Diety oczyszczające - czysty mit?

Ayur Weda, medycyna, yoga, naturalne metody leczenia. "Naukowcy mogli zrobić postęp w medycynie, ale czy jest jakieś lekarstwo, które pozwoli nam stwierdzić: "Już nie ma więcej chorób?" Czy jest takie lekarstwo? Nie. Na czym więc polega postęp naukowców? Właściwie ilość chorób jedynie wzrasta. Pojawia się tak wiele nowych." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz. 29
Awatar użytkownika
Asikunda
Posty: 117
Rejestracja: 03 gru 2006, 11:29
Lokalizacja: NRR Mysiadło

Diety oczyszczające - czysty mit?

Post autor: Asikunda » 06 gru 2006, 19:42

Diety oczyszczaj?ce - czysty mit?
Josephine Marcotty
The New York Times


Cathy Smith często czuła się zmęczona, a do tego wci?ż nie mogła się pozbyć kilku zbędnych kilogramów. Być może pomogłaby jej kolejna dieta? Oczy?ciłaby organizm ze wszystkich trucizn współczesnego życia - kofeiny, cukru, alkoholu i im podobnych.

Wiosn?, 43-letnia mieszkanka Minneapolis zdecydowała się więc na uczestnictwo w specjalnym programie oczyszczaj?cym. Stopniowo eliminowała, jeden po drugim, różne produkty z diety. Najpierw oczywi?cie cukier i kofeinę. PóĽniej mięso i nabiał. Ostatecznie jadła jedynie ryż i warzywa, a dwa razy dziennie piła obrzydliwy w smaku suplement dietetyczny. PóĽniej powoli zaczęła na nowo wprowadzać pewne potrawy. Cztery tygodnie i 400 dolarów póĽniej poczuła się gorzej niż kiedykolwiek.

- Nie wiem, czy jeszcze raz podjęłabym tak? decyzję – powiedziała po swojej czwartej i jednocze?nie ostatniej diecie oczyszczaj?cej. – Wmawia się nam, że efekty będ? cudowne, ale ja jako? ich nie dostrzegłam. Odtruwanie i oczyszczanie to szał, najnowsza moda. Proponuj? je nam różne spa i kurorty. Robi? je Beyonce i Angelina Jolie. Decyduj? się na nie wspólnie mężowie i żony. Szczegółowo opisuj? je też autorzy blogów. Na rynku można znaleĽć dziesi?tki ksi?żek na temat diet oczyszczaj?cych, a sprzedaż produktów ziołowych nios?cych obietnicę oczyszczenia jelit, w?troby i nerek osi?gnęła w zeszłym roku w samych Stanach Zjednoczonych aż 28 milionów dolarów! (Według danych firmy SPINS, zajmuj?cej się badaniem rynku.)

Ale o co wła?ciwie chodzi? - Istnieje taka psychoza i pęd, by być zdrowym, zadbanym i w dobrej formie, że ludzie s? gotowi na wszystko – mówi dr Joel Jahraus, dyrektor medyczny instytutu zaburzeń odżywiania w Szpitalu Metodystów w St. Louis Park. Odrobina tzw. odtruwania nie powinna zaszkodzić, twierdz? lekarze i osoby zajmuj?ce się alternatywnymi metodami leczenia. Może wręcz poczujesz się lepiej, ponieważ przez chwilę będziesz mniej je?ć i unikać alkoholu i kofeiny. Ale oczyszczenie wnętrzno?ci? To do?ć w?tpliwe.

Można oczy?cić gaĽnik – mówi dietetyczka Bea Krinke, wykładaj?ca na University of Minnesota. - Ale w ten sam sposób nie da się oczy?cić ciała. Specjalistka od żywienia z Institute for Health and Healing w szpitalu Abbott Northwestern, Carol Denton, czasem doradza klientom co?, co sama nazywa „delikatnym oczyszczaniem". Zasadniczo jest to zdrowa dieta, oparta przede wszystkim na owocach, warzywach, białku nie pochodz?cym z mięsa i dużej ilo?ci wody. Dieta wyklucza nikotynę, kofeinę i alkohol. - Ciało jest czym? zadziwiaj?cym - mówi. - Jest stworzone do oczyszczania. I je?li damy mu tak? możliwo?ć, na pewno to zrobi. WeĽmy przykład alkoholu, najpowszechniej spożywanej ze wszystkich toksyn. Dostaje się on do krwiobiegu i trafia wprost do głowy. Wtedy w?troba zaczyna robić to, co do niej należy. - Je?li pijesz za dużo, na drugi dzień Ľle się czujesz, ponieważ w twoim organizmie znajduj? się toksyczne produkty – tłumaczy dr Ken Roberts, wykładowca anatomii na University of Minnesota. - W?troba oczyszcza je w ci?gu kilku godzin. Nazywamy to metabolizmem. Jak wyja?nia Roberts, powstrzymanie się od alkoholu, leków lub kofeiny oznacza jedynie, że w?troba robi sobie przerwę w przetwarzaniu tych substancji.

Jednak wbrew zapewnieniom producentów tzw. suplementów oczyszczaj?cych, nie da się wypłukać toksyn z w?troby tak, jak spłukujemy wodę w toalecie – podkre?la dr Cliff Steer, specjalizuj?cy się w chorobach w?troby profesor na University of Minnesota. - Kiedy pijesz dużo wody, dużo też jej wydalasz - mówi. - Ale to w niewielkim stopniu wpływa na w?trobę. To samo dotyczy nerek - zaznacza. Dieta, któr? Cathy Smith stosowała ubiegłej wiosny, nie była aż tak radykalna, jak niektóre inne, ciesz?ce się olbrzymi? popularno?ci?. WeĽmy na przykład Master Cleanse, program rozsławiony przez gwiazdy takie jak Beyonce, który - zdaniem ekspertów - jest bardzo niebezpieczny. Namawia on do dwutygodniowej głodówki na solance oraz miksturze z syropu klonowego, soku cytrynowego i pieprzu cayenne.

Smith opowiada, że dowiedziała się, iż pewne pokarmy jej nie służ?. Ale podczas miesięcznego reżimu czuła się zmęczona i przygnębiona. Inni ludzie z jej grupy wsparcia – również stosuj?cy dietę oczyszczaj?c? - mieli jednak dobre do?wiadczenia. Niektórzy zdecydowali się na to, ponieważ chcieli schudn?ć, i faktycznie dopięli swego – relacjonuje Smith. Ostatecznie, kiedy wróciła do normalnego odżywiania, od razu poprawiło się też samopoczucie. Doszła więc do wniosku, że jadła zbyt mało, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne, zwi?zane z prac? i codziennymi obowi?zkami domowymi zapracowanej mamy.

37-letnia Monique Bush, także z Minneapolis, twierdzi z kolei, że po 10-dniowej diecie oczyszczaj?cej poczuła się lżejsza i bardziej naładowana energi?. Ograniczyła pszenicę i produkty sojowe, jadła wył?cznie pokarm organiczny i piła suplement diety, zmieszany z mlekiem. Na drug? „turę” chce się do niej przył?czyć także m?ż - zapowiedziała. - Mam wrażenie, że to wła?ciwa strategia - powiedziała. - Że daje to ciału szansę na odrodzenie, od?wieżenie.

Morgan Luzier, współwła?ciciel klubu Balance Fitness w Minneapolis, przekazuje swoim klientkom, że nie chodzi tylko o fizyczne oczyszczenie. - Przechodzisz także oczyszczenie umysłowe lub uczuciowe – mówi o diecie, któr? doradza odwiedzaj?cym jego klub. - Próbujesz zrobić co? nowego ze swoim stylem życia, przyzwyczajeniami, uzależnieniami i nawykami. - A teraz na topie jest wła?nie detoks - dodaje Bush. - Kiedy odsuniesz kieliszek wina i oznajmisz: „Jestem na diecie oczyszczaj?cej!”, wtedy ludzie mówi?: „Ja też bym chętnie spróbował” – opowiada. - Pomiędzy chwilow? dyscyplin? dietetyczn? i rozwiniętymi zaburzeniami pokarmowymi istnieje jednak do?ć cienka linia – podkre?la Jahraus z kliniki zajmuj?cej się tego typu schorzeniami.

Trzy lata temu miał on pacjenta, który odmawiał jedzenia czegokolwiek innego oprócz korzeni warzyw, które wyrwano z ziemi nie więcej niż 15 minut wcze?niej. Młody człowiek, który bał się, że jarzyny „starsze” niż kwadrans mog? przyci?gn?ć toksyny, sam żył jak w szklarni. - Wtedy wydało mi się to skrajno?ci? – mówi Jahraus. - Ale teraz to do?ć powszechna postawa. Szczególnie niepokoi go rosn?ca popularno?ć produktów, które - jak deklaruje producent - maj? oczy?cić okrężnicę. Działaj? jedynie na doln? jej czę?ć, wyja?nia lekarz, a ich stosowanie może doprowadzić do poważnych problemów. U osób, które ich używaj?, może doj?ć do zaburzenia równowagi elektrolitycznej i trwałego zaparcia. To z kolei, zmusza ich do stałego sięgania po ?rodki przeczyszczaj?ce. - Takich przypadków widzimy coraz więcej. A win? można obarczyć nasilaj?ce się w społeczeństwie przekonanie, że trzeba zawsze idealnie wygl?dać i ?wietnie się czuć podkre?la lekarz. (...)
Life's a game,
soul is serious

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 06 gru 2006, 20:11

kiedy wiekszosc ludzi nosi w sobie pasozyty, zdrowa dieta nie daje wielu korzysci. ten podstawowy fakt jest zupelnie ignorowany w wiekszosci badan naukowych i dietetycznych. jestem w tym temacie od lat na biezaco i ludzka ignorancja w tej dziedzinie juz mnie nie dziwi.

Madhav Caran

Post autor: Madhav Caran » 07 gru 2006, 07:25

Znam jednego bhaktę, który codziennie przyjmuje mieszankę przypraw dla unieszkodliwiania robactwa jelitowego, ale zapomniałem skład.
Znasz jakie? sprawdzone na to ?rodki?

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 07 gru 2006, 12:51

Madhav Caran pisze:Znam jednego bhaktę, który codziennie przyjmuje mieszankę przypraw dla unieszkodliwiania robactwa jelitowego, ale zapomniałem skład.
Znasz jakie? sprawdzone na to ?rodki?
od lat produkuje i sprzedaje wyciag-mieszanke z nastepujacych ziol: czarny orzech, piolun, wrotycz i gozdziki. dziala bardzo skutecznie i uzywaly jej setki ludzi przez ostatnie 10-15 lat, glownie bhaktowie. ostatnio sprzedaje coraz wiecej "na zewnatrz", poprzez znajomych lekarzy medycyny naturalnej. gdybym mial czas to moze zajal bym sie bardziej marketingiem ale wtedy to juz zupelnie bym nie mial czasu na nic :lol:

Awatar użytkownika
Trisama
Posty: 254
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:31

Post autor: Trisama » 07 gru 2006, 13:01

Kula-pavana pisze:
Madhav Caran pisze:Znam jednego bhaktę, który codziennie przyjmuje mieszankę przypraw dla unieszkodliwiania robactwa jelitowego, ale zapomniałem skład.
Znasz jakie? sprawdzone na to ?rodki?
od lat produkuje i sprzedaje wyciag-mieszanke z nastepujacych ziol: czarny orzech, piolun, wrotycz i gozdziki. dziala bardzo skutecznie i uzywaly jej setki ludzi przez ostatnie 10-15 lat, glownie bhaktowie. ostatnio sprzedaje coraz wiecej "na zewnatrz", poprzez znajomych lekarzy medycyny naturalnej. gdybym mial czas to moze zajal bym sie bardziej marketingiem ale wtedy to juz zupelnie bym nie mial czasu na nic :lol:
Czy proporcje s? zastrzeżone tajemnica patentow?? Mamy w okolicy młodego (6 lat) wielbiciela zjadanego przez takie robactwo. Może mogłoby mu pomóc Twoje odkrycie?

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 07 gru 2006, 13:16

Trisama pisze: Czy proporcje s? zastrzeżone tajemnica patentow?? Mamy w okolicy młodego (6 lat) wielbiciela zjadanego przez takie robactwo. Może mogłoby mu pomóc Twoje odkrycie?
alez skad! juz sie dziele receptura: proporcje sa rowne tzn. najpierw robie wyciag alkoholowy z kazdego skladnika osobno, laczac je na koncu po rowno w oparciu o objetosc. czasmi jak mam bardzo mocne gozdziki to dodaje tylko polowe porcji bo trudno jest to ludziom wypic :lol:

czarnego orzecha w Polsce nie znajdziesz ale moze byc wloski. uzywa sie malych zielonych orzechow kiedy jeszcze sa one miekkie (caly orzech mozna skroic nozem). czasem tez dodaje troche wiecej piolunu, szczegolnie jak jest slaby (malo gorzki). ja ziola do tej mieszanki uprawiam sam, poza oczywiscie gozdzikami. mam kilka duzych czarnych orzechow i prawie co roku mozna ich nazbierac na produkcje.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 07 gru 2006, 14:34

Trisama pisze: Mamy w okolicy młodego (6 lat) wielbiciela zjadanego przez takie robactwo. Może mogłoby mu pomóc Twoje odkrycie?
Kilka lat temu, po?ród ISKCON-owych wielbicieli była popularna metoda Dr. Clark ze sławnym "zapperem". To całkowity "holocaust" dla pasożytów w naszym ciele. Nawet moja żona przestrzegała tej metody i to z wielkim sukcesem.

Oto link do ksi?żki Dr. Huldy Clark "The Cure for All Diseases"

Obrazek

"Zapper" Dr. Clark

Madhav Caran

Post autor: Madhav Caran » 07 gru 2006, 16:44

Nie pytam, gdzie się umieszcza te rurki :lol:

Kula, czy efekty działania twojej mikstury s? potwierdzone medycznie, testami?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 07 gru 2006, 17:38

Madhav Caran pisze:Nie pytam, gdzie się umieszcza te rurki :lol:
Trzymasz je w rękach łaskawco. :)

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 07 gru 2006, 18:15

Madhav Caran pisze: Kula, czy efekty działania twojej mikstury s? potwierdzone medycznie, testami?
jak najbardziej. bardzo wiele osob ktore ja uzywalo robilo badania kliniczne przed i po. mialem kiedys syna bhaktow z Mayapur ktory musial brac moja miksture przez 2 miesiace zeby sie calkowicie pozbyc tych nieporoszonych "gosci".

ODPOWIEDZ