Guma do żucia

Ayur Weda, medycyna, yoga, naturalne metody leczenia. "Naukowcy mogli zrobić postęp w medycynie, ale czy jest jakieś lekarstwo, które pozwoli nam stwierdzić: "Już nie ma więcej chorób?" Czy jest takie lekarstwo? Nie. Na czym więc polega postęp naukowców? Właściwie ilość chorób jedynie wzrasta. Pojawia się tak wiele nowych." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz. 29
Awatar użytkownika
Trisama
Posty: 254
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:31

Post autor: Trisama » 25 maja 2007, 23:44

Purnaprajna pisze:
Arkadiusz pisze:Kto to jest Vidura Niti, gdzie go szukać, nie każdy ma możliwośc, wiem, że są nawet tacy, których nie stać na ksiażki, w której książce to pisze, cżesto pytają osoby, nie będące bhaktami, lub świeżo próbujące być.
W nastroju służenia bhaktom, sprawienia im przyjemności i przez to uzyskania ich błogosławieństw umożliwiających uczynienie postępu duchowego w służbie oddania dla Pana, chciałem tylko dodać, że "Vidura niti" (zbiór mądrości czy zasad moralnych Vidury) to część Mahabharaty, a dokładnie Udyoga Parva, rozdziały od 33-ego do 41-ego, w których Vidura udziela praktycznych rad Dhritarastrze.

Po pobieżnym przejrzeniu tych rozdziałów w dwóch dostępnych mi wersjach "Vidura niti", niestety nie znalazłem niczego co odnosiłoby się do 5-ciu rzeczy, które łamią post. Potwierdził to także mój przyjaciel, który zawodowo zajmuje się studiami nad śastrami i sanskrytem. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość, że coś przeoczyliśmy.
Słyszałem kiedyś o pięciu rzeczach, które nie łamią postu... ale to nie na temat :wink:

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 maja 2007, 23:50

Proszę o odpowiedź, bo ja się katuję postami teraz, w każde ekadasi i każdą niedzielę, a może mógłbym ułatwić sobie życie?
Ostatnio Divya nakłonił mnie do przyjęcia odrobiny mahaprasadam w niedzielę. Mahaprasadam przerywa czy nie przerywa postu?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 26 maja 2007, 00:45

Arkadiusz pisze:Proszę o odpowiedź, bo ja się katuję postami teraz, w każde ekadasi i każdą niedzielę, a może mógłbym ułatwić sobie życie?
Ostatnio Divya nakłonił mnie do przyjęcia odrobiny mahaprasadam w niedzielę. Mahaprasadam przerywa czy nie przerywa postu?
Jeżeli maha-prasadam nie jest ekadaszowe, to oczywiście przerywa.

"W Ekadaśi dla Pana Visnu gotuje się wszystko, łącznie z normalnym ziarnem i dahlem, lecz zaleca się, aby Vaisnava nie jadł w Ekadaśi nawet visnu-prasada. Powiedziane jest, że Vaisnava nie je niczego, co nie zostało ofiarowane Panu Visnu, lecz w Ekadaśi Vaisnava nie powinien dotknąć nawet maha-prasada ofiarowanego Visnu, chociaż prasada takie można przechować, by spożyć je następnego dnia." (Zn. do Cc. Adi-lila 15.9)

A jeżeli pytasz ogólnie co przerywa Twoje "prywatne" posty, to z definicji jest to o dziwo... jedzenie. ;) Ale z drugiej strony, to lepiej jeść maha-prasadam niż wymyślać sobie samemu posty. Chyba, że jest to podyktowane względami zdrowotnymi i jest to konieczne. :)

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 26 maja 2007, 01:19

Trisama pisze:
Purnaprajna pisze:
Arkadiusz pisze:Kto to jest Vidura Niti, gdzie go szukać, nie każdy ma możliwośc, wiem, że są nawet tacy, których nie stać na ksiażki, w której książce to pisze, cżesto pytają osoby, nie będące bhaktami, lub świeżo próbujące być.
W nastroju służenia bhaktom, sprawienia im przyjemności i przez to uzyskania ich błogosławieństw umożliwiających uczynienie postępu duchowego w służbie oddania dla Pana, chciałem tylko dodać, że "Vidura niti" (zbiór mądrości czy zasad moralnych Vidury) to część Mahabharaty, a dokładnie Udyoga Parva, rozdziały od 33-ego do 41-ego, w których Vidura udziela praktycznych rad Dhritarastrze.

Po pobieżnym przejrzeniu tych rozdziałów w dwóch dostępnych mi wersjach "Vidura niti", niestety nie znalazłem niczego co odnosiłoby się do 5-ciu rzeczy, które łamią post. Potwierdził to także mój przyjaciel, który zawodowo zajmuje się studiami nad śastrami i sanskrytem. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość, że coś przeoczyliśmy.
Słyszałem kiedyś o pięciu rzeczach, które nie łamią postu... ale to nie na temat :wink:
Dobrze slyszales;)
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 26 maja 2007, 01:22

Arkadiusz pisze:Proszę o odpowiedź, bo ja się katuję postami teraz, w każde ekadasi i każdą niedzielę, a może mógłbym ułatwić sobie życie?
Ostatnio Divya nakłonił mnie do przyjęcia odrobiny mahaprasadam w niedzielę. Mahaprasadam przerywa czy nie przerywa postu?
Jeśli bramin Cie do czegoś nakłoni to nie jest to złamanie postu. Bramin w tym kontekscie oznacza osobe, ktora ma wiedze o rzeczach poniżej i to jest jeden z tych pieciu punktów.

A więc: Mahaprasadam może przerwać post, na platformie karma-kanda. Post niedzielny należy do tej kategorii, wiec mahaprasadam go łamie. Tak samo jak muhurta w Janmashtami czy Gaurapurnima jest bardzo dobra duchowo, ale bardzo zła materialnie bo to ashtami (moha) i poornima (kama) kolejno.. chyba, że lubisz shad ripu (sześć wrogów). Wszystko co jest dobre na platformie bhoga marg jest złe dla moksa-marg i odwrotnie..wiec sukla paksa jest bardzo dobra materialnie a krsna-paksa duchowo dlatego Tara i Kali..noc i dzien - Gita! Sannyasa (ketu) to socialne (ksiezyc) samobójstwo, dlatego mieszanie rytuału jak yajna, vivaha, anna prasna itd (Jowisz) z bhagavata/moksa marg (ketu) - czyli mentalnosc luzaka: 'swiete Imie usprawiedliwi nasze materialne zanidebanie, lenistwo i brak profesjonalizmu' to błąd, który ma srogie konsekwencje.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 26 maja 2007, 14:03

Jutro jest niedziela i ekadasi:)
Czy osiagnę podwójny rezultat?

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 26 maja 2007, 14:50

Arkadiusz pisze:Jutro jest niedziela i ekadasi:)
Czy osiagnę podwójny rezultat?
Ekadasi zabiera gniew (bhogamarga) oraz daje bhakti (muktimarga).
Niedziela w Twoim przypadku zabiera grzech (bhogamarga) i to moze przyczynic sie do dojrzalszego podejscia do duchowosci (muktimarga). Ekadasi w Tritya to wspaniała muhurta! Niedziela jest dobra jeśli chodzi o Vrata szczególnie w Uttara- Nakshatrach!
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

balarama11
Posty: 337
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:23

Post autor: balarama11 » 26 maja 2007, 15:08

Arkadiusz pisze:Jutro jest niedziela i ekadasi:)
Czy osiagnę podwójny rezultat?
Św. Piotr wpuszcza takich do nieba co przestrzegają Ekadaszi w niedzielę
gorzej , gdy u wrót stać będzie Mojżesz :?

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 26 maja 2007, 22:34

:lol: Balarama, swietny jestes! :D
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

vasuda
Posty: 31
Rejestracja: 19 lut 2007, 17:25

podziękowania!!!

Post autor: vasuda » 11 lip 2007, 13:10

Wielki szacunek i podziękowania za podjęcie tematu.

ODPOWIEDZ