słowiańska gędźba

Muzyka, video, animacje
Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

słowiańska gędźba

Post autor: albert » 18 kwie 2007, 16:57

Może was zaciekawią słowiańskie natchnienia:
Ostatnie moje odkrycie, słowiańska psychodela, zespół Volga, zwłaszcza "Deszcz", "Wrona", "Rusalia", "Rubaha"... Wokalistka jest etnografem, zebrała pieśni z różnych części Rusi, śpiewa różnymi technikami głosowymi

http://www.youtube.com/watch?v=eop_JCLfKQk

do wysłuchania mp3:

http://www.volgamusic.ru/
http://www.zvuki.ru/M/P/23350

Płyta Lao Che "Gusła", średnia, słowiańszczyzna średniowieczna, ale polecam "Topielca" i oczywiście "Jestem Słowianinem":

http://www.youtube.com/watch?v=05X6g_QnBtM
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 18 kwie 2007, 19:25

Zauważyłem, że ruch neopoganski jest widoczny ostatnio, jak również że neopoganie interesują się też kulturą wedyjską. To są rodzime słowiańskie nastroje, ale teraz ameryka jest wszędzie...

Ja wogóle lubię rosyjski język, w radio Kryszna można usłyszeć dość często:)

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 19 kwie 2007, 09:37

Arkadiusz pisze:Zauważyłem, że ruch neopoganski jest widoczny ostatnio, jak również że neopoganie interesują się też kulturą wedyjską. To są rodzime słowiańskie nastroje, ale teraz ameryka jest wszędzie...

Ja wogóle lubię rosyjski język, w radio Kryszna można usłyszeć dość często:)
Neopoganie w naturalny sposób natrafiają na kulturę wedyjską stykając się w swych badaniach Słowiańszczyzny z dziedzictwem indoeuropejskim. To nieuniknione, wcześniej czy później trzeba otrzeć się o Bharatę. Oczywiście są i tacy, którzy z niewiedzy moim zdaniem odcinają się od tego, co "obce", w tym od religii Indii. Myślę, że to jest kierunek naszego uprawiania bhakti w Polsce: więcej odkrywania starej Słowiańszczyzny, mniej masowej kultury angloamerykańskiej. A języki słowiańskie są piękne! Mój brat ostatnio stwierdził, że rosyjski brzmi szlachetnie :)
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 24 kwie 2007, 19:40

Świetny wiersz Juliana Tuwima "do prostego człowieka" w interpretacji zespołu Akurat:

http://www.youtube.com/watch?v=npiYUvDKl-o
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 kwie 2007, 19:53

Znamy od dawna, nawet teledysk mozna pobrac z ich strony.

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 24 kwie 2007, 20:10

Bardzo dawno temu ogladalem program o slowianskiej muzyce ludowej (chyba z terenow Bialorusi) granej na pile (takiej do ciecia drzewa) - byla to piekna wibracja ktorej pamiec nie opuszcza mnie przez tyle lat :o moze macie jakies namiary na tego typu muzyke?

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 24 kwie 2007, 21:34

albert pisze:Świetny wiersz Juliana Tuwima "do prostego człowieka" w interpretacji zespołu Akurat:
Dzieki za link. Fajny wiersz i fajne wykonanie. I na czasie, choc Tuwim (nie wiedzialabym, ze to on...) niewatpliwie napisal go na inna okazje. ;) Wiecie moze kiedy go napisal?

Czemu akurat w tym watku?
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 25 kwie 2007, 11:37

gndd pisze:
albert pisze:Świetny wiersz Juliana Tuwima "do prostego człowieka" w interpretacji zespołu Akurat:
Dzieki za link. Fajny wiersz i fajne wykonanie. I na czasie, choc Tuwim (nie wiedzialabym, ze to on...) niewatpliwie napisal go na inna okazje. ;) Wiecie moze kiedy go napisal?

Czemu akurat w tym watku?
W październiku 1929 roku na łamach "Robotnika" opublikował jeden ze swoich najsłynniejszych wierszy - "Do prostego człowieka".
Utwór ten wywołał niekończącą się falę ataków w prasie międzywojennej. Nic dziwnego, każde jego słowo tętni nienawiścią do imperialistów niszczących świat, drwi z haseł burżuazji wypełnionych kłamstwem, mocno protestuje przeciw wojnie. Wystarczy jeszcze dodać, że siła protestu, dynamika oburzenia i gniewu bijącego z tych słów były tak potężne, że działały na masy czytelników jak najpłomienniejsza odezwa.
Po wojnie utwór ten był wielokrotnie publikowany, a za granicą tłumaczony na język francuski i rosyjski. Zamieścił go Tuwim w wydanym w 1933 roku & zbiorze wierszy pt. "Biblia cygańska".
A dlaczego w tym wątku ? Bo po polsku, bo jest w tym wierszu moc i niezgoda na upodlenie, które to zawsze kojarzą się mi ze słowiańskością :) Słowianie byli ludem dumnym, anarchizującym, stąd wiecznie kłótliwym. Oczywiście to generalizacja. W prawie każdym słowiańskim imieniu mamy -sław. :)
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 25 kwie 2007, 13:08

albert pisze: Zamieścił go Tuwim w wydanym w 1933 roku & zbiorze wierszy pt. "Biblia cygańska".
A dlaczego w tym wątku ? Bo po polsku, bo jest w tym wierszu moc i niezgoda na upodlenie, które to zawsze kojarzą się mi ze słowiańskością :) Słowianie byli ludem dumnym, anarchizującym, stąd wiecznie kłótliwym.
Mozna by sie spierac czy Tuwim byl Slowianinem, poniewaz byl pochodzenia zydowskiego i jak wielu zydowskich intelektualistow z tego okresu popieral calym sercem komunizm.

No ale napisal sporo naprawde dobrych wierszy, wiec nie bede drobiazgowy :wink:

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 25 kwie 2007, 14:12

Kula-pavana pisze:
albert pisze: Zamieścił go Tuwim w wydanym w 1933 roku & zbiorze wierszy pt. "Biblia cygańska".
A dlaczego w tym wątku ? Bo po polsku, bo jest w tym wierszu moc i niezgoda na upodlenie, które to zawsze kojarzą się mi ze słowiańskością :) Słowianie byli ludem dumnym, anarchizującym, stąd wiecznie kłótliwym.
Mozna by sie spierac czy Tuwim byl Slowianinem, poniewaz byl pochodzenia zydowskiego i jak wielu zydowskich intelektualistow z tego okresu popieral calym sercem komunizm.

No ale napisal sporo naprawde dobrych wierszy, wiec nie bede drobiazgowy :wink:
No cóż, zapewne nie ma o co się spierać: nie był :), choć trzeba przyznać, że zajmował się słowiańskim folklorem. Chodzi mi bardziej o wymowę wiersza, który jest dla mnie przedni.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

ODPOWIEDZ