Ayurweda - prośba o pomoc

Ayur Weda, medycyna, yoga, naturalne metody leczenia. "Naukowcy mogli zrobić postęp w medycynie, ale czy jest jakieś lekarstwo, które pozwoli nam stwierdzić: "Już nie ma więcej chorób?" Czy jest takie lekarstwo? Nie. Na czym więc polega postęp naukowców? Właściwie ilość chorób jedynie wzrasta. Pojawia się tak wiele nowych." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz. 29
Dawid
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2007, 07:30

Ayurweda - prośba o pomoc

Post autor: Dawid » 16 maja 2007, 12:43

Poszukuję osób które korzystały kiedykolwiek z jakiś metod Ayurwedy lub próbowały ją stosować, a zechciałyby odpowiedzieć na kilka pytań. Potrzebne mi to do pewnej pracy. Jeśli ktoś zechciałby poswięcić chwilkę to proszę o odzew na meil: d1h@op.pl . celem pracy jest przedstawienie i propagowanie wszelkich tradycji Ayurwedy działających w Polsce, a także osób zajmujących się Ayurwedą. Wszelkie inne jakiekolwiek info o Ayurwedzie też mile widziane, a może znacie jakiś bhaktów zajmujących się medycyną ayurwedyjską w Polsce, do których mógłbym się zwrócić?

A może ktoś ma dostęp do informacji jak ayurweda wraz np. z bhakti jogą lub w jakikolwiek inny sposób dostawała się na zachód?

Albo może ktoś ma dostęp do materiałów w których Prabhupada zachęca do stosowania Ayurwedy?

Czy dostane i gdzie dostane jakiś przekład Wed na język polski?

Itp. Wszelkie info mile widziane.
Za wszelką okazaną pomoc z góry dziękuję.

Hare Kryszna!

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 16 maja 2007, 13:31

Poszukuję osób które korzystały kiedykolwiek z jakiś metod Ayurwedy lub próbowały ją stosować, a zechciałyby odpowiedzieć na kilka pytań.

Leki ajurwedyjskie są trudno dostępne w Polsce. Natomiast wielu bhaktów ekseperymentowało z doshami. Np. ja jestem vata-pitta dosha, wszystie artykuly spozywcze kapha (mleko, ziarna, banan) działają wspaniale na moje zdrowie, samopoczucie oraz higiene umysłu. Mój znajomy jezdzil do lekarza ajurwedyjskiego z W-wy, swego czasu rowniez na slasku była jedna taka osoba.


Potrzebne mi to do pewnej pracy. Jeśli ktoś zechciałby poswięcić chwilkę to proszę o odzew na meil: d1h@op.pl . celem pracy jest przedstawienie i propagowanie wszelkich tradycji Ayurwedy działających w Polsce, a także osób zajmujących się Ayurwedą. Wszelkie inne jakiekolwiek info o Ayurwedzie też mile widziane, a może znacie jakiś bhaktów zajmujących się medycyną ayurwedyjską w Polsce, do których mógłbym się zwrócić?

Wszyscy vaidya (lekarze) ajurwedyjscy czerpią źródło z trzech śastr. Charaka Samhita (kilka tomow), Susruta Samhita (szczegolnie traktuje o chirurgii) oraz przepiejny traktat Vagbhaty Ashtanga Hrdaya.

Charaka Samhita jest najpopularniejsza i wszyscy późniejsi autorzy się na nią powołują; Charaka to osoba, ktora usystematyzowala nauki Agnivesa - najlepszego ucznia Punarvasu). Ajurweda pochodzi od Aswini Kumarow-->Atri itd.


A może ktoś ma dostęp do informacji jak ayurweda wraz np. z bhakti jogą lub w jakikolwiek inny sposób dostawała się na zachód?

David Frawley ma tutaj duże zasługi. Wraz z Vashant Ladem napisał książke "Yoga of Herbs", ktora zostala mi polecona jako bardzo dobra książka na temat ziół wg tradycji wedyjskiej.

Albo może ktoś ma dostęp do materiałów w których Prabhupada zachęca do stosowania Ayurwedy?

Wiele razy zachęcal. Srila Prabhupada najchetniej korzystal z rad lekarzy ajurwedyjskich. W swoich diagnozach chorob poruszał sie po schematach przedstawionych przez Ajur wede. Co do tego nie ma zadnych watpliwosci. Wystarczy otworzyc folio i wpisać slowo 'kapha', 'slesma' 'pitta' 'vata' czy 'ayurveda'.

Czy dostane i gdzie dostane jakiś przekład Wed na język polski?

Do tej pory nie ukazał sie zaden dobry przeklad ani Wed ani Upanisadów, ani Jyotish sastr ('Perła Wschodu' jest najciekawsza a przereklamowana 'Bóg Astrologiem' to bardzo kiepska pozycja). Natomiast ukazało sie pare fajnych ksiazek o Ajurwedzie (mozna na nich polegać). Najlepiej sprowadzać te rzeczy z Indii i tlumaczyc na Polski samemu. Tłumacz musi należeć do parampara, inaczej Jego tlumaczenie jest bardzo powierzchowne a co gorsza często błędne.

Itp. Wszelkie info mile widziane.
Za wszelką okazaną pomoc z góry dziękuję.

Na stronie Srila Prahladananda Maharaja ukazuje sie czasopismo poswiecone zdrowiu. Wiele ciekawych wątków, które mogą Cię zainteresować.

Możesz również zobaczyć tu: http://docs.rohinaa.com/ayurv1.pdf



Hare Kryszna!
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Dawid
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2007, 07:30

Post autor: Dawid » 17 maja 2007, 08:39

Dziękuje za tak bogate informacje! Czy mógłbym do Ciebie, RafalJyot, wysłać ankietę - odnośnie tego jak zainteresowałeś się ayurwedą itp ??

_____________________________________

Mam jeszcze pare pytań:

"Wszyscy vaidya (lekarze) ajurwedyjscy czerpią źródło z trzech śastr."

"David Frawley ma tutaj duże zasługi. Wraz z Vashant Ladem napisał książke "Yoga of Herbs""

ciekawi mnie czy jest możliwość dotarcia do jakiś polskich przekładów lub choćby fragmentów? (chodzi i o śastry i o książkę Davida Frawleya)

a jeśli nie do poslkich przekładów to wersji anglojęzycznej - i tu znów kwestia gdzie najprędzej mógłbym dostać? hym... może gdzieś można kupić? może prędzej znajdzie się wsod osób "ze środowiska"?


Kolejna kwestia - Rigweda a Ayurweda. Słyszałem że pierwszy raz zasady zostały spisane właŚNIE W Rigwedzie. Ale nie mam pojęcia w jakim stopniu, ani jaka jest zależność/korelacja.



Dziękuje! :)

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 17 maja 2007, 10:12

Dziękuje za tak bogate informacje! Czy mógłbym do Ciebie, RafalJyot, wysłać ankietę - odnośnie tego jak zainteresowałeś się ayurwedą itp ??

Możesz tutaj napisać jakie rzeczy Cie interesują dokładnie. Poważniej studiuje od paru miesięcy. W spolecznosci astrologow, w ktorej jestem znalazla się osoba, ktora mnie zainspirowala do poszerzenia perspektywy a zatem - zakupu ksiazek oraz zainteresowania sie tematem ajurvedy, vastu, puran itd. Pierwszy raz kontakt mialem z 6 lat temu, ale nie wynikło z tego nic powaznego.

_____________________________________

Mam jeszcze pare pytań:

"Wszyscy vaidya (lekarze) ajurwedyjscy czerpią źródło z trzech śastr."

"David Frawley ma tutaj duże zasługi. Wraz z Vashant Ladem napisał książke "Yoga of Herbs""

ciekawi mnie czy jest możliwość dotarcia do jakiś polskich przekładów lub choćby fragmentów? (chodzi i o śastry i o książkę Davida Frawleya)

Jedna ksiązka, nie pamietam autora - opiera sie na ksiazce Vashant Lada - wspanialego autora z Indii, takze ona wydaje sie byc najblizsza tego co nazywa sie wiedza o zyciu (ayur). Nie spotkalem sie z polskim tlumaczeniem tych sastr.

a jeśli nie do poslkich przekładów to wersji anglojęzycznej - i tu znów kwestia gdzie najprędzej mógłbym dostać? hym... może gdzieś można kupić? może prędzej znajdzie się wsod osób "ze środowiska"?

Na internecie z pewnoscia bedzie mozna sprowadzic (amazon czy ebay), trudno mi powiedziec, gdyz ksiazki dostaje wysylane przez konkretne osoby w Indiach. Niestety nie jestem w stanie pomoc Ci zdobyc je w ten sam sposob. Sprobuj wejsc na popularne strony ksiegarn internetowych. Załóż sobie paypal.
To co znalazlem na szybko:
http://www.amazon.com/Charaka-Samhita-Set/dp/0897440501
http://www.vedicbooks.net/ayurveda-c-21.html




Kolejna kwestia - Rigweda a Ayurweda. Słyszałem że pierwszy raz zasady zostały spisane właŚNIE W Rigwedzie. Ale nie mam pojęcia w jakim stopniu, ani jaka jest zależność/korelacja.

Rgweda jest poswiecona hymnom pochwalnym(jala tattwa - Go mukha). W atharva vedzie jest Jyotish i mysle ze rowniez Ayurveda, choc musialbym to sprawdzic (agni tattwa, Hanu Mukha). Jeśli chodzi o pierwsze zrodla (poziom Rsich) to napewno Purany (garuda purana, agni purana itd).
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Re: Ayurweda - prośba o pomoc

Post autor: gndd » 17 maja 2007, 10:34

Dawid pisze:Wszelkie inne jakiekolwiek info o Ayurwedzie też mile widziane,
Wiem, ze jedna z osob badajaca Ayur-vede i piszaca o niej jest Dominik Wujastyk (robi to po angielsku - niech imie i nazwisko Cie nie zmyli). Jego krotka prezentacje wlasnej osoby i prac mozesz znalezc pod adresem http://www.ucl.ac.uk/~ucgadkw/wujastyk.html . Stad masz linki do kilku artykulow i info o ksiazkach. Nie wiem na ile jest to przydatne do PROPAGOWANIA Ayur-vedy, natomiast na pewno moze dac jakas tam WIEDZE o Ayur-vedzie. Sadze, ze w bibliotekach uniwersyteckich powinna byc tez dostepna ksiazka "The Blackwell companion to Hinduism" pod redakcja Gavina Flooda. Tam jest artykul Wujastyka "The Science of Medicine".

Googlowanie daje 37500 wynikow jak sie szuka Ayurvedy po polsku, ale to troche za duzo, zeby moc to przejrzec...
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

ODPOWIEDZ