Kryszna w sztuce

"Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sztuka, literatura, poezja, malarstwo, itd., zostały zastosowane w procesie wysławiania Pana." - 01.05.22 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Kryszna w sztuce

Post autor: Vaisnava-Krpa » 22 gru 2008, 13:48

Kiedyś chyba o to pytałem, ale zapytam jeszcze raz:

Czy są bhaktowie, którzy tworzą coś artystycznego świadomego Kryszny, malują, rysują, rzeźbią, itp. Nie musi to być sztuka profesjonalna, choć taka mile widziana ale też użytkowa, robiona przez amatorów, nie tylko z gatunku Art przez duże A, ale wszystko z gatunku "handmade".

Dla przykładu podam prace zrobione na zaliczenie przez moją znajomą, która uczy się w liceum plastycznym:

Królowa Kunti
Obrazek

Kryszna
Obrazek

Myślałem o stworzeniu takiej galerii a nawet pomóc w sprzedawaniu tego typu prac czy promocji w ten sposób poprzez internet.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 27 gru 2008, 21:32

Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 29 gru 2008, 04:22

Fajny temat. I wazny. Jak dla mnie to coraz lepsze tematy tu sa;

Wiec przychdza mi teraz do głowy nastaujace pomysly;

1, Wiem ze taki bhata Artur z Vrindy kiedys wyzeźbił Jaganta, baladhewe i Subadre. Cos niesamwitego.

2. Wiem ze taki znajmy Dominik potrafi sam skonstrwac ołtarz.

3. Własciwie cały Tur Indradumny Mahardza opiera sie na sztuce w użyciu Swiadomsci Kryszny. Od Tetru (Ramajany) po muzykow (tradycyjnych, rockowych) po tancerzy, konczac na sprzedazy ksiazek. A jak widomo przed recytacja Bhagwatam nalezy złozyc szacnek dla Saraswati, bogini nauki i sztuki, Bhagwatam to nie tylko filofia to dzielo pod wzgedem tresci literackie. Sztuka jak najbardziej.

Awatar użytkownika
kkd
Posty: 20
Rejestracja: 29 mar 2008, 12:21
Kontakt:

Post autor: kkd » 01 lut 2009, 16:45

haribol!

mam taki smaczek do tego tematu:

http://rateyourmusic.com/release/album/ ... gra_karma/

ODPOWIEDZ