Kobiety - ich pozycja w społeczeństwie

Jak dużo dumasz, to dużo pisz. "Zaawansowana wiedza powinna zostać użyta do ustanowienia chwał Pana i w tym leży jej prawdziwy sens. Wiedza naukowa zatrudniona w służbę dla Pana i wszystkie podobne czynności są w rzeczywistości hari-kirtana, czyli gloryfikacją Pana." - 01.05.22 Zn.
Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 06 kwie 2008, 14:13

Kumbha pisze:
Rasasthali pisze:
To byl zart. Przykro mi ze nie zrozumiales i jeszcze obrazasz mnie.
Nie musi Tobie być przykro, bo zrozumiałem. :)
Nie powinnaś się też obrażać, bo z mojej strony to również był żart, taki właściwie mały żarcik. :)
ok:)
http://actinidia.wordpress.com/

Kumbha
Posty: 93
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:32
Kontakt:

Post autor: Kumbha » 06 kwie 2008, 14:29

Rasasthali pisze:
To byl zart. Przykro mi ze nie zrozumiales i jeszcze obrazasz mnie.
Nie musi Tobie być przykro, bo zrozumiałem. :)
Nie powinnaś się też obrażać, bo z mojej strony to również był żart, taki właściwie mały żarcik. :)
Poza tym cechy o których mówimy, pod wieloma względami można uznać za zalety kobiet.

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 06 kwie 2008, 15:42

ziuka pisze:
A mamy definicję "czystego mężczyzny" czy "czystej kobiety"? Jeśli tak, to jaka ona jest?

07.11.25 Pełnienie służby dla męża,
bycie zawsze życzliwie usposobioną do męża,

Hehe... Miałam już przed wyjazdem nie pisać, ale chyba wystąpiło pewne nieporozumienie, więc spróbuję wyjaśnić o co mi chodziło. Pisząc o "czystym mężczyźnie" i "czystej kobiecie" nie miałam na myśli "wiernej kobiety" czy "wiernego mężczyzny" (o którym zresztą nic w tekstach nie ma?) tylko "kobiecą kobietę" i "męskiego mężczyznę". W tym sensie użył też tych słów Arek, którego tekst komentowałam - pisze wszak, że z powodu Kali-jugi mężczyzni mają w sobie domieszkę kobiety, a kobiety mężczyzn. Stąd moje pytanie - jeśli mają domieszkę, to znaczy, że istnieje typ idealny mężczyzny i kobiety (przynajmniej teoretycznie). Jak np. stwierdzenia, że mężczyzna jest racjonalny, a kobieta emocjonalna. Mężczyzna chce chronić, kobieta chce być chroniona. Mężczyzna chce dominować, kobieta chce być dominowana. Więc można by powiedzieć, że "kobieca kobieta" jest wierna. To by znaczyło, że jeśli kobieta nie jest wierna, to nabiera cech męskich. Prawdziwa kobieta nie jest chciwa, więc jeśli kobieta jest chciwa, to nabiera cech męskich. Chodzi o przeciwstawienie cech "kobiecych" i "męskich". Gdyby przytoczone przez Ciebie opisy wziąć za opis stuprocentowej kobiety, a przeciwstawienie za stuprocentowego mężczyznę, to hm... nie wiem czy stuprocentowa kobieta by z takim stuprocentowym mężczyzną wytrzymała - mimo swojej stuprocentowości. ;) O ile ja rozumiem, to jeśli kobieta nie przestrzega opisanych przez Naradę i Prabhupadę zasad, to może nie jest "wedyjska", ale nie przestaje być kobietą.

Nie wiem czy wyjaśniłam o co mi chodziło (i Arkowi, sądzę - jak nie o to Ci chodzio, to protestuj), ale próbowałam.

Rasaji, dzięki. Jedyne angielskie tłumaczenia sandarbh, jakich jestem świadoma, to tłumaczenia Kuśakrathy i Purnaprajni i nie jestem pewna co do ich jakości. Z innych tłumaczeń to wiem tylko o Elkmanie i Tripurari Swamim, który zdaje się nie zrobił bezpośredniego tłumaczenia, tylko raczej wyjaśnia, o czym pisze Jiva Gosvami. I w obu przypadkach jest to tylko Tattva sandarbha.

Bhattacaryę już namierzyłam na internecie, tylko będę teraz walczyć ze sobą i swoim portfelem... Nie jestem "czystą kobietą" i ogarnia mnie chciwość.. ;) Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Tak czy inaczej, podziękuj mężowi. Rozumiem, że na angielskojęzyczne wersje komentarzy Sridhary, Jivy, Visvanathy, Sanatany etc. przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
ziuka
Posty: 84
Rejestracja: 09 lis 2007, 16:41
Lokalizacja: Wronów k. Puław

Post autor: ziuka » 06 kwie 2008, 15:43

Z duchowego punktu widzenia nie ma żadnej różnicy pomiędzy mężczyzną a kobietą. Wszyscy jesteśmy duszami.
Można by powiedzieć że w kali yudze ta równość istnieje również na platformie materialnej. W wieku kali wszyscy są na poziomie siudrów.
Można się zastanowić , czy łatwiej jest zrobić postęp duchowy mężczyżnie czy kobiecie. Czy w ISKCNIE więcej jest zaawansowanych wielbicieli kobiet, czy mężczyzn?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 06 kwie 2008, 16:22

09.14.36 Znaczenie: Canakya Pandita radził: viśvaso naiva kartavyah strisu raja-kulesu ca: "Nigdy nie ufaj kobiecie ani politykowi." Każdy jest uwarunkowany i upadły, jeśli nie wzniósł się do duchowej świadomości, cóż więc mówić o kobietach, które są mniej inteligentne niż mężczyźni. Zostały one porównane do śudrów i vaiśyów (striyo vaiśyas tatha śudrah). Jednakże na platformie duchowej, gdy wznosimy się na platformę świadomości Krsny, wszyscy jesteśmy równi, bez względu na to, czy jesteśmy mężczyzną, kobiet, śudrą czy czymkolwiek.
Wg modelu wedyjskiego na 1000 osób 900 to siudrowie, 90 to wajsiowie, 9 ksziatriowie i 1 bramin. Więc jeśli kobiety są na poziomie siudrów i vajsiów to są na tym samym co 99% społeczeństwa. 1% to ci, którzy są inteligentniejsi od kobiet. Poza tym to reguła, od reguł są wyjątki.

Kilka razy już słyszałem od kobiet, że nie czują się gorsze od mężczyzn. Właśnie dlatego, bo język wed może brzmieć niezrozumiale. Są cztery warny i wielu ludzi myśli (założenie statystyczne), że jeżeli cztery to 100 dzielone na 4 to jest 25% każda warna.


Odnośnie ideału mężczyzny i kobiety, nie znam definicji, trzeba by pozbierać z wed, jak Ziuka zacytował wcześniej komentarz Prabhupada: w varna-sankarze nie wiadomo kto kim jest, nie ma czystych varn. Na seminarium na farmie Visvavasu Prabhu mówił, że dopiero trzecie pokolenie bhaktów będzie potężne, zaczną się pojawiać naprawdę kwalifikowane i pełne mocy osoby.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 06 kwie 2008, 16:40

Należy też pamiętać, że wedy pisane są z duchowego punktu widzenia a nie z materialnego. Prawie wszyscy mężczyźni i kobiety żyją w parach, a jak są sami to żyją normalnie, a niewielu jest tych, którzy żyją jak asceci i jogini. Lepsza jest lekka awersja do płci ponieważ lekkie pożądanie jest zawsze i nie trzeba nad tym pracować. A jak wiemy, to pożądanie jest materialne, więc jakie by nie było fajne i jak zaawansowane wysoko, to jest to jak pociag w drugą stronę, ustawiony na drugim pasie ruchu. Ta awersja do kobiet, czy automatycznie u kobiet do mężczyzn nie spowoduje walki płci z tego powodu z przyczyn trywialnych (kto przezwycięży poządanie?) oraz nie spowoduje wyżywania się na kobietach (ahimsa, dusza ponad ciałami).

Zachwalanie życia materialnego mamy wszędzie, zachwalanie zycia duchowego mamy w wedach i świątyniach. Co by było, gdybyśmy słyszeli tylko o życiu materialnym? Słowa otuchy zawsze są ciepłe (inne niż rzeczywistość, lub skonstruowane, wyselekcjonowane tak, aby zwrócić uwagę na aspekt pozytywny). Takimi słowami otuchy dla osób podążających ścieżką duchowąsą słowa wed. Dzięki nim łatwiej wytrwać na swoim miejscu.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 06 kwie 2008, 22:12

Kumbha pisze: Na razie astrologia wedyjska jest dla mnie zupełnie nieczytelna, bo nie rozumiem wielu podstawowych pojęć. Ale tym właśnie chętniej słucham i czytam, co masz do powiedzenia na ten temat.
Dzięki
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 06 kwie 2008, 22:15

Rasasthali pisze:
RafalJyot pisze:Dokladnie, tak jak napisałem należy określić w jakim aspekcie budhi kobiety są słabsze od męzczyzn a w jakim [byc moze :wink:] silniejsze.
Proponuje wiec by wogole przestac pisac o slabszej inteligencji kobiet, tym bardziej ze jak sam tu gdzies napisales niektore kobiety nie sa kobietami pod wzgledem cech.
Bez horoskopu zawsze dryfujemy w ogólnikach jeśli chodzi o te sprawy. Można zrozumieć mechanizm i działać zgodnie z prawami natury biorąc pod uwagę indywidualne okoliczności i czynniki.
Szkoda ze tego typu projekty nie znajduja sie w priorytetach Iskconu, ale raczej budowanie kolejnych swiatyn, bo naprawde jest to potrzebne.
No szkoda, może w przyszłości się ktoś zgłosi.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 07 kwie 2008, 09:54

Rasaji, dzięki. Jedyne angielskie tłumaczenia sandarbh, jakich jestem świadoma, to tłumaczenia Kuśakrathy i Purnaprajni i nie jestem pewna co do ich jakości. Z innych tłumaczeń to wiem tylko o Elkmanie i Tripurari Swamim, który zdaje się nie zrobił bezpośredniego tłumaczenia, tylko raczej wyjaśnia, o czym pisze Jiva Gosvami. I w obu przypadkach jest to tylko Tattva sandarbha.
Govindaji,

Sandarbhy przetlumaczyli:

Satyanarayan (Tattva i Bhakti) oraz Stewart Elkman (Tattva), a Gopipranadana Prabhu za jakis czas bedzie publikowal... Maz poleca tlumaczenie Satyanarayana babajiego. Mam nadzieje ze to pomoglo.
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
jayamaya
Posty: 62
Rejestracja: 05 gru 2006, 18:44
Lokalizacja: san diego

Post autor: jayamaya » 03 maja 2008, 05:27

Hari
Ja wielkimi cytatami nie bede rzucal. Pamietam jak Prbhupad powiedzial ,ze jak Kryszna nie nie bedzie w centrum malzenstwa bedzie (podrap za podrap) kazdy sam moze sobie na to odpowiedziec szlachetni uczeni :)
a w zwiazku z Panem jestesmy ...?
mayapur

ODPOWIEDZ