Organizacje/Instytucje Waisznawa

Co cię porusza, boli, cieszy
Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Organizacje/Instytucje Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 25 sty 2020, 13:03

Jai Sri Krsna

Na przestrzeni 5 lat odkąd jestem na ścieżce bhakti zdążyłem spotkać wielu podobnych mi aspirantów do służby oddania. Większość z nich pochodzi z ISKCONu, w którym dorastałem, stawiając moje pierwsze kroki. Poza ISKCONem poznałem wielbicieli z innych organizacji/instutucji, m.in. Bhakti Marga, Pure Bhakti, Misja Pana Chaitanyi, jak i również kilku innych ścieżek związanych z wisznuizmem.

Co przykuło moją szczególną uwagę to fanatyczna i spekulatywna postawa większości napotkanych osób oraz silny krytycyzm wobec innych ścieżek. Pare lat temu, podczas Pandava Nirjala ekadashi, w które pościłem kompletnie, miałem okazję pojechać na służbę oddania do Świadków Jehowy w celu sankirtanu. Rezultat tego był taki, że kilku z nich wypowiedziało Święte Imię Kryszny, lecz większość nie chciała nic słuchać, tylko mówić. Teraz po latach widzę, że postawa Świadków Jehowy w żaden sposób nie różniła się od postawy większości, mogłoby się zdawać, zaawansowanych i inicjowanych wielbicieli. Duchowy proces Bhakti-Yogi zaczyna się od Śravanam, czyli słuchania, i pozostaje on najważniejszym aspektem od początku do końca tego procesu. Dzięki pokorze, jesteśmy w stanie wysłuchać instrukcji od Guru oraz innych wielbicieli i odnieść pełen sukces w samorealizacji duchowej, czyli powrócić do czystej służby oddania dla Radhy i Krsny. Paradoksalnie, osoby które są na różnych ścieżkach wisznuizmu, nie chcą słuchać, natomiast chcą tylko mówić i zostać wysłuchanym. Zauważyłem jak fałszywe ego i umysł przemawia przez większość, tzw. "bhaktów" i praktycznie w każdej organizacji bez wyjątku, co bardzo boli zważywszy na szlachetność acharyi-założycieli tych instytucji, którzy prezentują czystą służbę oddania.

To wszystko sprawiło, że nie mam ochoty dłużej uważać się za członka żadnej z ww. organizacji i polegam wyłącznie na łasce tych czystych wielbicieli, którzy postawili fundamenty dla wielu z nas. Jakie są wasze odczucia i realizacje w tym temacie?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Organizacje/Instytucje Waisznawa

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 sty 2020, 14:02

Prabhupada: Nie zmuszamy ludzi do przyjęcia świadomości Kryszny. Raczej prezentujemy ją, tak aby każdy mógł ją ocenić. Nie jesteśmy żadną sektą religijną. Świadomość Kryszny jest nauką. Zatem prosimy was, abyście ocenili ją, wykorzystując do tego całą swą inteligencję. Jesteśmy przekonani, że uznacie ją za wzniosłą, a wtedy dlaczego nie mielibyście pomóc nam w przedstawieniu jej światu? - PiP 1

Prabhupada nie chciał abyśmy krytykowali wybory duchowe innych, gdyż ludzie prędzej zostaną ateistami. A naucza się tych, którzy chcą. Wielu ludzi chce potwierdzenia swoich racji i to wszystko.


Madhya 11.103 "Jeśli ktoś nie otrzymał łaski Śri Caitanyi Mahaprabhu, to - bez względu na swą uczoność i mimo tego, że widzi lub słyszy - nie może uznać Pana za Najwyższą Osobę Boga.

Madhya 11.103 Znaczenie: Te same zasady można zastosować w odniesieniu do osób demonicznych, nawet jeśli są w sampradayi Pana Śri Caitanyi Mahaprabhu. Nie otrzymawszy specjalnej mocy Pana, nie można głosić Jego chwał na całym świecie. Chociaż ktoś może wysławiać siebie jako uczonego zwolennika Śri Caitanyi Mahaprabhu i choć może próbować głosić święte imię Pana na całym świecie, to jeśli nie zyskał przychylności Śri Caitanyi Mahaprabhu, znajdzie wady u czystego bhakty i nie będzie w stanie zrozumieć, w jaki sposób Pan Caitanya upełnomocnia nauczającego.
Jeśli ktoś krytykuje ruch świadomości Krsny, który szerzy się teraz na całym świecie, lub gani ten ruch czy też jego przywódcę, należy go uważać za pozbawionego łaski Śri Caitanyi Mahaprabhu.


Antya 03.103 Nie będąc w stanie znieść, że Haridasowi Thakurze okazywano taki szacunek, Ramacandra Khan na różne sposoby zamierzał okryć go hańbą.

Antya 03.104 Nie mógł jednak znaleźć żadnych wad w charakterze Haridasa Thakury, dlatego też wezwał miejscowe prostytutki i zaczął snuć plan skompromitowania Jego Świątobliwości.

Antya 03.104 Znaczenie: Jest to charakterystyczne zachowanie ateisty, lecz nawet wśród tak zwanych osób religijnych, sadhu, wędrownych mnichów, sannyasinów i brahmacarinów jest wielu wrogów ruchu świadomości Krsny. Zawsze próbują znaleźć błędy w tym ruchu, nie biorąc pod uwagę faktu, że rozprzestrzenia się on dzięki łasce Pana Śri Caitanyi Mahaprabhu, który chciał, by szerzono go na całym świecie, w każdym mieście i wiosce. Usiłujemy spełnić pragnienie Pana i nasza próba odniosła sukces, lecz wrogowie tego ruchu niepotrzebnie usiłują znaleźć w nim błędy, dokładnie tak jak zatwardziały drań Ramacandra Khan, który zwalczał Haridasa Thakurę.

CC Madhya 1.218 zn.: W tym ruchu świadomości Krsny jest wielu zawistnych ludzi przebranych za Vaisnavów, którzy powinni być całkowicie lekceważeni. Nie ma potrzeby służyć zawistnej osobie przebranej za Vaisnavę. Kiedy Narottama dasa Thakura mówi chadiya vaisnava seva nistara payeche keba, to ma na myśli prawdziwego Vaisnavę, a nie osobę zazdrosną czy zawistną przebraną za Vaisnavę.

CC Madhya 1.220 zn.: Na nieszczęście, w tym wieku Kali wielu zwykłych ludzi przebiera się za Vaisnavów; Śrila Bhaktivinoda Thakura opisał ich jako uczniów Kali. Mówi on, kali-cela. Mówi, że istnieje inny Vaisnava, pseudo-Vaisnava z tilakiem na nosie i koralikami kunti na szyi. Taki pseudo-bhakta trzyma się blisko pieniędzy i kobiet oraz zazdrości sukcesu innym Vaisnavom. Mimo, iż uchodzi za Vaisnavę, jego jedynym interesem jest zarabianie pieniędzy w przebraniu Vaisnavy. Bhaktivinoda Thakura mówi, że takie osoby nie są Vaisnavami, tylko uczniami Kali-yugi.

BG 3.24 zn.: Istnieją również pseudo-wielbiciele Pana Krsny, którzy pragną naśladować Pana w Jego rasa-lila, czyli tańcu miłości, zapominając o tym, że nie są w stanie podnieść Wzgórza Govardhana. Zatem lepiej nie imitować potężnych, ale po prostu przestrzegać ich instrukcji. Nie należy również próbować zajmować ich pozycji, jeśli nie posiada się ich kwalifikacji. Jednakże istnieje tak wiele "inkarnacji" Boga nie posiadających mocy Najwyższej Osoby.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Organizacje/Instytucje Waisznawa

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 sty 2020, 14:10

ŚB 10:68:31 : "To prawda, że jeśli człowiek jest zbyt dumny ze swojej rodziny, bogactwa, piękna i materialnego zaawansowania, to nie pragnie on już dłużej spokojnego życia, lecz staje się agresywny wobec innych. Rzeczą bezużyteczną jest dawanie takiej osobie wskazówek, że należy zachowywać się delikatnie, i że należy wieść spokojne życie – wręcz przeciwnie, powinno szukać się sposobu, aby taką osobę ukarać."

ŚB 10:68:31 Zn.: Na ogół, będąc dumnym z materialnego bogactwa, człowiek staje się dokładnie taki jak zwierzę. Nie ma sensu udzielanie takiemu zwierzęciu pokojowych instrukcji i jedynym na niego sposobem jest argumentum ad baculum. Innymi słowy, tylko kij jest w stanie utrzymać takie zwierzę w porządku.


Nie powinniśmy imitować: „Och, ja teraz kocham Krysznę!” Innymi słowy musimy faktycznie dojść do tego punktu. Jeśli będziemy wyobrażać sobie, że jesteśmy w tym punkcie, a nas tam nie ma, to nasz postęp będzie zatrzymany. To jest tendencja sahajiya - oni wyobrażają sobie, że „Ostatniej nocy byłem z Kryszną!” Afiszują się z tym, jak to oni widzą Krysznę. Prawdziwy wielbiciel nie chwali się swymi realizacjami. Jest bardzo pokorny i zbyt nieśmiały, by mówić do ludzi, którzy, być może, w to nie uwierzą.
- Trivikrama Swami - Orzechowo k. Olsztyna 28.06.2014 - Jak studiować duchową wiedzę

"Jeśli jesteśmy nadęci myśląc, że jesteśmy kimś więcej, niż faktycznie jesteśmy, nikt nie obdarzy nas wtedy łaską. Jeżeli jednak będziemy na tej pozycji, na której faktycznie jesteśmy i stamtąd będziemy szczerze wołać do Pana, to Pan z pewnością obdarzy nas swoją łaską." - Trivikrama Swami - 10.12.2013 r, Ś.B. 1.7.50-52 - Zasady walki z wrogami i użycia broni, czyli, jak nie być terrorystą lecz przejść na duchową stronę życia




Czasami są to po prostu początkujący cały czas pobożni ludzie, którzy przez nieuwagę i brak oczyszczenia mogą zjechać ostro w dół.

„Wyróżnia się trzy etapy realizacji obecności Najwyższego Pana. Najniższy z nich to etap kanistha-adhikari. Bhakta taki odwiedza miejsce kultu – świątynię, kościół lub meczet, zależnie od wyznania – i oddaje tam cześć Bogu, jak nakazują pisma święte. Kanistha-adhikari uważają, że Pan obecny jest tam, gdzie oni oddają Mu cześć, i nigdzie indziej. Nie potrafią rozpoznać, kto jest na ile zaawansowany w służbie oddania ani kto zrealizował Najwyższego Pana. Tacy wielbiciele sztywno trzymają się formuł i zasad, i czasami spierają się między sobą o to, który rodzaj oddania jest lepszy. Kanistha-adhikari to materialistyczni bhaktowie, którzy dopiero próbują wznieść się ponad to, co materialne i osiągnąć płaszczyznę duchową. .” – Sri Isopanisad tekst 6 zn.


03.29.08 Służba oddania, którą spełnia osoba zazdrosna, dumna, gwałtowna i gniewna, i będąca separatystą, jest uważna za służbę w gunie ciemności.

03.29.08 Znaczenie: Kiedy podejmujemy służbę oddania w stanie uwarunkowanym, powinniśmy w pełnym podporządkowaniu przestrzegać instrukcji bona fide mistrza duchowego. Mistrz duchowy jest przejawioną reprezentacją Najwyższego Pana, gdyż poprzez sukcesję uczniów otrzymuje on i prezentuje instrukcje Pana w postaci niezmienionej. Bhagavad-gita oznajmia, że jej nauki powinny być przekazywane w sukcesji uczniów, w przeciwnym razie ulegają zniekształceniu. Działanie pod kierunkiem bona fide mistrza duchowego z motywacją zadowolenia Najwyższej Osoby Boga jest czystą służbą oddania. Ale jeśli ktoś powodowany jest pragnieniem osobistego zadowalania zmysłów, jego służba oddania manifestuje się w odmienny sposób. Taki człowiek może być gwałtowny, dumny, zazdrosny i gniewny, i jego interesy są odmienne od interesu Pana.
Ten, kto zbliża się do Pana, aby pełnić służbę oddania, ale jest dumny ze swojej osobowości, jest zazdrosny o innych i mściwy, jest pod wpływem guny gniewu. Uważa się za najlepszego bhaktę. Służba oddania pełniona w ten sposób nie jest czystą; jest ona zanieczyszczona i jest najniższego typu; tamasah. Śrila Viśvanatha Cakravarti Thakura radzi, aby unikać Vaisnavy, który nie ma dobrego charakteru. Vaisnavą jest ten, kto przyjął Najwyższą Osobę Boga za ostateczny cel życia, ale jeśli ktoś nie jest czysty i nadal kieruje się różnymi motywacjami, wówczas nie jest Vaisnavą najwyższej klasy ani nie ma dobrego charakteru. Można ofiarować szacunek takiemu Vaisnavie, jako że przyjął on Najwyższego Pana za ostateczny cel życia, ale należy unikać towarzystwa Vaisnavy, który jest w gunie ignorancji.

"Osoba która z wielką wiarą wielbi Bóstwo w świątyni, ale nie wie, jak zachowywać się w stosunku do innych bhaktów lub ogółu ludzi, jest zwana prakrta-bhaktą, czyli kanistha-adhikari." Prakrta-bhakta, czyli bhakta neofita, jest nadal na platformie materialnej. (zn. do ŚB. 7.14.39)


Prakrta, czyli bhakta materialistyczny, nie studiuje wytrwale śastr i nie usiłuje zrozumieć rzeczywistego standardu czystej służby oddania. Wskutek tego nie okazuje właściwego szacunku bhaktom zaawansowanym. Może jednak przestrzegać zasad regulujących, których nauczył się od swego mistrza duchowego lub od swej rodziny zaangażowanej w wielbienie Bóstwa. Należy uważać, że jest on na platformie materialnej, chociaż próbuje robić postęp w służbie oddania. Taka osoba jest bhakta-prayą [bhaktą neofitą], czyli bhaktabhasą, gdyż w niewielkim stopniu jest oświecona filozofią Vaisnava. (Cc. Madhya-lila 22.74)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Organizacje/Instytucje Waisznawa

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 sty 2020, 14:16

Niezgodność może czasami wynikać z odmiennych charakterów.

SB 4.28.31 Fragment znaczenia: Pomiędzy Vaisnavami mogą być pewne różnice zdań, z powodu indywidualnej tożsamości każdego z nich, ale mimo wszystkich osobistych różnic, kult świadomości Krsny musi się rozwijać. Możemy zobaczyć, że na polecenie Śrila Bhaktivinody Thakura, Śrila Bhaktisiddhanta Sarasvati Gosvami Maharaja zapoczątkował w ubiegłym stuleciu zorganizowane nauczanie misji świadomości Krsny. Wszyscy uczniowie Śrila Bhaktisiddhanty Sarasvatiego Gosvamiego Maharajy są Braćmi Duchowymi.
I chociaż istnieją między nami pewne różnice poglądów, i chociaż nie działamy zgodnie, każdy z nas szerzy ten ruch świadomości Krsny odpowiednio do swych własnych możliwości i przyjmuje wielu uczniów, aby rozprzestrzenić go na cały świat.
Jeśli chodzi o nas, założyliśmy już Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Krsny i przyłączyło się do niego wiele tysięcy Europejczyków i Amerykanów. W istocie, świadomość Krsny szerzy się lotem błyskawicy. Kult świadomości Krsny oparty na dziewięciu zasadach służby oddania (śravanam kirtanam visnuh smaranam pada-sevanam /arcanam vandanam dasyam sakhyam atma-nivedanam) nigdy nie zostanie zatrzymany....
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Oskar Nrsimha das
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2017, 17:32

Re: Organizacje/Instytucje Waisznawa

Post autor: Oskar Nrsimha das » 26 sty 2020, 11:05

Vaisnava-Krpa, dziękuje ci za wyczerpujący komentarz. Fragmenty śastr, które przytoczyłeś są jak najbardziej trafione i odpowiedziały z nawiązką na moje pytanie. Wnioskuję zatem, że większość osób jakie napotkałem na swojej drodze było neofitami, bardzo dumnymi z posiadania dhoti i tilaka na nosie. Ich przebranie jest bardzo mylące, tak samo jak fakt, że ktoś ich inicjował. Khanishta, czyli bhaktowie-neofici widzą Pana, tylko tam gdzie sami oddają mu cześć i zbyt sztywno trzymają się reguł oraz zasad, co zaślepia ich wizję. Prowadzi to do ciągłych konfliktów, krytykanctwa i zapomnieniu o esencji tego co najważniejsze w tym procesie, czyli Bhakti. Przyznam, że wpływ tych jakże licznych, niedojrzałych duchowo osób zmącił mój umysł do tego stopnia, że samemu nie byłem w stanie rozpoznać czystych wielbicieli z innych ścieżek waisznawa. Myślałem tak jak oni, że tylko Śrila Prabhupada i ISKCON mają rację. Dzięki łasce Pana, zostałem szczęśliwie obroniony przed wpływem fałszywych wielbicieli wieku kali i zdołałem samemu poprawnie ocenić kto jest prawdziwym bhakta.

Hare Krsna

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Organizacje/Instytucje Waisznawa

Post autor: Vaisnava-Krpa » 27 sty 2020, 19:32

Jak dla mnie to taka aranżacja uosobionego Kali, abyśmy byli jak najbardziej podzieleni, rozdrobnieni, wykorzystując tendencję do bycia najlepiej wiedzącym i tym, który zawsze ma rację, bo kocha tylko siebie i tylko siebie chce widzieć jako autorytet. Ale też widze to jako aranżację Kryszny że pewne osoby kieruje na inne tory, by tam sobie się wymądrzały a nie robiły tutaj zamieszania.

„Po odejściu Pana Caitanii, ci którzy byli Mu wierni, trzymali się z dala od niewielbicieli aby uniknąć zanieczyszczenia. Widząc to, uosobiony Kali wysłał swoich przedstawicieli w przebraniu aby zanieczyścili wisznuicką sampradayę. Zatruwając waisznawów, rozprzestrzeniali oni haniebne doktryny, a wyglądali przy tym na tak inteligentnych i oddanych, że tylko czyści wielbiciele mogli rozpoznać ich prawdziwą tożsamość. Większość bhaktów – nie tylko neofici – byli zauroczeni ich sztuczkami. W taki sposób agenci Kali doskonale wprowadzili karmę, gjanę oraz anyabhilasę do vaisnava sampradayi usuwając suddha-bhakti ze świata.” Sajjana Tosani 18.2.13-14 (1915)


Z jednej strony mamy koncepcje jak karma, jnana, i pomieszanie, a z drugiej oszustwo jak czysta bhakti od osób, które same mają problemy ze sobą ale mimo to uważają się za znawców czystej bhakti.


„Dopóki ktoś pełen jest anartha, nie będzie miał dosyć szczęścia, aby osiągnąć służbę dla lotosowych stóp Śri Radhiki. Takie niekwalifikowane z powodu anartha osoby, które chętnie dyskutują o transcendentalnych rozrywkach godnej najwyższej czci Śri Radhy, są zwykłymi zadowalaczami zmysłów, ukrytymi materialistami czyli prakryta sahadźijami.

Kiedy dzięki intonowaniu świętych imion wszystkie anartha zostaną usunięte, wówczas forma, cechy i rozrywki Pana objawiają się automatycznie. Nie ma potrzeby sztucznie zmuszać się do pamiętania formy, cech i rozrywek Pana.”
- Śrila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur - Amryta Wani

Trivikrama Swami - Musimy przygotować się by osiągnąć wyższy smak
https://www.youtube.com/watch?v=5yMq5VeDW6g&t=2s
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ