ANKIETA - Jaka muzykę indyjska lubicie

Muzyka, video, animacje

Jaki gatunek muzyki indyjskiej przemawia do ciebie najbardziej?

1. bhadżan
9
45%
2. kirtan
4
20%
3. raga
1
5%
4. bhangra
0
Brak głosów
5. muzyka medytacyjna
0
Brak głosów
6. klasyczna indyjska i ludowa
2
10%
7. recytowanie mantr
1
5%
8. współczesne stylizowane na tradycyjne aranżacje
1
5%
9. ogólnie aranżacje z dziesiejszej epoki
2
10%
 
Liczba głosów: 20

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 13 maja 2007, 12:46

Jak jest roznica miedzy bhajanem i kirtanem (prosze o zrodlo informacji)? Ostatnio mielismy taka pogawedke z bhaktami tutaj, wlacznie z Shaunaka rsim.
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Basia
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2007, 20:41
Lokalizacja: Swansea/Leszno

Post autor: Basia » 15 maja 2007, 17:45

ehh... wiem że to nic nie ma wspólnego z HK ale pytanie było o muzykę indyjską wiec ja lubie muzykę z filmów Bollywoodzkich !! :D

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 15 maja 2007, 20:34

Rasasthali pisze:Jak jest roznica miedzy bhajanem i kirtanem (prosze o zrodlo informacji)? Ostatnio mielismy taka pogawedke z bhaktami tutaj, wlacznie z Shaunaka rsim.
Probowalam troche patrzec tu i tam, ale trudno mi podac wszystkie i konkretne zrodla. Moge napisac moje wrazenie, dokladnie cytowanie z podaniem zrodel zajeloby mi za duzo czasu - moze innym razem.

W dwoch artykulach z konca lat 80-tych poruszajacych temat kirtanu/bhajanu w roznym kontekscie (glownie poludniowo-indyjskim) pojecia wydaja sie byc uzywane raczej wymiennie. Czasami robi sie rozroznienie, ze bhajan jest to cos bardziej indywidualnego, osobiste czczenie, natomiast kirtan bardziej kojarzy sie z procesem grupowym. Skojarzylo mi sie, ze czasami kirtana uzywany jest w polaczeniu ze sravana (sravanam kirtanam visnoh, punya sravana-kirtanah) a wiec intonowanie/kirtana jest w parze ze sluchaniem/sravana, co tez wydaje sie sugerowac conajmniej dwie osoby. Bhajana natomiast moze byc bardziej indywidualnym procesem czczenia (jak w bhajana-kutir). Slowo wystepuje tez w adau sraddhä tatah sadhu- sango 'tha bhajana-kriya - w tym kontekscie tez chyba niekoniecznie chodzi o intonowanie w grupie tylko raczej o proces wielbienia jako taki. Jesli mialabym racje, to ciekawe, ze Pan Caitanya mowi kirtaniyah sada harih, a nie bhajaniyah sada harih. Czy nalezaloby to interpretowac jako polaczenie pokory z grupowym wychwalaniem Kryszny?

Bhajan chyba jest blizej "wielbienia", natomiast kirtan "wyslawiania, wychwalania" - co wiaze sie wlasnie z tym, ze jest wiecej niz jedna osoba. Trzeba jednak zauwazyc, ze czesto slowem uzywanym dla podkreslenia osobistego intonowania jest japa.

W ISKCONie z kolei przyjelo sie chyba mowic o spiewaniu na siedzaco jako bhajanie, natomiast kirtan oznacza spiewanie i tanczenie. Prabhupada np. mowil o tym, ze harmonium jest przeznaczone do akompaniamentu przy bhajanie, ale nie przy kirtanie czy arati. Znalazlam tez gdzies jego wypowiedz, ze kirtan to tez bhajan - cokolwiek mial na mysli.

Jak ktos ma jakies mysli czy cytaty to fajnie by bylo poczytac. No i oczywiscie o tym, do czego doszli medrcy z pustelni Oxfordzkiej. ;)
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
Green_lake
Posty: 396
Rejestracja: 30 kwie 2007, 17:25
Lokalizacja: z jeziora, z zielonego jeziora
Kontakt:

Post autor: Green_lake » 19 maja 2007, 08:17

ze wzgledu na moja przewrotna nature zaznaczyłem rage której nie cierpie :)
[i]"Jedyną stałą rzeczą jest zmiana"[/i]

ODPOWIEDZ