Pierogi i inne tradycyjne dania kuchni polskiej

Przepisy, porady kulinarne. "Błędem byłoby jednak sądzić, że wystarczy zostać wegetarianinem, by żyć w zgodzie z prawami natury. Rośliny to także żywe stworzenia. Nie wystarcza też świadomość, że zgodnie z prawem natury jedna żywa istota służy za pokarm innej. Dla człowieka sprawą zasadniczą jest poznanie Najwyższego Pana. Sam ścisły wegetarianizm nie jest jeszcze powodem do dumy. Człowiek musi poświęcić wszystko służbie dla Pana i spożywać tylko resztki pożywienia Mu ofiarowanego. W ten sposób właściwie wywiąże się ze swych obowiązków." - – Sri Isopanisad tekst 1 zn.
Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Pierogi i inne tradycyjne dania kuchni polskiej

Post autor: Rasasthali » 10 wrz 2007, 19:28

Poszukuje przepisow na dania kuchni polskiej, jak pierogi (np pierogi z serem). Czy ktos moglby podac mi przepisy i pomysly?

Rasasthali
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Pierogi i inne tradycyjne dania kuchni polskiej

Post autor: Rasasthali » 15 wrz 2007, 12:05

To nikt nie umie zrobic pierogow i pomoc biednej mlodej zonie ? :(
http://actinidia.wordpress.com/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 15 wrz 2007, 14:31

He he, u nas w domu mało jest kuchni polskiej, glównie indyjska i postindyjska, oraz włoska (salatki, makarony). Z polskich dań znam żurek, pierogi ruskie i nie wiem co jest jeszcze polskie. Lubię kopytka i pyzy czasami, ale nie wiem czy to polskie. Mówi się, że warzywa przywiozła do Polski Królowa włoska Bona, a jak żywili się nasi przodkowie wcześniej to nie wiem. Ziemniaki i pomidory dotarły i zadomowiły się u nas późno, 18 czy 19 wiek. Pochodzą z Ameryki południowej. Ciekawe co jedli w średniowieczu, bo chłopi podobno nie jedli dziczyzny wcale lub rzadko, więc pozostaje chleb i może ktoś wie co jeszcze?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Indulekha
Posty: 360
Rejestracja: 24 lis 2006, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Pierogi ruskie

Post autor: Indulekha » 15 wrz 2007, 15:23

Pierogi ruskie

Ciasto na pierogi:
3/4 kg mąki luksusowej
szczypta soli
1/3 k. masła
100ml jogurtu
ciepła woda.
Farsz:
1/2kg ziemniaków
200g sera białego
szczypta pieprzu czarnego + 1/5ł ASOFETIDY
1/5ł soli
PRZEPIS
FARSZ
ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Asofetidę podsmażyć .
Gdy ziemniaki wystygną zmieszać je z serem ubić lub przemielić . Przyprawić pieprzem, asofetida i solą.

CIASTO
Wysypaną mąkę i sól na stolnicy zagniatać dodając powoli najpierw jogurt następnie ciepłej wody+ roztopione masło. Ciasto ma odchodzić od rąk i nie lepić się. Ma mieć konsystencję plasteliny :-)), czyli ma się dobrze ugniatać. Wyrabiać przez chwilę ciasto. Podzielić na pół. Jedną połówkę przykryć ściereczką, by nie wyschło.Drugą połówkę położyć na stolnicy i wałkować, aż będzie dość cienkie. W tym czasie powinna się już gotować w dużym garnku osolona woda na pierogi. Rozwałkowane ciasto dzielimy na kwadraty lub wycinamy szklanką (druga opcja lepsza :-)). Na kółka lub kwadraty nakładamy farsz i brzegi ciasta zwilżamy wodą i zlepiamy. Wrzucamy na wrzątek i czekamy ok. 5-7 min aż się ugotują (jeśli z początku wyjdzie komuś grube ciasto, to należy dłużej gotować).

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Pierogi ruskie

Post autor: Rasasthali » 15 wrz 2007, 15:37

Induji i Arkuji, wielkie dzieki za odpowiedz i za przepis! Zrobie w najblizszej przyslosci! Czy sadzisz, ze zamiast sera balego moge uzyc fety bo to wlasnie teraz mam w lodowce? A jak nie to bede musiala zrobic serek sama!

Jak macie jakiekolwiek przepisy na roznego typu slaskie kluseczki itd, to tez prosze. Indu juz nauczyla mnie jak robic kopytka (wloskie gnocchi), ktore zrobimy w Oxfordzie furrore!

Dziekujemy (maz i ja) :)
Rasa
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Indulekha
Posty: 360
Rejestracja: 24 lis 2006, 22:00
Lokalizacja: Kraków

kluski leniwe

Post autor: Indulekha » 15 wrz 2007, 15:44

Kluski leniwe
1/2kg białego sera
1 kg ziemniaków gotowanych ( muszą być zimne)
sól
1 Ł mąki ziemniaczanej
4 Ł mąki pszennej
szczypta pieprzu
Przepis:
Ser i ziemniaki przepuścić przez maszynkę, dodać mąke pieprz i szczypte soli . Wymieszać i uformować wałek, spłaszczyć go i kroić duże kawałki. Wrzucać na gorącą osoloną wodę( można dodac łyżkę oleju), po wypłynięciu na powierzchnie gotowac około 2 min.

Awatar użytkownika
Indulekha
Posty: 360
Rejestracja: 24 lis 2006, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierogi ruskie

Post autor: Indulekha » 15 wrz 2007, 15:48

Rasasthali pisze:Induji i Arkuji, wielkie dzieki za odpowiedz i za przepis! Zrobie w najblizszej przyslosci! Czy sadzisz, ze zamiast sera balego moge uzyc fety bo to wlasnie teraz mam w lodowce? A jak nie to bede musiala zrobic serek sama!
hmm...
Nie mam pojęcia jak feta zachowuje się podczas gotowania.

Awatar użytkownika
Indulekha
Posty: 360
Rejestracja: 24 lis 2006, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Indulekha » 15 wrz 2007, 15:51

Ostatnio przyjaciółka zachwalała mi naleśniki z nadzieniem pierogów ruskich. Wazne aby przed podaniem były podsmażone.

Awatar użytkownika
Anka
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2007, 12:07

Post autor: Anka » 04 gru 2007, 11:46

... ja ciasto na pierogi robie :maka z woda, szczypta soli i wychodza pycha ;) bez jogurtu sie obejdzie :wink: , ale co kto lubi 8) ! Pozdrawiam ...

Marysia
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2008, 10:11

Post autor: Marysia » 17 lut 2008, 11:53

Rasasthali przepis na ciato już masz, więc podam Ci tylko przepis na farsz co jest dziecinnie proste.

Farsz nr 1 Kaszę gryczaną mieszasz pół na pół z białym serem tłustym lub półtłustym, doprawiasz wg uznania


Farsz nr 2 Mielisz soczewicę ugotowaną w bulionie warzywnym ( lub do zmielonej soczewicy dodajesz rozpuszczone kostki bulionowe warzywne)


Farsz nr 3 (mój ulubiony) Pół na pól mieszasz szpinak z białym serkiem tłustym lub półtłustym i doprawiasz wg uznania


Farsz nr 4 Do ugotowaneji zmielonej na suche puree cieciorki dodajesz zmielony kmin rzymski, zmielona kolendrę, zmielona pietruszę i czosnek (ilość przypraw wg uznania) i sól oczywiście
Wstawiamy na 2 godz do lodówki, zeby cieciorka "przesiąkła" przyprawami
POZDRAWIAM!!! I POWODZENIA

ODPOWIEDZ