dumasz, to dużo pisz. "Zaawansowana wiedza powinna zostać użyta do ustanowienia chwał Pana i w tym leży jej prawdziwy sens. Wiedza naukowa zatrudniona w służbę dla Pana i wszystkie podobne czynności są w rzeczywistości hari-kirtana, czyli gloryfikacją Pana." - 01.05.22 Zn.
Mastermind

Nowa świątynia w Hadze

Post autor: Mastermind » 20 lut 2011, 08:54

Czy coś takiego można by spróbować skopiować w Polsce?

http://www.dandavats.com/?p=9296#more-9296

Obrazek

Władze Hagi przeznaczyły ziemię na kompleks trzech świątyń - Iskconu, Arya Samaj Nederland oraz Siri Gurudwara Singh Sbha. Kompleks ten będzie drugim co do wielkości świątynnym kompleksem w Europie i oprócz swojej funkcji religijnej, będzie stanowił ważną atrakcję turystyczną.
Obok nich będą dwa apartamentowce.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowa świątynia w Hadze

Post autor: Vaisnava-Krpa » 20 lut 2011, 10:21

Ciężka sprawa w Polsce. Właśnie rozmawiałem o tym temacie. Znalazłem 15,5 h ziemi po 60 tys. za hektar, koło Lanckorony z 25-30 km od Krakowa. Są chętni? Mam też inne opcje, bliżej Krakowa, też szukam chętnych.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Re: Nowa świątynia w Hadze

Post autor: albert » 20 lut 2011, 15:13

Mastermind pisze:Czy coś takiego można by spróbować skopiować w Polsce?

Władze Hagi przeznaczyły ziemię na kompleks trzech świątyń - Iskconu, Arya Samaj Nederland oraz Siri Gurudwara Singh Sbha. Kompleks ten będzie drugim co do wielkości świątynnym kompleksem w Europie i oprócz swojej funkcji religijnej, będzie stanowił ważną atrakcję turystyczną.
Obok nich będą dwa apartamentowce.
Tylko po co ? Kto będzie na to pracował ? I co ważniejsze jaki to ma sens ? Zabawne, że Iskcon w tym momencie wchodzi w sojusz z Arja Samaj. To impersonaliści i nacjonaliści. Powiedzmy, że ma to walor praktyczny i tymczasowy. Gorzej, że ISKCON w Niederlandach, z których właśnie piszę, jest słaby. Niewiele osób. Tyle, że kongregacja hinduistyczna jest większa niż w Polsce.

Osobiście nie widzę sensu w budowaniu takich molochów i mam nadzieję, że w Polsce bhaktowie nie pójdą w tym kierunku.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Mastermind

Re: Nowa świątynia w Hadze

Post autor: Mastermind » 20 lut 2011, 21:33

albert pisze:Tylko po co ?
Poważnie pytasz, po co Iskcon buduje świątynie?
albert pisze:Kto będzie na to pracował ?
Jeśli masz wątpliwości co do finansowania tej świątyni, to będąc na miejscu, sugeruję zapytać, zamiast negować nie znając konkretów.
albert pisze:I co ważniejsze jaki to ma sens ?
Jaki co ma sens? Budowanie świątyń?
albert pisze: Zabawne, że Iskcon w tym momencie wchodzi w sojusz z Arja Samaj. To impersonaliści i nacjonaliści. Powiedzmy, że ma to walor praktyczny i tymczasowy.
Skąd myśl, że Iskcon wchodzi w sojusz z Arja Samaj? Jaki sojusz masz na myśli? Jeśli praktyczny, to po co piszesz, że to impersonaliści i nacjonaliści?
albert pisze:Gorzej, że ISKCON w Niederlandach, z których właśnie piszę, jest słaby. Niewiele osób. Tyle, że kongregacja hinduistyczna jest większa niż w Polsce.
I co z tego ma wynikać, bo nie rozumiem? Kongregacja ma nie mieć świątyni, bo białych bhaktów w niej mało? [zakładam, że miałeś na myśli 'hinduska', a nie 'hinduistyczna']
albert pisze:Osobiście nie widzę sensu w budowaniu takich molochów i mam nadzieję, że w Polsce bhaktowie nie pójdą w tym kierunku.
Wiemy wiemy, wolałbyś kurne chaty opalane kupami krów ;)
Ja osobiście nie widzę tam żadnego molocha. Świątynie są skromne, zaś apartamentowce w mieście mnie nie dziwią i nie burzą, zwłaszcza gdyby sprzedaż mieszkań miałaby sfinansować budowę świątyni.

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Re: Nowa świątynia w Hadze

Post autor: albert » 20 lut 2011, 22:56

Tak, poważnie pytam po co ISKCON buduje taką świątynię, które ma stać się obiektem turystycznym i drugim co do wielkości kompleksem świątynnym w Europie po UK za milion euro (za: http://news.iskcon.org/node/3441 ) Ta gigantomania mnie zadziwia, zwłaszcza widząc obecny stan Świadomości Kryszny, chociażby w Niderlandach. O Planetarium w Majapurze już dyskutowaliśmy kiedyś. Oczywiście masz rację. Mieszkania w wieżach mają być wynajmowane, stąd być może nadzieja, że jakoś to się ostanie jako całość przez jakiś czas. Zapewne, znając pragmatyzm Holendrów, mają jakiś pomysł, żeby od razu nie popłynąć.

Arja Samaj ? Informacja dla wiadomości i kolejne zdziwienie, że dla tak komercyjnego celu trzeba wchodzić we współpracę z ludźmi dla których wiara w Krysznę to ignorancja i bałwochwalstwo. Spędziłem sporo czasu w Indiach z członkami Arja Samaj, znam ich stanowisko.

Pytałeś o Polskę. Na szczęście nikt nie jest w stanie tego spróbować w Polsce i dzięki Bogu. Bhaktowie w Polsce nie są w stanie utrzymać niewielkich ośrodków nama-hatta. Kurna chata ? Dlaczego kurna ? :) Chata jak najbardziej, może być opalana krowieńcem, dobry opał, ale mamy w Polsce dość dużo drewna. :) Małe jest piękne, mistrzowski umyśle, tak uważam.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Mastermind

Re: Nowa świątynia w Hadze

Post autor: Mastermind » 21 lut 2011, 09:59

albert pisze:Tak, poważnie pytam po co ISKCON buduje taką świątynię, które ma stać się obiektem turystycznym i drugim co do wielkości kompleksem świątynnym w Europie po UK za milion euro
Albercie, rozmawiajmy jak poważni i inteligentni ludzie o wyważonych poglądach. Przekłamywanie faktów nie jest dobrym zwyczajem w rozmowie i w życiu.
Przekłamanie nr 1 - podana cena obejmuje nie świątynię Iskconu, lecz cały kompleks. Drugie przekłamanie - wyraźnie podano, że pierwszą i główną funkcją będzie funkcja religijna, a nie turystyczna. Wielkość kompleksu jest ciekawostką, a nie celem budowy. Trzecie przekłamanie - Iskcon nie buduje tego kompleksu. Buduje konsorcjum trzech organizacji.
Czwarte - świątynia to nie kompleks. Logika.

Jaka świątynia by cię zadowoliła? Jaką byś zbudował w centrum Hagi, gdybyś ty decydował?
albert pisze:Ta gigantomania mnie zadziwia, zwłaszcza widząc obecny stan Świadomości Kryszny, chociażby w Niderlandach.
Jaka gigantomania? Gdzie ty w tym projekcie widzisz gigantomanię? I dlaczego Iskconu, skoro projekt obejmuje TRZY organizacje we współpracy z władzami?
albert pisze:O Planetarium w Majapurze już dyskutowaliśmy kiedyś.
Nie rozumiem sensu tej uwagi.
albert pisze:Oczywiście masz rację. Mieszkania w wieżach mają być wynajmowane, stąd być może nadzieja, że jakoś to się ostanie jako całość przez jakiś czas. Zapewne, znając pragmatyzm Holendrów, mają jakiś pomysł, żeby od razu nie popłynąć.
No widzisz. Może w przyszłości najpierw przemyślisz, zanim pofolgujesz irracjonalnej niechęci, zbyt często spotykanej wśród wielbicieli chat, ptaszków i przyrody, kiedy widzą miasto, domy nie z gliny i słomy itp ;)
A z czystej ciekawości - co porabiasz w Holandii?
albert pisze:Arja Samaj ? Informacja dla wiadomości i kolejne zdziwienie, że dla tak komercyjnego celu trzeba wchodzić we współpracę z ludźmi dla których wiara w Krysznę to ignorancja i bałwochwalstwo. Spędziłem sporo czasu w Indiach z członkami Arja Samaj, znam ich stanowisko.
Masz prawo się dziwić, ale znowu sugerowałbym włączenie wyobraźni i zorientowanie się w realiach tego projektu. Łatwo jest krytykować z fotela.
Mnie z kolei dziwi, dlaczego budowę świątyni nazywasz komercyjnym projektem. Bo obok mają stanąć apartamentowce, dzięki którym świątynia powstanie i się utrzyma? Jakby ich nie było, pewnie byś narzekał, albo ktoś inny, że bhaktowie to robią bez głowy i zapewnienia utrzymania.
albert pisze:Pytałeś o Polskę. Na szczęście nikt nie jest w stanie tego spróbować w Polsce i dzięki Bogu. Bhaktowie w Polsce nie są w stanie utrzymać niewielkich ośrodków nama-hatta.
Mnie to akurat smuci, nie cieszy.
albert pisze: Małe jest piękne, mistrzowski umyśle, tak uważam.
Więc te świątynie powinny ci się podobać, bo są małe. Ale przy okazji, bez związku z tym projektem, czy duże piękne być nie może? I gdzie się wg ciebie kończy "małe"? Powyżej linii drzew?
A po 'koleżeństwie fachu', rada - zerknij do słownika. Tak znamienity tłumacz nie powinien się nabrać na fałszywe w swej dosłowności tłumaczenie ;)

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Re: Nowa świątynia w Hadze

Post autor: albert » 19 mar 2011, 20:52

Mastermind pisze:Albercie, rozmawiajmy jak poważni i inteligentni ludzie o wyważonych poglądach. Przekłamywanie faktów nie jest dobrym zwyczajem w rozmowie i w życiu.
Przekłamanie nr 1 - podana cena obejmuje nie świątynię Iskconu, lecz cały kompleks. Drugie przekłamanie - wyraźnie podano, że pierwszą i główną funkcją będzie funkcja religijna, a nie turystyczna. Wielkość kompleksu jest ciekawostką, a nie celem budowy. Trzecie przekłamanie - Iskcon nie buduje tego kompleksu. Buduje konsorcjum trzech organizacji.
Czwarte - świątynia to nie kompleks. Logika.
No cóż, opieramy się na tekście, tłumaczeniu ze strony niderlandzkiej, który podałeś. Przynajmniej wymieniony deweloper widzi to jako turystyczną atrakcję i drugi największy kompleks świątynny tego typu po Wielkiej Brytanii:

He believes that this complex will be an icon for the city of The Hague and The Netherlands in general and will be the second largest temple complex in Europe, after the UK.
These temples will be a major tourist attraction with residential towers to facilitate not only Hindus, but everyone. The complex will have meditation facilities and guestrooms for (foreign) guests and visitors.


Oczywiście mówi się o kosztach całego kompleksu w skład którego wchodzi świątynia Kryszny, Arja Samadż i świątynia sikhijska, tak napisałem. Bhaktowie niderlandzcy czują się zainspirowani.

Chciałbyś, aby w Polsce mógł zaistnieć taki projekt i do tego się odnoszę. Myślę, że wielkość świątyń obecnych jak w Czarnowie, Warszawie, czy Wrocławiu jest odpowiednia i optymalna. Możliwości i poziom zaangażowania wielbicieli nie rokują zmian, zarówno jeśli chodzi o wielkość jak i ilość świątyń. Brak istotnej kongregacji hinduskiej.

Poza tym, uważam, że kosztowne projekty świątynne powstrzymują na dłuższą metę nauczanie Świadomości Kryszny, ponieważ trzeba poświęcać czas na zdobywanie pieniędzy. Ciągle i ciągle. Niewielkie ośrodki wystarczają w zupełności. Im mniej zakłopotania jeśli chodzi o utrzymanie, tym więcej bhakti. :) W sumie, chyba piszę banały.

Dla mnie przykładem gigantomanii w ISKCON-ie jest budowane właśnie planetarium w Majapur, dlatego przywołałem ten przypadek. Zapewne, projekt w Hadze posiada swoje plusy zważywszy na okoliczności w jakich przyszło żyć tutejszym bhaktom. Liczą na dochody z wynajmu pokoi. W tym sensie jest to program minimum: lepsza taka sytuacja niż brak towarzystwa bhaktów. Jednak pytanie: czy rzeczywiście jest to jedyna możliwość ? Czy rzeczywiście warto wchodzić w sojusze na stałe (świątynie mają być połączone jak rozumiem) z osobami zupełnie z innej bajki i następnie kłopotać się utrzymaniem budynków ? Czy nie ma prostszych, bezkompromisowych i mniej kosztownych sposobów na ożywienie Świadomości Kryszny ?

Tak, należę do tych, którzy patrzą na miasto z niechęcią, wiedząc jednocześnie w jakim świecie żyję, tzn w świecie zurbanizowanym. Mój problem nie polega więc na tym, że nie widzę tej rzeczywistości, lecz na tym jak ją zmienić.

PS Też uważam, że nie jestem znamienitym tłumaczem :) Niemniej akurat zdawałem sobie sprawę ze znaczenie przydomku jaki obrałeś. To moja niezłośliwa złośliwość. Tak, czy inaczej, trzeba mieć "mistrzowski umysł", aby być chociażby mózgiem przedsięwzięcia lub cokolwiek innego. :) A w Niderlandach zarabiam pieniądze, niestety, ciągle i ciągle...
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

ODPOWIEDZ