Lista produktów na Ekadasi

Przepisy, porady kulinarne. "Błędem byłoby jednak sądzić, że wystarczy zostać wegetarianinem, by żyć w zgodzie z prawami natury. Rośliny to także żywe stworzenia. Nie wystarcza też świadomość, że zgodnie z prawem natury jedna żywa istota służy za pokarm innej. Dla człowieka sprawą zasadniczą jest poznanie Najwyższego Pana. Sam ścisły wegetarianizm nie jest jeszcze powodem do dumy. Człowiek musi poświęcić wszystko służbie dla Pana i spożywać tylko resztki pożywienia Mu ofiarowanego. W ten sposób właściwie wywiąże się ze swych obowiązków." - – Sri Isopanisad tekst 1 zn.
vegeluna
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2009, 21:26
Kontakt:

Lista produktów na Ekadasi

Post autor: vegeluna » 30 paź 2009, 12:58

Wiatajcie
pytanie nr jeden Czy wiecie gdzie mozna taka liste znalec?

Jezeli nie to proponuje ja stworzyc ;)
Osobiscie zaakceptowalam ekadasi na slepo, jako post od ziarna - zboza. Nikt nie potrafil mi wytlumaczyc dlaczego kasza gryczana jest ok ;)
Po nastu latach wstyd sie przyznac ale nie mam pojecia czy np siemie lniane jest ekadasiowe????

Pamietam, ze w jednej swiatyni uzywano czarnej gorczycy, w drugiej nie...

Zapraszam do zapodawania linkow i tresciwych wiadomosci ;)
Pozdrawiam
Vegeluna
http://freethepuppets.com/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 30 paź 2009, 14:44

Dobry wątek. Kasza gryczana nie jest wg wed klasyfikowana jako ziarno, wedy inaczej klasyfikują gatunki niż wspólczesna nauka i czasami są różnice. Więcej nie wiem. Postaram się szukać w temacie i jak coś będę znajdowal to wrzucał. Ja prawie zawsze nic nie jem i nie piję w ekadasi, więc nie mam takiego problemu i nawet jak coś kiedyś wiedziałem to zapomniałem bo nie jest mi potrzebne :)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

bhava
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2007, 00:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bhava » 30 paź 2009, 16:46

Jeżeli chodzi o ziarno sprawa jest prosta. Pozwól Arku że Cię poprawię. Klasyfikacja współczesnej biologii pokrywa sie z wedyjską w tym przynajmniej przypadku. Zboża są TRAWAMI, klad jednoliścienne (monocots), rząd wiechlinowce (Poales), rodzina wiechlinowate (Poaceae). Podczas gdy gryka nie jest trawą, podobnie jak quinoa czy amarant. Podobnie z roślinami strączkowymi których nie spożywamy w Ekadaśi, które według prawidłowo zbilansowanej diety wegetariańskiej powinny być spożywane razem z ziarnami zbóż w celu zwiększenia przyswajalności białka w nich zawartego. Jeżeli chodzi o przyprawy to z tego co mi wiadomo Śrila Prabhupad używał wszystkich. Jedynie trzeba zwrócić uwagę, na mieszanki przyprawowe, gdyż czasem zawierają domieszki mąki ( jak np. asafoetida) Miłego ucztowania

Sługa Waszmościów
Bhavatiga Das

Awatar użytkownika
Draupadi dd
Posty: 100
Rejestracja: 05 cze 2008, 18:25

Post autor: Draupadi dd » 30 paź 2009, 17:17

Hare Kryszna;
len też nie należy do zbóż tylko do oleistych, a gryka wg. klasyfikacji rolnictwa w Polsce też do tej grupy upraw nie należy, :!:

varaha
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:42

Post autor: varaha » 30 paź 2009, 19:42

Gryka to krewniak rdestu i (chyba) rabarbaru,
co do strączkowych i motylkowych- orzeszki ziemne naleza do nich, ale sa Ekadasowe.
Pozdrowienia serdeczne dla Bhavatigi! :)
Ananda Tirtha d. (dawny Arka Prakasa d. ;)

ODPOWIEDZ