Sztuka a profanacja

Co cię porusza, boli, cieszy
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Sztuka a profanacja

Post autor: Vaisnava-Krpa » 01 gru 2007, 19:54

Co jakiś czas wybuchają afery, kiedy ktoś jako sztukę przedstawi czy to genitalia na krżyżu (Nieznalska) czy to papieża przygniecionego przez meteoryt, czy Matkę Boską w masce gazowej lub z twarzą Madonny - piosenkarki. Artyści bronią prawa do eksperymentu, do twórczego poszukiwania bez żadnych zakazów. Zainspirował mnie dotego znaleziony przed chwilą ten obrazek z Elvisem Presleyem:

http://jubal.westnet.com/hyperdiscordia ... elvis.jpeg

Co myślicie na temat takiej sztuki czy też może prowokacji?
Karać czy może ignorować?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
ziuka
Posty: 84
Rejestracja: 09 lis 2007, 16:41
Lokalizacja: Wronów k. Puław

Post autor: ziuka » 01 gru 2007, 21:13

To jest chyba prowokacja, której celem jest niepokojenie umysłu innych ludzi., szczególnie tych wrażliwych religijnie. Ogół pewnie nie zwraca na takie rzeczy uwagi bo ich nie rozumie. Prawo powinno chronić przede wszystkim wrażliwość religijną. Jest to z pewnością popełnianie wielkiej obrazy bez względu na to jakiej religii dotyczy.

Robert
Posty: 23
Rejestracja: 20 lis 2007, 20:43

Post autor: Robert » 02 gru 2007, 09:30

Współczuc,a nie karac.wyraznie widac brak autorytetu moralnego u autora tego rysunku.

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Re: Sztuka a profanacja

Post autor: gndd » 02 gru 2007, 11:58

Arkadiusz pisze:Co myślicie na temat takiej sztuki czy też może prowokacji? Karać czy może ignorować?
Ten akurat rysunek mozna interpretowac tez jako przedstawienie rzeczywistosci. Np, ze dla wielu pop-kultura czy sport zastapily religie. Elvis czy Maradona sa swietnymi tego przykladami. Max Weber przepowiadala, ze religia zaniknie, a jej miejsce zajmie sztuka i seks. Poznajesz obrazek? ;) Pewnie zdziwilby sie, ze dzisiaj religia nadal istnieje, ale wielu faktycznie szuka sensu zycia gdzie indziej.

Sa tez przyklady prowokacji, jak np. rysunki Mahometa w Danii czy rzezby Mahometa jako psa w Szwecji. Tego typu rzeczy sa prowokacja majaca na celu polaryzacje - autorzy daza do tego samego co np. islamscy fundamentalisci. W pewnym sensie ten sam oboz: maja wspolny cel.
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Sztuka a profanacja

Post autor: Rasasthali » 02 gru 2007, 17:43

Ten obrazek do straszny kicz i ja bym takich ukarala, podobnie jak niektorych projektantow mody i architektow ktorzy tworza brzydote na naszych ulicach. Oczywiscie nie mam takiej mocy, wiec dyskusja moze byc czysto teoretyczna. Moze podasz jakies inne linki?
http://actinidia.wordpress.com/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 gru 2007, 21:02

Wystarczy wpisać w google Nieznalska aby zobaczyć jakie linki się otworzą:

Nieznalska: nie chciałam wisieć nago na krzyżu

Prokuratura: uchylić wyrok na Nieznalską

Kosciol.pl - Nieznalska atakuje chrześcijaństwo po raz drugi

Dorota Nieznalska zakazana w Austrii

Nieznalska znowu przed sądem - Fakty w INTERIA.PL

"Dorota Nieznalska" Sztuka.Independent.pl - Polska Kultura

Zbrodniarka Nieznalska - Serwis Kulturalny - Gdańsk, Gdynia, Sopot ...

jest co czytać i o czym dyskutować. Sprawy są bardzo emocjonalne i może się zdarzyć, że ktoś użyje naszych symboli, po to abyśmy "krzyczeli"...


Jak ktoś wpisze nieznalska i przelaczy na grafikę, zobaczy ten obraz.
Nie jestem na bieżąco, ale chyba została w końcu uniewinniona w imię wolności wypowiedzi artystycznej.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ