Prasadam - instrukcje

Przepisy, porady kulinarne. "Błędem byłoby jednak sądzić, że wystarczy zostać wegetarianinem, by żyć w zgodzie z prawami natury. Rośliny to także żywe stworzenia. Nie wystarcza też świadomość, że zgodnie z prawem natury jedna żywa istota służy za pokarm innej. Dla człowieka sprawą zasadniczą jest poznanie Najwyższego Pana. Sam ścisły wegetarianizm nie jest jeszcze powodem do dumy. Człowiek musi poświęcić wszystko służbie dla Pana i spożywać tylko resztki pożywienia Mu ofiarowanego. W ten sposób właściwie wywiąże się ze swych obowiązków." - – Sri Isopanisad tekst 1 zn.
Awatar użytkownika
Nurbi
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Prasadam - instrukcje

Post autor: Nurbi » 15 mar 2012, 16:39

Kochani Bhaktowie, czy mogłabym prosić abyście wytłumaczyli nowicjuszce jak prawidłowo przygotować Prasadam? Wszędzie szukałam, ale nie udało mi się znaleźć jasnych wytycznych (jeżeli jest już taki temat, to proszę o skierowanie mnie tam i o skasowanie tego tematu).

Od czasu jak zaczęłam intonować wiele zmieniło się w moim życiu i czuję wręcz rozpaczliwą potrzebę pogłębienia zarówno wiedzy jak i praktyk. Przeczytałam wszystko co mogłam na temat idealnego ofiarowania pożywienia Panu Krysznie, niestety nadal niektóre kwestie nie są dla mnie do końca jasne.
To, że nie próbuję potraw podczas gotowana jest dla mnie oczywiste - przez całe życie nie próbowałam, sama nie wiedząc dlaczego (teraz to wiem), ale zawsze brakowało mi tego "dopełnienia" posiłku jakim jest ofiarowanie go Panu. Dlatego poniżej pozwolę sobie przedstawić kilka pytań z prośbą o wyjaśnienie :)

Czy możliwe jest ofiarowanie gdy :
1. nie byłam jeszcze w świątyni, nie mam inicjacji ani mistrza duchowego (choć zamierzam w przyszłości) i dopiero zaczynam wchodzić na jedyną słuszną ścieżkę? (dodam, że z miłością do Pana Kryszny nie mam problemu i naprawdę gorąco pragnęłabym sprawić mu przyjemność gotowaniem)
2. nie mam w domu ołtarzyka - gdzieś "obiło mi się o oczy", że można mieć w kuchni zdjęcia, dzwoneczek, intonować odpowiednie mantry i to wystarczy na początek. Prawda li to?
3. jeśli mogę mieć same zdjęcia, to jakie dokładnie i skąd je mogę wziąć (mogę znaleźć w wyszukiwarce i wydrukować? ale czy wtedy Pan Kryszna zechce się w nich objawić??)

z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi

Hare Kryszna :)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Purnaprajna » 15 mar 2012, 19:32

Hare Kryszna! Ja też nowicjusz, ale jako że pytania, a jeszcze bardziej nastrój w jakim je zadajesz jest naprawdę bardzo fajny, i nikt jeszcze Ci nie odpowiedział, to pozwól, że ja zapoczątkuję.

ad 1) Nie tylko nie ma z tym problemu, ale Twoje pragnienie sprawienia Krysznie przyjemności swoim gotowaniem jest najważniejszą kwalifikacją, której wszyscy bardzo potrzebujemy.

ad 2) Oj prawda Ci to! Może któryś z bhaktów (Wajsznawa-kripa Prabhu?) mógłby podać Ci link do tych mantr oraz ich polskich tłumaczeń. Kryszna bardzo też lubi dźwięk dzwoneczka.

ad 3) Znajdź w necie i wydrukuj sobie zdjęcie Śrila Prabhupada i Kryszny, które Ci się najbardziej podobają. Ofiaruj Śrila Prabhupadzie to, co ugotowałaś i wszystko będzie okej. :D Zdjęcia w kuchni ułatwiają nam tam też pamiętanie, w jaki celu gotujemy.

Powodzenia!

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: trigi » 16 mar 2012, 09:47

Nurbi pisze:1. nie byłam jeszcze w świątyni, nie mam inicjacji ani mistrza duchowego (choć zamierzam w przyszłości) i dopiero zaczynam wchodzić na jedyną słuszną ścieżkę? (dodam, że z miłością do Pana Kryszny nie mam problemu i naprawdę gorąco pragnęłabym sprawić mu przyjemność gotowaniem)
Cos ze mna jest nie tak chyba bo mecze sie i mecze, entuzjazmu brak o co tu chodzi?
Siedział kiedys jogin w jaskini, mistyk jeden i medytował przez lat wiele.Az tu pewnego dnia ( jaskinia była wykuta w skale ) spadł z góry człowiek z okrzykiem ha`ram!!!!! Po chwili jogin za pomocą trzeciego oka zobaczył jak ten nieszczęśnik udaje sie w towarzystwie Visnudutów na Vaikunty. Bardzo sie zirytował yogin mistyk bo siedział długie lata medytował i nic. A tu ktoś spada i udaje sie na Vajkunty. Nieszczesnik chciał sie wypróznić w lesie nad jaskinia mistyka ale przypałetał sie dzik co miał ochote na ekstrementa. Zaczął gonić nieszczesnika domagając sie dokładki, a nieszczęsnik krzyczał przerażony ha`ram!!! ha`ram!!! co znaczyło pomocy!!! Dlatego ze spadł z urwiska i momencie smierci nieswiadomie intonował imie RAM udał sie na Vaikunty co bardzo zdziwiło mistyka yogina tak jak ja sie zdziwiłem ze innym tak łatwo idzie kochanie Kryszny.

http://translate.google.com/translate?h ... _test.html

W komentarzu do Śrimad-Bhagavatam Śrila Prabhupada pisze: "Celem istoty ludzkiej jest samorealizacja i dlatego nie powinna ona jeść niczego, co nie zostało najpierw ofiarowane Panu. Pan przyjmie od Swojego bhakty wszystkie rodzaje pokarmu przyrządzonego z warzyw, owoców, produktów mlecznych i zbóż. Należy Panu ofiarować różne rodzaje owoców, warzyw i produktów mlecznych i gdy Pan przyjmie ten pokarm, bhakta może zjeść prasadam, który uśmierzy wszystkie cierpienia w jego walce o egzystencję.

Mantry intonowane podczas ofiarowania jedzenia Krysznie x3

Śri Prabhupada Pranama

nama om visnu-padaya krsna-presthaya bhu-tale,
shrimate bhaktivedanta-svamin iti namine.
namas te sarasvate deve gaura-vani-pracharine,
nirvisesa-sunyavadi-paschatya-desha-tarine.

Składam moje pełne szacunku pokłony Jego Boskiej Miłości A.C. Bhaktivedancie Swamiemu Prabhupadzie, który jest bardzo drogi Panu Krsnie, przyjąwszy schronienie u Jego lotosowych stóp. Składamy pełne szacunku pokłony tobie, o mistrzu duchowy, sługo Sarasvatiego Gosvamiego. Łaskawie nauczasz przekazu Pana Caitanyi i wyzwalasz zachodnie kraje, które przepełnione są impersonalizmem i filozofią pustki.

Śri Gauranga Pranama

namo maha vadanyaya krsna-prema-pradaya te
krsnaya krsna-caitanya-namne gaura-tvise-namoh

O najhojniejsza inkarnacjo! Ty jesteś Samym Kryszną, który pojawił się jako Śri Caitanya Mahaprabhu. Przyjąłeś złoty kolor Śrimati Radharani i rozdajesz za darmo czystą miłość do Kryszny. Ofiarowuję Tobie moje pełne szacunku pokłony.

namo brahmanya-devaya go-brahmanya-hitaya ca
jagad hitaya krsnaya-govindaya namo namah

Mój drogi Panie, Ty jesteś dobroczyńcą krów i braminów oraz całego ludzkiego społeczeństwa i świata.

Wystarczy jeśli będziesz intonował te mantry w sanskrycie ze świadomością jakie mają znaczenie. Podczas ofiarowania intonuj:

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

poprzedzając to intonowaniem:

(jaya) śri-krsna-caitanya prabhu nityananda
śri advaita-gadadhara śrivasadi-gaura-bhakta-vrnda

Jak nie masz ołtarzyka możesz użyć obrazków z ksiązek bo one są jak bóstwa tak łaskawe ze do Ciebie przemówią jak weżmiesz do ręki (ksiażki Srila Prabhupada), nie dość ze ofiarujesz prasadam to uhonorujesz książki, wiedza z nich - sens i znaczenie lepiej się objawi. ( W CCaritamricie jest SPrabhupad i Panca Tattva na okładkach i 7Canto z PNrsimha)
Ostatnio zmieniony 16 mar 2012, 10:30 przez trigi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nurbi
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Nurbi » 16 mar 2012, 10:25

Purnaprajna - bardzo dziękuję za cenne informacje. Jak najszybciej wdrożę je w życie :)

Trigi - jestem tak początkująca, że bardziej być nie mogę, nie mam praktycznie żadnej wiedzy, a to co robię i czuję dyktuje mi moje własne serce. Dlatego szukam odpowiedzi na niektóre pytania u osób z większą wiedzą i mądrością życiową co ufam, że pomoże mi w obraniu właściwego kierunku. Cały czas jednak zdaję sobie sprawę, że każdy inny wielbiciel milion razy bardziej ode mnie umie kochać Pana Krysznę, lepiej mu służyć, więcej o nim wiedzieć. Sama nigdy w życiu tak często nie myślałam o Najwyższym co uwierzcie - samą mnie bardzo zaskakuje, czasami aż nie wiem co się ze mną właściwie dzieje i dlaczego tracę ochotę (lub wydają mi się bez sensu) na rzeczy, które do tej pory sprawiały mi radość. Cieszy mnie niezmiernie, że jedną ze swoich pasji - jaką jest gotowanie, mogę sprawić przyjemność Panu Krysznie i to w tym nie mam żadnego problemu, gdyż nie ma dla mnie nić lepszego niż gotowanie i dzielenie się pożywieniem. Dlatego też staram się robić tak jak czuję, a o pomoc zwracam się do doświadczonych osób, gdyż wcale nie czuję się doskonała w tej kwestii i boję się gdzieś pogubić. Dziękuję za przypowieść, mantry i wyjaśnienie potrzebne do prasadam. _/\o_

Hare Kryszna :)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: trigi » 16 mar 2012, 10:34

Tak myślałem, życze duzo entuzjazmu na drodze do Kryszny bo tylko podążanie nią nadaje sens naszemu życiu.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Purnaprajna » 16 mar 2012, 11:45

W necie można znaleźć tysiące zdjęć Śrila Prabhupada, ale o dobrą jakość bardzo trudno. Z tej strony -> http://www.iskconmedia.com/index.php?op ... atured-cat można podobno pobrać zdjęcia od wysokiej rozdzielczości. Niestety, nie można ich wybrać indywidualnie, ale trzeba pobrać całe, dosyć spore pliki.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: trigi » 16 mar 2012, 13:47

Purna P. mam chyba demoniczny komp :wink: wszedłem na ten link antywirus sie właczył sklinował go i restartował.

Awatar użytkownika
Nurbi
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Nurbi » 16 mar 2012, 17:47

U mnie wszystko działa, rzeczywiście jest sporo zdjęć do wyboru. Wydrukuję sobie zatem. Dziękuję jeszcze raz :)

Awatar użytkownika
hudy801
Posty: 16
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:37

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: hudy801 » 20 mar 2012, 14:39

Hare Krysna
Mam pytanie dotyczace ofiarowania.
Czy nalezy ofiarowac kazdy pokarm ktory jest bez miesny? np kupilem gotowa kapustez grzybami i robie krokiety czy mam go ofiarowac oczywiscie nie smakujac?
Prabhupad pisal ze nie powinno sie jadac np w knajpach gdzie mimo wegetarianki nie ma potraw miesnych bo moga byc ludzie ktorzy mimo gotowania bezmiesnego jedza mieso i sa nie czysci a wiec takiego pokarmu nie powinno sie ofiarowac?
Znam kilku baktow ktorzy ofiaruja i mowia ze tak tez jest dobrze.
Hare Bol

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Prasadam - instrukcje

Post autor: Purnaprajna » 20 mar 2012, 15:13

To zależy od standardu jaki jesteś w stanie obecnie przyjąć, czyli czuć się z nim komfortowo na dłuższą metę. Jedni są w stanie przestrzegać bardzo wysokiego standardu ofiarowań/jedzenia, a inni nie są. Jedzenie czegoś przygotowanego przez niewielbicieli nie jest idealne, ale czasami jest jedynym wyjściem. Moim zdaniem, wszystko warto ofiarować, nawet te nieidealne rzeczy, w nieidealnych warunkach, bo liczy się intencja. Ta, praktykowana przez dłuższy czas intencja zrodzi w przyszłości pragnienie podniesienia własnego standardu i wprowadzenia go w życie.

Czy jeżeli ktoś jest w stanie intonować tylko jedną rundę dziennie, to znaczy, że wcale nie powinien intonować Hare Kryszna, bo zwykłym standardem jest 16 rund? Nie. Warto intonować tą jedną rundę w stały sposób, bo stałość w tym standardzie przywiedzie nas do poziomu wyższego. W innym przypadku, nic się nie zmieni.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 15:29 przez Purnaprajna, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ