Prasadam - instrukcje

Przepisy, porady kulinarne. "Błędem byłoby jednak sądzić, że wystarczy zostać wegetarianinem, by żyć w zgodzie z prawami natury. Rośliny to także żywe stworzenia. Nie wystarcza też świadomość, że zgodnie z prawem natury jedna żywa istota służy za pokarm innej. Dla człowieka sprawą zasadniczą jest poznanie Najwyższego Pana. Sam ścisły wegetarianizm nie jest jeszcze powodem do dumy. Człowiek musi poświęcić wszystko służbie dla Pana i spożywać tylko resztki pożywienia Mu ofiarowanego. W ten sposób właściwie wywiąże się ze swych obowiązków." - – Sri Isopanisad tekst 1 zn.
Awatar użytkownika
hudy801
Posty: 16
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:37

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: hudy801 » 20 mar 2012, 15:25

Hare Krysna
Dziekuje. :)

Awatar użytkownika
Nurbi
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Nurbi » 21 mar 2012, 20:02

To jeszcze raz ja - zainspirowana pytaniami Hudego108 chciałam jeszcze spytać, czy istnieje "polowy" sposób ofiarowania, w sytuacjach, gdy nie jesteśmy u siebie, nie mamy oddzielnych miseczek dla Kryszny, ołtarzyka. Co wtedy, gdy mimo to chcielibyśmy z miłością ofiarować pożywienie? Czy w takiej sytuacji wystarczą same mantry, czy lepiej się powstrzymać od jedzenia?
Hare Kryszna :)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: trigi » 21 mar 2012, 20:18

Musisz miec wode aby rzeczy umyć, ofiarowanie "polowe" oznacza awaryjne , okazyjne.
Ołtarzyk, lub ołtarz (moze byc światynia w umysle nie ma ograniczeń) stwarzasz potrzebny do ofiarowania. Problem z takim ofiarowaniem jest taki ze przez cały czas musisz być swiadoma istnienia ołtarza i miec taki w umysle, bo ofiarowanie zostanie przerwane. Nie mozesz myslec o niczym innym przez ten czas, tylko o ofiaroaniu, intonowac w trakcie mantry, byc skoncentrowanym. Jest to trudne ale mozliwe, dzieki temu wysilkowi mozliwe jest ze Sri Caitanya Mahaprabhu przyjmie Twoje ofiarowanie. Jesli to mozliwe mozna spróbować powstrzymac sie od jedzenia tez ciekawe doswiadczenie. Ja to tak rozumiem.

Awatar użytkownika
Nurbi
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Nurbi » 21 mar 2012, 20:41

Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście - nie brzmi to jako coś prostego, ale jest wykonalne. W każdym razie dziękuję za wszystkie sugestie i rady dotyczące klasycznego ofiarowania. Wdrożyłam w praktykę, choć jeszcze czytam mantry z kartki :oops:

Hare Kryszna!

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: padmak » 15 maja 2012, 20:18

W extremalnych warunkach mozna ofiarowac porzywienie przed zjedzeniem wypowiadając trzykrotnie:
Śri Visznu, Śri Visznu, Śri Visznu i Hare Kryszna.

ODPOWIEDZ